Power posing, czyli pozycja mocy w wykonaniu Angeli Merkel. Emocje na szczycie G7Jak widać na słynnej już fotografii ze szczytu G7 również kobiety mogą wyglądać na najbardziej dominujące jednostki w grupie. Zdjęcie zostało wykonane przez niemieckiego fotografa, stąd skupienia uwagi na pani kanclerz. Gdy obejrzymy fotografie prezentowane przez inne kraje będące na szczycie G7, zobaczymy, że kontekst fotografii zależy od perspektywy i zamiaru fotografa.
Przyjrzyjmy się emocjom widocznym na tym konkretnym ujęciu:

1. Angela Merkel prezentuje klasyczną dominującą, pewną siebie i bardzo asertywną postawę w stosunku do samca alfa, jakim jest Donald Trump. Sylwetka jest pochylona do przodu, zawłaszcza przestrzeń, głowa wysunięta agresywnie do przodu, łokcie są proste, a dłonie oparte płasko na stole.

2. Donald Trump ma lekki uśmiech na ustach, podniesione brwi, rozszerzone nozdrza, co razem w kombinacji oznacza arogancję i pogardę. Dłonie są wciśnięte pod ramiona, więc znajduje się on w pozycji defensywnej, atakowany przez Merkel i Macrona. Często, gdy ciało wskazuje na pozycje obronną, natomiast twarz na poczucie wyższości, możemy spodziewać się zachowań pasywno-agresywnych oraz niespójnych (mówię jedno, robię drugie).

3. Emmanuel Macron stoi obok Angeli Merkel i jest w dużej mierze zasłonięty. Jednak widzimy jego prawą rękę na stole w ułożeniu alfa-dominującym w kierunku Donalda Trumpa. Jego czoło jest mocno uniesione - oznacza albo zwątpienie/brak wiary albo zbyt trudną próbę przekonania kogoś do swoich racji.

4. Shinzō Abe - po prawej stronie A.Merkel mamy premiera Japonii, który patrzy na prezydenta Francji. Na jego twarzy maluje się pogarda/dezaprobata (kącik ust). Zaś jego skrzyżowane ręce, ale bez zaciśniętych dłoni, świadczą o zniecierpliwieniu.

5. Larry Kudlow, doradca ekonomiczny Donalda Trumpa, stoi po lewej stronie kadru i ma pochyloną sylwetkę. Wygląda jakby przysłuchiwał się dyskusji lub czytał notatki, leżące przed nim. Sposób w jaki chwycił się krawędzi stołu pokazuje, że potrzebuje oparcia i może odczuwać lęk i duży stres w danej chwili, broniąc nowych taryf.

6. John Bolton, doradca Donalda Trumpa ds.bezpieczeństwa narodowego, stoi po prawicy prezydenta USA. Wygląda, jakby dyskutował z E.Macronem. Napięcie w jego oczach wskazuje na odczuwany strach, a zakrycie brzucha i intymnych części notatnikiem świadczy o uczuciu niepewności. Może nie czuć się jeszcze komfortowo w nowym międzynarodowym środowisku (na stanowisku jest od marca 2018).

P.S. Pamiętajmy, że omawiane emocje dotyczą tego konkretne kadru- momentu na zdjęciu. Nie świadczą o sytuacji i nastrojach podczas całego szczytu. W danym momencie jednostki przyjęły prezentowane role w dyskusji, za kilka minut mogły się one już zmienić. Nie mając nagrania video, oceniamy wyłącznie widoczną na fotografii chwilę.

Zdjęcie: Jesco Denzel

Share on Google Plus
  Blogger Comment
  Facebook Comment

2 komentarze:

 1. 1.Trump
  2.Macron
  3.Abe i Bolton


  WZ

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy wpis i analiza przedstawionego zdjécia. Mowa ciała czasami mówi sama za siebie,gdy potrafimy ją odpowiednio zinterpretować.

  OdpowiedzUsuń

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.