Szok neuronalny, czyli co dzieje się w mózgu po jego uszkodzeniu

Przy okazji poprzedniego artykułu o konsekwencjach urazów mózgu padło pytanie o plastyczność mózgu i jego zdolność do regeneracji. Zdarzały się przecież sytuacje, że po wypadkach i utracie części mózgu, utracone funkcje były przejmowane przez inne ośrodki. Nie jest to jednak norma, dużo zależy od wieku i indywidualnych predyspozycji.

Kiedy występują uszkodzenia mózgu?
1. Anatomiczne zmiany w mózgu (tzw.endogenne, czyli rodzimy się z pewnymi zmianami) jak np. u opisywanych w artykule mordercach-psychopatach
2. Po urazach, chorobach, traumach, gdy nagle zostaje zaburzona plastyczność mózgu.


Po wypadku czy urazie mózg ma zdolność do rekonstrukcji tkanki nerwowej i zmiany własnej struktury nerwowej. Taka odbudowa zajmuje bardzo dużo czasu, a efekty mogą przejawiać się w zmianie zachowania czy osobowości.

Dlaczego?
Uszkodzenie powoduje dezintegrację neuronów, szok neuronalny. Komórki nagle nie wiedzą, jak mają się zachować, gdyż znajdują się w zupełnie innym środowisku. Funkcje mózgu muszą ulec reintegracji, czego rezultatem może być stała lub czasowa zmiana zachowania.

Aby zobrazować to zjawisko użyję pewnej metafory.

Wyobraźmy sobie wielką korporację z tysiącami pracowników w jednym budynku. Wszyscy pracują ze sobą kilkadziesiąt lat, a firma ma wiele wydzielonych działów z doświadczonymi specjalistami na pokładzie. Wszystko działa jak w zegarku, według stałego rytmu. Nagle, pewnego dnia w część budynku wbija się samolot, zabijajac 1/4 pracowników firmy z kilku ważnych działów.
Firma chce działać dalej, nie poddaje się, rozpoczyna się więc rekonstrukcja. Może ona jednak korzystać wyłącznie zpozostałych zasobów ludzkich. Czy szybko odbuduje swoją strukturę? Czy dział IT z łatwością przejmie funkcję po nieistniejącym teraz dziale sprzedaży. Czy dział HR zajmie się produkcją?
Nie będzie to łatwe, a na końcu to nie będzie już ta sama firma. Czasem zadanie rekonstrukcji może okazać się niewykonalne.

Gdy następnym razem będziecie mieli ochotę upić się do nieprzytomności, pomyślcie, ile czasu zajmie potem waszemu mózgowi odbudowa zniszczonych przez alkohol komórek nerwowych.;)

A co z zawodowym boksem, futbolem czy piłką nożną?
Zjawisko degeneracji mózgu występuje również w sportach kontaktowych, jak np. w boksie, futbolu, czy na boisku piłkarskim. Silne uderzenia w głowę może powodować obijanie się mózgu o ściany czaszki. Czytaj więcej w artykule: Mózg pięściarza szybciej się degeneruje.
Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.