Sztuczny uśmiech w reklamie

Reklama Apartu jest szeroko komentowana w mediach, również dzięki nagraniu sparodiowanej wersji. Jeżeli oglądaliście video, zapewne mieliście jakieś reakcje emocjonalne. Czy emocje pokazane w reklamie są dla was wiarygodne? Jakie było wasze pierwsze wrażenie?

Pytam, ponieważ mi rzuciło się w oczy dużo sztucznego uśmiechu. Każdy z nas wie, jak trudno jest zagrać szczery śmiech przed kamerą czy aparatem. Szczególnie, gdy nie dzieje się nic śmiesznego, a trzeba jeszcze robić powtórne ujęcia.

Tutaj, efekt jest spotęgowany, ponieważ nie ma głosu, jest podkład muzyczny, a nie słyszymy samego śmiechu. Mamy wyłącznie mimikę pań, więc mózg jest trudniej oszukać. 

"Szczerą" radość najlepiej zagrała pani Małgorzata Socha, trochę gorzej wypadla pani Anna Lewandowska. 

Kiedy więc uśmiech nie wygląda na szczery (i nie jest szczery)?

- gdy jest asymetryczny, np. jedna strona ust ciągnie bardziej - zmuszamy mięśnie do pracy, nie czując emocji w środku.

- uśmiech jest kwadratowy - mięśnie ciągną policzki do boku, a nie do góry. Tym samym policzki nie unoszą się góry, pozostają płaskie.

- oczy nie mrużą się, nie ma kurzych łapek - nie pracuje miesięń okrężny oka. Czyli, gdy zakryjemy usta ręką, nie będzie widać radości po oczach.

- widać dolne zęby - w trakcie szczerego uśmiechu, dolna warga zakrywa zęby (oczywiście nie w przypadku, gdy śmiejemy się na głos, całym sobą). Celebryci często pozują z kwadratowym uśmiechem i widocznymi dolnymi zębami. Ładnie wygląda się wtedy na zdjęciu, ale nie jest to szczery uśmiech. 

Podsumowując, jeśli nie słyszymy dźwięku śmiechu, a do tego nie widzimy kontekstu - nie wiemy, dlaczego panie się śmieją, trudno o wiarygodny odbiór mimiki. 

Link do reklamy:

https://www.youtube.com/watch?v=RbnzyuJvU1c

Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.