Ekspresyjna mimika R.Lewandowskiego po przegranym meczuPan Robert Lewandowski, po przegranym meczu z Włochami, dostarczył nam fantastycznego materiału do nauki ekspresji mimicznych. Jego bogata mimika pozwala nam wychwycić wiele ruchów szczęką, ustami, językiem, policzkami czy oczami – za co w tym wypadku jestem mu bardzo wdzięczna
😊
Cały wywiad jest bogaty w emocje, ale myślę, że tutaj nie trzeba być specjalistą od mowy ciała, by wyczuć nastrój i nastawienie RL.

Przykład ten ładnie obrazuje, że kiedy mowa ciała nie współgra ze słowami, stanowczo ufamy mowie niewerbalnej. Mimo, że RL starał się wypowiadać spokojnie i dyplomatycznie, wszyscy odczytali jego niewerbalny przekaz.

Jakie więc mikroruchy twarzy i ekspresje mimiczne warto zapamiętać na przykładzie tego video? Co można wykorzystywać na co dzień w komunikacji?

Skupmy się tylko na krótkim fragmencie od 00:56 sekundy, kiedy pada pytanie dziennikarza „jaki był plan na ten mecz”, a RL nie jest w stanie ukryć rozbawienia.
Dlatego zaraz potem zaciska usta, aby stłumić tę emocję.
1. Usta zaciskamy, gdy chcemy stłumić emocje, nie chcemy powiedzieć czegoś na głos lub musimy przedstawić dyplomatyczną albo półprawdziwą wersję.
Od 1:08 minuty pojawia się długa cisza i wiele mikroruchów:
2. Ruch podbródkiem w prawo i lewo – tzw. pacyfikator lub samouspokajacz
– jeżeli przy tym zaciska się szczęka lub podbródek wysuwa się do przodu, tak jak na początku pytania (1:01), jest to tłumiona złość i niezgoda
- jeżeli ruch jest subtelny przy luźnej szczęce (tak, jak widać potem w 1:08), mamy wtedy do czynienia ze wstydem, zakłopotaniem lub wyrzutami sumienia
3. Ruch ustami do boku, w lewo i prawo w 1:10 – jest to oznaka krytycznej reakcji, braku zgody lub dezaprobaty. Często występuje jako negacja na zadawane pytanie, prośbę lub propozycję.
4. Zaciskanie ust i głośne wypuszczanie powietrza (1:13) – ponownie regulacja emocji oraz radzenie sobie ze stresem przy dużym napięciu. Często po takiej próbie przesadnie zaprezentowanego rozluźnienia, usłyszymy wypowiedź w formie żartu lub półprawdę.
Wybrałam kilka najważniejszych, powtarzalnych zachowań, które i tak podświadomie są czytelne dla każdego z nas.

Dodam jeszcze ze swojego doświadczenia, że zaobserwowane ruchy szczęki i ust można potraktować jako uniwersalne kulturowo. Czyli będą używane i odczytywane w podobnym kontekście przez większość kultur. Najmniejsze doświadczenie w pracy mam z krajami Afryki Środkowej i z niektórymi krajami azjatyckimi, więc tutaj nie dam gwarancji na uniwersalność wskazanej mowy ciała.

Wywiad z R. Lewandowskim można zobaczyć tutaj:

Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.