Zimne dłonie a blokowanie emocji. Jak temperatura dłoni wpływa na naszą ocenę?Nerwy łączące mózg i serce stanowią część autonomicznego układu nerwowego, który podłącza mózg także do innych narządów, takich jak żołądek, jelita, nerki i skóra. Działa on niezależnie od naszej woli -odruchowo.  Zwykle kieruje czynnościami organizmu, które nie wymagają świadomej kontroli. Można jego pracę tłumaczyć w ten sposób, że umożliwia automatyczne czy nieświadome zachodzenie procesów. Na przykład, kiedy jesz posiłek nie musisz dawać wskazówek swojemu układowi trawiennemu, co ma robić. A kiedy oglądasz horror, nie musisz mówić sercu, żeby biło szybciej z emocji. Samo to robi właśnie dzięki autonomicznemu układowi nerwowemu. Niestety reakcje organizmu  bywają rozregulowane i funkcje, które miały pozwalać nam przetrwać, teraz mocno utrudniają nam życie.

Zimne ręce to strach


Kiedy jesteśmy zestresowani mamy zimne ręce, bo krew odpływa nam z dłoni i stóp, aby zasilić duże mięśnie w ramionach i biodrach, szykując nas do walki lub ucieczki. Pod wpływem zagrożenia organizm wydziela zwiększoną ilość adrenaliny, tym samym przygotowując się do szybkiej reakcji na zbliżające się niebezpieczeństwo. Podczas tego procesu najwięcej krwi wędruje do mięśni i serca, co stwarza gotowość do natychmiastowej reakcji. Podczas takiego trybu działania spada priorytet ukrwienia dłoni i stóp.  Duży poziom stresu, niepewności może przyczynić się do ciągłego odczuwania strachu, a co za tym idzie wydzielania zwiększonej ilości adrenaliny i ciągłym niedokrwieniu dłoni i stóp.

Zimne ręce to strach. To zamykanie się w sobie. To strach przed wyrażeniem siebie. To strach przed wyrażaniem emocji, strach przed bliskością, strach przed życiem pełną piersią – 
Odetnę emocje, nie będę czuł w pełni. 
Boję się wyrazić swoje zdanie. 
Boję się być sobą przy obcych.
Boję się do kogoś zbliżyć, całkowicie się otworzyć.

Ciepłe dłonie i pozytywne skojarzenia


Z badań wynika również, że kiedy twój partner lub partnerka trzymają coś ciepłego, na przykład twoją ciepłą dłoń, bardziej ci ufają, czują bliższą więź z tobą i większe oddanie. Zimne ręce dają odwrotny efekt. Poznając nową osobę - gdy podajemy jej dłoń na powitanie - większe zaufanie i sympatię odczuwamy do osób z ciepłymi rękoma.

Dr Lawrence Williams z Uniwersytetu Colorado oraz dr John A. Bargh, psycholog na Uniwersytecie Yale przeprowadzili dwa badania wśród studentów, aby sprawdzić jak temperatura dłoni wpływa na emocje. Okazało się, że trzymanie ciepłych przedmiotów może sprawić, iż oceniamy innych przychylniej, a także jesteśmy hojniejsi.

Pierwsze badanie obejmowało 41 studentów college’u w wieku 18 lat. Członek zespołu badawczego odbierał każdego uczestnika w holu budynku, w którym przeprowadzono eksperyment. W windzie, kiedy jechali na górę prosił go mimochodem o potrzymanie kubka z kawą, podczas gdy sam zapisywał różne informacje na formularzu. Uczestnik nie wiedział, że kawa jest częścią eksperymentu. Połowę badanych poproszono o podtrzymanie kubka z ciepłą kawą, a połowę z kawą mrożoną. Kiedy uczestnik dotarł do wyznaczonej sali, podawano mu zbiór informacji o nieznanej osobie, opisywanej słowami – inteligentna, zdolna, pracowita, praktyczna i ostrożna. Następnie miał ocenić jej osobowość, wypełniając kwestionariusz. Badani, którzy trzymali wcześniej ciepłą kawę znacznie częściej odbierali tę osobę jako ciepłą niż uczestnicy, którzy dostali do potrzymania kawę mrożoną. Kiedy pytamy czy ktoś jest ciepłą czy zimną osobą, określenia te odwołują się w nieświadomy sposób do prymitywnego doświadczenia ciepła i zimna – przecież większość zdrowych ludzi ma temperaturę 36,6 C.

W drugim eksperymencie poproszono 53 osoby o potrzymanie albo ciepłej albo zimnej podkładki terapeutycznej. Uczestnicy myśleli, że chodzi o ocenę produktu. Po teście proponowano im nagrodę dla nich samych albo dla przyjaciela. Osoby, które wcześniej trzymały ciepłą podkładkę częściej wybierały nagrodę dla przyjaciela. Wydaje się, że fizyczna temperatura wpływa nie tylko na to, jak postrzegamy innych, ale także na nasze zachowanie - komentuje dr Bargh. Fizyczne ciepło może sprawić, że inni wydadzą nam się cieplejszymi osobami, ale także może ocieplić nas samych, zwiększyć naszą hojności i ufność. Chęć kontaktu z drugim człowiekiem, dotknięcia, uściśnięcie dłoni -na przykład na zebraniu, to doświadczenia, które mają duże znaczenie - chociaż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę.

Myśli i emocje towarzyszące zimnym dłoniom i stopom


To niezwykle ciekawe badania, bo już wiemy, że kiedy mamy zimne ręce częściej odczuwamy niepokój i lęk - co zmniejsza poczucie intymności i bliskości z innymi.

Jakie emocje i stany psychiczne przyczyniają się do niedokrwienia kończyn?

 • Syndrom grzecznego chłopca lub grzecznej dziewczynki: „a w sumie to nie ma większego znaczenia, co chcę powiedzieć”.
 • Pragnienie bliskości przy jednoczesnym strachu przed zbliżeniem się i otworzeniem się przed ludźmi.
 • Wątpliwości, zamartwianie się = strach.
 • Blokowanie złości, niewyrażanie złości – duszenie w sobie emocji, takich jak: żal, złość, lęk, wściekłość, miłość, radość, chęć bliskości, wypowiedzenia czegoś = niewyrażanie siebie = strach.
 • Stres, negatywne myśli, ciągłe analizowanie tematów i blokowanie decyzji.
 • Wewnętrzny krytyk = ciągły strach przed oceną.
 • Strach przed krytyką.

Co należy zrobić?

 • Przede wszystkim zastanowić się nad swoim nastawieniem do siebie i swojego ciała. 
 • Porozmawiać z kimś o zblokowanych emocjach – z czego one wynikają? 
 • Próbować małymi kroczkami przekraczać swoje bariery i zwalczać wewnętrznego krytyka. 

Trzeba zrozumieć, że dbanie o mózg pomaga kochać własne serce, a dbanie o serce i emocje jest absolutnie niezbędnym elementem troski o mózg.

Drugim pomocnym elementem jest wizualizacja. W celu ogrzania swoich zimnych dłoni skoncentruj się na swoich rękach lub stopach i przywołaj w wyobraźni obrazy kojarzące się z ciepłem. Może to być grzanie rąk nad ogniskiem, trzymanie kubka gorącej herbaty, dotykanie ciepłej skóry partnera czy siedzenie w gorącej kąpieli. W ten sposób za pomocą wyobrażeń ludzie potrafią faktycznie podnieść temperaturę dłoni i wywołać u siebie ogólny stan relaksu mózgu oraz całego organizmu.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o fascynującym wpływie mózgu na ciało i odwrotnie zachęcam do przeczytania książki - Zmień swój mózg, zmień swoje ciało, Daniela G. Amena

Fragmenty artykułu pochodzą właśnie z tej publikacji:


Share on Google Plus
  Blogger Comment
  Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.