Toksyczne związki. Jak sadysta uzależnia od siebie swoją ofiarę?


W sierpniu były bydgoski radny Rafał P. został skazany za psychiczne i fizyczne znęcanie się nad swoją żoną Karoliną przez okres 11 lat. Składało się na to: wszczynanie awantur, w trakcie których kierował słowa wulgarne, powszechnie uznawane za obraźliwe, poniżanie - w tym w obecności innych osób, grożenie pozbawieniem życia i uszkodzeniem ciała, ograniczanie korzystania ze wspólnych środków finansowych i rzeczy, zmuszanie do określonego zachowania, a także popychanie, kopanie, uderzanie, podduszanie i szarpanie.

Sprawa była medialna, ponieważ skazany był politykiem, a jego żona opublikowała nagrania z domowych awantur. Powtarzającym się pytaniem ludzi w komentarzach czy dyskusjach było - "Dlaczego ona od niego nie odeszła?"

Dlaczego często inteligentne, ładne, wykształcone kobiety wychodzą za mąż za sadystów i godzą się przez lata na bicie oraz fizyczne i psychiczne poniżanie?

W książce "Mindhunter" (II cz.) autor John Douglas opisuje badania prowadzone w Jednostce Badań Behawioralnych FBI, które pozwoliły zidentyfikować typowe, stopniowo narastające po sobie etapy w sadystycznie zabarwionej relacji seksualnej (związku). Która często zaczyna się stosunkowo normalnie. Etapy te mogą dotyczyć również związku z psychopatą.

Etap 1:
Sadysta wyszukuje naiwną, uległą albo bezradną kobietę. Jej bezradność może wynikać z charakteru, wychowania, a nawet z tego, że aktualnie żyje w pełnym przemocy związku (czy rodzinie) i słusznie widzi w tym nowym mężczyźnie kogoś, kto ją z niego uwolni.

Etap 2:
Sadysta urzeka kobietę łagodością, prezentami, wsparciem psychicznym lub materialnym, ochroną lub czymś czego ona potrzebuje. Uznaje go zatem za czułego, ofiarnego mężczyznę i będzie go za to kochała. Dla i przy znajomych jest czarujący, przystojny i delikatny. Inne kobiety często uważają go za pociągającego.

Etap 3:
Gdy tylko sadysta osiągnie swój cel zaczyna zachęcać lub przekonywać kobietę do udziału w praktykach seksualnych, które ona może uważać za niezwykłe, dziwaczne lub perwersyjne. Początkowo będzie to sporadyczne. W końcu przerodzi się w regularne, rutynowe zachowanie między nimi, skutkujące zarówno złamaniem jej woli, jak i zniszczeniem systemu wartości i norm, zgodnie z którymi została wychowana. To z kolei pomoże ją odizolować od rodziny i znajomych, z którymi mogłaby mieć ochotę porozmawiać - ponieważ o tych praktykach seksualnych i traktowaniu nie będzie chciała mówić.

Etap 4: 
Działania zmierzające do izolacji kobiety sadysta kończy, zniechęcając ją do wszystkich kontaktów z rodziną czy przyjaciółmi. Wszystko, co ona robi, dokąd wychodzi i kiedy wraca, oraz wszelkie jej codzienne czynności wymagają jego aprobaty. Często tłumaczy to zazdrością lub jej bezpieczeństwem. Staje się on centrum jej egzystencji, z wykluczeniem wszystkiego innego. Może odebrać jej pieniądze, kontrolować i wydzielać gotówkę, żądać, aby była w domu o określonych porach i surowo karać, jeśli się do tego nie zastosuje. Za każdy domniemany przejaw nieposłuszeństwa lub nielojalności może ją spotkać kara.

Etap 5:
Kobieta odizolowana od innych jedyne oparcie znajduje w sadyście, dlatego usilnie stara się zabiegać o jego miłość i przywiązanie, a unikać złości i gniewu. Chociaż jedno i drugie niewiele ma z nią wspólnego, bo wynika jedynie z jego nastroju i zachcianek. Wszystko, co sadysta robi i wszystko co do niej mówi, potwierdza jej wyobrażenie o sobie. Uważa, że jest zła, gorsza od innych, głupia, nieudolna, więc zasługuje na gniew i kary, które regularnie na nią spadają. Kobieta przeprasza go często za swoje winy i obiecuje, że będzie się bardziej starać- aby tylko on nie był na nią zły.

Na tym etapie ofiara jest już tak ujarzmiona i na skutek izolacji ma tak wypaczone zapatrywania na siebie i świat, że potrafi myśleć jedynie o gniewie sadysty i dotkliwości kary, jaka ją spotka, gdy np. będzie próbowała odejść.

Jeśli powyższy schemat dotyczy Ciebie, wyślij ten opis komuś bliskiemu i poproś o pomoc.

Sadysta nigdy się nie zmieni, zniszczy tylko Ciebie i Twoje życie.
Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.