Leaving Neverland. Na co zwrócić uwagę w dokumencie o Michaelu Jacksonie?Artykuł nie będzie pełną analizą wiarygodności wypowiedzi dwóch mężczyzn, którzy przedstawiani są jako ofiary molestowania przez Micheala Jacksona w dokumencie "Leaving Neverland". Będzie natomiast apelem do rodziców, aby nie przegapili pewnych sygnałów ostrzegawczych - niemo wysyłanych przez ich dzieci.

Leaving Neverland można obejrzeć po zalogowaniu się na HBOgo: https://hbogo.pl/seriale/leaving-neverland/sezon-1#

Reżyser Dan Reed ma już na swoim koncie filmy dokumentalne o podobnej tematyce, jak np. Łowca pedofilów (The Paedophile Hunter). Doskonale orientuje się więc w mechanizmach i sposobach działania osób, które wyszukują swoje ofiary wśród dzieci.

W dokumencie występują Wade Robson oraz James Safechuck wraz z rodzinami, którzy opowiadają o swoim życiu, przyjaźni z Michealem oraz molestowaniu przez Króla Popu. Obaj byli młodymi tancerzami, gdy poznali piosenkarza, a ich relacje intymne z MJ miały zacząć się, gdy byli jeszcze dziećmi. Wade miał mieć 7 lat, a James 10 lat. Temat jest szalenie trudny, a ponieważ nie wiemy, na ile sceny i wypowiedzi są przygotowane i wyreżyserowane, a na ile spontaniczne - nie można podjąć się obiektywnej oceny ich zachowania. Sąd zaś nie rozstrzygnie już tych spraw po śmierci oskarżonego.

Pragnę jednak zwrócić uwagę na inne bardzo ważne aspekty tego filmu. Ponieważ reżyser był i jest przekonany o winie MJ (o czym mówi w wywiadach) - sądzę, że świadomie przygotował studium edukacyjne o mechanizmach działania pedofilów oraz o psychice ofiar molestowania seksualnego. Jest to o tyle istotne, że temat pedofilii jest ciągle niewystarczająco rozumiany w społeczeństwie.

Budowanie zależności


W filmie pokazano etapy budowania zależności pomiędzy ofiarami a pedofilem, czyli:

 1. Wybór dzieci z domów rozbitych, patologicznych albo z problemami pomiędzy matką a ojcem (czyli tam gdzie dziecko czuje się osamotnione, niezrozumiane czy niepotrzebne)
 2. Lub wskazanie roli nadambitnych matek, które dla sławy i pieniędzy poświęcają rodziny oraz wypierają sygnały ostrzegawcze
 3. Podziw dziecka i rodziców dla autorytetu, władzy, pieniędzy
 4. Uczucie bycia wybranym i wyróżnionym
 5. Pozyskiwanie zaufania / wdzięczności
 6. Nadmierne spędzanie wolnego czasu dorosłego z dzieckiem
 7. Prezenty dla dziecka i rodziny (nieadekwatne do braku pokrewieństwa)
 8. Pomoc finansowa dla rodziny i dziecka
 9. Budowanie bliskiej relacji z dzieckiem - platoniczna miłość, zakochanie czy podziw
 10. Wspólne sekrety (Nikt nie może wiedzieć, co tu robimy, bo nas rozdzielą)
 11. Powolne odsuwanie dziecka od rodziny i innych znajomych (przedstawienie siebie jako jedynej osoby, która kocha, troszczy się, czy zapewni lepszą przyszłość)
 12. Dorosły przedstawia siebie jako samotnego, opuszczonego, nieszczęśliwego np. płacze, gdy rodzice nie chcą powierzyć mu dziecka na weekend - manipulując ich poczuciem winy.


Michael Jackson uzależniał od siebie psychicznie i finansowo swoje ofiary, co szczegółówo przedstawion w dokumencie.

Obalić mity


Ponadto należy wyjaśnić kilka mitów, które są powtarzane jako argumenty przeciwko prawdomówności ofiar. Pojawia się wiele komentarzy, które mogą ranić inne ofiary molestowania - ponieważ też musiały się z nimi mierzyć w swoim życiu.

Ponownie podkreślę, nie oceniam winy MJ, odnoszę się do kwestii przedstawienia pedofilii w dokumencie Leaving Neverland oraz dyskusji, które toczą się wokół filmu.

Najczęściej pojawiające się zarzuty:

1. Dlaczego mężczyźni tak późno zgłosili się do mediów?

Każdej ofierze łatwiej przyznać się do zakazanych czynów po śmierci agresora. Szczególnie w sytuacji, gdy obie strony łączy miłość, wdzięczność, bliskie stosunki czy pokrewieństwo. Uzależnienie psychiczne i poczucie winy jest silniejsze od chęci zemsty. Można kogoś kochać i nienawidzić jednocześnie - dlatego bardzo rzadko molestowane dzieci pozywają swoich rodziców czy krewnych. Zresztą - jak mają to robić, gdy są nieletnie? Jeśli nie pojawi się interwencja zewnętrznej instytucji lub inna pomoc z zewnątrz - dziecko nie poradzi sobie samo.

Chłopcy mieszkali z piosenkarzem w Neverland przez wiele lat swojego okresu dojrzewania i traktowali go jak bliskiego członka rodziny. Wade miał być molestowany między 7 a 14 rokiem życia, czyli wtedy, gdy kształtuje się psychika. On nie pamiętał już dzieciństwa bez MJ.

Większość molestowanych ofiar dojrzewa do opowiedzenia swojej historii dopiero pomiędzy 30 a 40 rokiem życia. Często jest to związane z narodzinami własnych dzieci (i obawą o nie) oraz narastającymi problemami psychicznymi. Lub właśnie ze śmiercią oprawcy.

2. Gdyby MJ był pedofilem, nie otaczałby się dziećmi.

Wręcz przeciwnie. Pedofilów ciągnie do zawodów, w których mają możliwość bliskiej pracy z dziećmi. Albo angażują się w aktywności dodatkowe jak wolontariaty czy akcje charytatywne, które pozwalają na przebywanie z dziećmi.

3. Gdyby MJ był pedofilem, molestowałby wszystkich, a przecież są mężczyźni zeznający na jego korzyść.

Jak każda istota seksualna, pedofile mają również swoje preferencje.

4. Czy mężczyźni mogą nadal tak miło wspominać czas w Neverland z MJ?

Tak, oczywiście mogą mieć również wspaniałe wspomnienia z tego okresu. Nie zgłaszali przemocy, MJ miał być delikatny, a relacje intymne miały być wprowadzane stopniowo i oznaczały dla chłopców wyróżnienie - bycie wybranym przez Króla Popu.

5. Dlaczego wcześniej zeznawali na jego korzyść?

Z tego samego powodu, co w opisie nr 1. Wdzięczność i uwielbienie dla MJ oraz połączenie wspólną tajemnicą było silniejsze niż poczucie własnej krzywdy.

Dodatkowym czynnikiem jest wstyd. Dużo trudniej przyznać się heteroseksualnym chłopcom do bycia wykorzystywanym przez mężczyznę. Jest to podwójna trauma - nie dość, że występuje molestowanie, to jeszcze wbrew własnej orientacji seksualnej. Mało kto jest tak odważny, aby przed całym światem opowiedzieć taką historię. Nie zapominajmy również o fanach MJ, którzy "linczowali" osoby występujące przeciwko ich Królowi.

W 1993 oraz 2005 roku MJ poprosił obu chłopców i ich rodziny o zeznawanie na jego korzyść w procesach o molestowanie. W pierwszym procesie obaj zaprzeczyli, aby kiedykolwiek MJ miał ich molestować. 12 lat później zgodził się już tylko Wade - miał wtedy 23 lata.

Zeznania Wade'a z 1993r.


Przejdę teraz do omówienia krótkiego fragmentu z dokumentu, również by zaapelować do rodziców o większą uważność. Jest to oryginalny fragment zeznań Wade'a z sądu z 1993, kiedy chłopiec miał zaledwie 11 lat. Poniższe zdjęcia (print screeny) pochodzą z drugiego odcinka dokumentu (około 15 minuty).

Wade został przygotowany do odpowiedzi przez prawników MJ. Mimo tego nie udało się mu ukryć, co naprawdę czuje. Piszę z własnego doświadczenia w obserwacji niebezpiecznych czy niespójnych zachowań ludzi. Podczas pracy nad wskaźnikami pozwalającymi wyłapywać potencjalnych pedofilów na zagranicznych lotniskach często okazywało się, że nic ich specjalnie nie wyróżnia. Jeśli ktoś wysyłał sygnały ostrzegawcze to ofiara, a nie sprawa. Pedofil ma zbyt dużo do stracenia, aby pozwolić sobie na błąd. Dodatkowo, władza i pieniedzą sprawiają, że ludzie stają się coraz lepszymi kłamcami. A im mają więcej pieniędzy, tym bardziej bezkarni się czują.

Wróćmy do zeznań Wade'a. Otrzymuje on od przesłuchującej następujące pytania odnośnie swoich relacji z MJ.

W 15:41 - Czy kiedykolwiek zrobił ci coś, co mogłoby zostać uznane za niestosowne (wątpliwe)?
Wade odpowiada - Nie.

Jednak na jego twarzy najpierw pojawia się obrzydzenie (górna warga unosi się do góry), następnie emocja smutku (jego podbródek drga i unosi się, a także jego brwi tworzą trójkąt).Następnie przesłuchująca upewnia się, pytając ponownie - Jesteś pewien?
Wade potwierdza, a jego twarz wyraża jeszcze więcej smutku.

W 15:47 przesłuchująca mówi - Nic a nic się nie stało? Czy kiedykolwiek cię dotykał?
Wade zaprzecza, wydając tylko dźwięk. Zamyka przy tym oczy, unosząc podbródek oraz zaciskając usta w podkówkę.

Tak robią dzieci, kiedy powstrzymują płacz i nie chcą czegoś powiedzieć.
W 15:50 pada pytanie - Czy kiedykolwiek widziałeś Michaela nago?
Wade odpowiada -Nie.
Jednak zaraz po odpowiedzi na jego twarzy pojawia się pogarda/niezadowolenie (napięty i rozciągnięty lewy kącik ust). Czoło ciągle jest aktywiowane przez mięśnie bólu.

Przeczy to całkowicie jego odpowiedzi.Apel


Drodzy rodzice! Jeżeli podczas zadawania dziecku trudnych pytań, zaraz po zadanym pytaniu:
- spuszcza ono wzrok
- zamyka oczy
- unosi lub marszczy podbródek
- wygina usta w podkówkę
- marszczy czoło w jego środkowej części
- lub kończy odpowiedź eskpresją mimiczną pogardy

Proszę was, abyście nie uwierzyli zaprzeczeniom zaraz po pierwszej odpowiedzi, a pogłębiali pytania i temat. Nie oznacza to, że dziecko od razu kłamie. Jednak temat dotyka go/ją w jakiś sposób emocjonalnie i koniecznie trzeba wyjaśnić, co mu/jej leży na sercu.

Nie ma lepszego lekarstwa niż rozmowa z osobą, której się ufa. Lepiej więc zapobiegać niż potem walczyć z przeszłością.
Share on Google Plus
  Blogger Comment
  Facebook Comment

1 komentarze:

 1. Bardzo ciekawy artykuł. Chciałabym poznać Pani opinie na temat matek chłopców. Czy rzeczywiście nie podejrzewały molestowania?

  OdpowiedzUsuń

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.