Projekcja, stereotypy oraz własne przekonania w czytaniu mowy ciała


Na początek spójrz na zdjęcie przez 1 sekundę i wskaż twarz osoby, która częściej kłamie lub może być oszustem. Według Ciebie to numer 1 czy 2. Wyniki badań na końcu tesktu.

Po czym wykrylibyście kłamstwo lub próbę oszustwa, obserwując kobiety w burce? Ludzi siedzących w samochodzie, podających wam dokumenty na granicy (czasem jeszcze w deszczu)? Migrantów wyciąganych z zimnej wody po 36h bez jedzenia? Po czym rozpoznać, że mężczyzna z dzieckiem to nie rodzina, a pedofil - przemytnik (z podrobionymi dokumentami)? Skąd wiadomo, że kobieta z nastolatkami to nie rodzina, że to próba sprzedaży osób na prostytucję? Jak można sprawdzić czy dorośli podróżujący z dziećmi to ich rodzice, a nie handlarze ludźmi? Jak może zachowywać się osoba, która w każdym otworze swojego ciała ma fiolki z narkotykami? Dlaczego niektóre kultury kłamią inaczej i są dla nas zupełnie nieczytelne? To wszystko okraszone jeszcze brakiem znajomości języków.

Albo jak rozpoznać, że córka nastolatka fałszywie oskarża ojca o pedofilię za namową matki lub koleżanki? Z drugiej strony jak stwierdzić, że rodzice kłamią, a dzieci mówią prawdę, że są molestowane w domu? Jak skutecznie wytypować psychopatę, by wiedzieć zawczasu, że będzie miał np. odmiennie reakcje mimiczne?

Na takie pytania szukam odpowiedzi w swojej pracy. Pierwsza część dotyczy pracy dla strażników granicznych Unii Europejskiej. Wraz z napływem milionów migrantów i uchodźców do granic Unii zadajemy sobie pytanie jak najskuteczniej odróżnić przestępców i przemytników od ich ofiar. Można mieć różne poglądy polityczne w kwestii uchodźców, jednak to jak traktujemy ludzi jest miarą naszego człowieczeństwa. I można kogoś nienawidzić, jednak gdy jest się strażnikiem na wodach granicznych i widzi się topiących lub ledwo żywych ludzi , to normalny człowiek nie jest w stanie machnąć ręką, odwrócić się i powiedzieć - niech się topią…

Czy prosta jest analiza behawioralna i wykrywanie kłamstwa we wspomnianych przypadkach? Oczywiście, że nie. Obserwacja zachowań niewerbalnych jest ważnym elementem podczas weryfikacji, ale nie kluczowym. Choć często, to znaki niewerbalne prowadzą do podejrzeń, że ktoś może coś ukrywać. Bardzo ważne jest doświadczenie – widząc setki podobnych przypadków, wyłania się schemat. Tylko dzięki doświadczeniu można wiedzieć, jak znakowane są kobiety do burdeli, jak do pracy, jak do wymuszanych małżeństw. Czy to tatuaż, blizna, bransoletka, a może naszyjnik? Jak znakują gangi, co oznacza obcięty koniuszek palca? Historie można mnożyć…

Dlaczego o tym piszę? W Internecie, na YouTube jest sporo kanałów analizujących mowę ciała ludzi na podstawie nagrań video. Jest w nich dużo ciekawych rzeczy, wiedzy przeniesionej z książek i tak samo dużo błędów. Zastanawialiście się, dlaczego takie kanały zawsze prowadzą teoretycy, a nie ludzie doświadczeni zawodowo?

Przykładem kanału, który szczegółowo opisuje poszczególne gesty czy zachowania jest Bombards Body Language (teraz Body Language Ghost). Jednak autorka często wybiera do analizy tylko te gesty, które pasują do jej poglądów i do jej tezy. Sama przyznała się do bycia republikanką i do popierania Donalda Trumpa, więc jej analizy wyraźnie to pokazują, niestety. Mimo, że jest bardzo spostrzegawcza.

Analizy wykonywane wybiórczo można oczywiście wyrzucić do kosza. Ponieważ nawet, jeśli ktoś dobrze interpretuje konkretne zachowania, to wniosek końcowy jest błędny. Dobitnie pokazały to przykłady analiz Bretta Kavanaugh i dr Ford. Oboje byli mało wiarygodni, oskarżenia dr Ford były bezpodstawne, ale linia obrony sędziego opierała się na kłamstwie (on jako grzeczny i niepijący nastolatek). Przykład: https://www.youtube.com/watch?v=SoZAhiJZXgA

Nie jesteśmy wolni od emocji, mechanizmów obronnych i stereotypów, a one bardzo utrudniają bycie obiektywnym w czytaniu ludzi. Pamiętam kurs u Joe Navarro (znany agent FBI), który trwał rok i bardzo duży nacisk kładziony był na pozbycie się własnych opinii i emocji w ocenie człowieka.

Jaka jest na to rada? Moim zdaniem, na początek pomocne jest obejrzenie najpierw nagrania bez dźwięku – kilka minut obserwacji mimiki i ciała osoby na filmie oraz wczucia się w jej emocje. Niech mózg "gadzi" i emocjonalny zrobią swoje i wydadzą opinię. Dopiero potem włączamy dźwięk i sprawdzamy czy słowa pokrywają się z emocjami, które poczuliśmy przy pierwszym odtworzeniu. Wymaga to praktyki i wyciszenia się, ale przynosi efekty.

A czy Ty byłbyś obiektywny, gdybyś miał przesłuchać i ocenić, kogoś oskarżonego o pedofilię?


Odpowiedź do testu - Bad to the bone: facial structure predicts unethical behaviour

Większość ludzi spontanicznie wskazuje twarz nr 1. Jednak według badań tendencje do zachowań nieetycznych mają osoby z tzw. wysokim wskażnikiem fWHR  (facial width-to-height ratio). Jest to stosunek szerokości twarzy do jej długości. Badania dotyczyły mężczyzn. Ci z szerszą twarzą częściej oszukiwali w negocjacjach oraz chętniej oszukiwali dla korzyści finansowych. Opis całego badania znajdziesz tu:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3234568/
Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.