Język depresji. Jak depresja wpływa na dobór słów i styl pisania?


Czy nasze samopoczucie i stan psychiczny mogą wpływać na sposób w jaki się komunikujemy?
Naukowcy w swojej publikacji o tytule "In an Absolute State: Elevated Use of Absolutist Words Is a Marker Specific to Anxiety, Depression, and Suicidal Ideation" dokonali porównania języka używanego przez osoby z depresją oraz te bez depresji.

Pomagał im w tym algorytm porównujący teksty na forach internetowych. Korzystano także z pamiętników osób z depresją, w tym Kurta Cobaina i Sylvie Plath, którzy popełnili samobójstwo.

Co wyróżniało teksty osób z tendencją do stanów depresyjnych?


1. Większa ilość negatywnie nacechowanych przymiotników - np
słowa typu smutno, źle, niepowodzenia, samotny, niezrozumiany, itp.

2. Użycie zaimków - osoby depresyjne używają więcej zaimków w pierwszej osobie - JA, Mój, Moje.
Rzadziej zaś zaimków odnoszących się do innych - My, Oni, On, Ona, Nasze.
Może to oznaczać, że ludzie z depresją są skupieni na osobie (przeżywanie problemów we własnej głowie), a nie na innych - odrzucają relacje, nie wchodzą w relacje, itp.
Badacze odkryli, że zaimki były bardziej wiarygodnym wskaźnikiem niż negatywne przymiotniki.
Jednak nie wiadomo czy depresja powoduje skupienie na sobie czy może skupienie na sobie przyczynia się do depresji?

3. Słowa "Absolutne" - najmocniejszy wskaźnik, czyli częste użycie słów kategorycznych, takich jak Zawsze, Nic, Nigdy, Kompletnie, Absolutnie, Wszystko.
Wynika to z czarno-białej wizji świata w danym momencie. Wszystko jest krańcowe w depresji, wszystko wydaje się najtrudniejsze i nie do przejścia w chorobie. Na forach dla osób z myślami samobójczymi użycie słów absolutnych było 80% większe niż w grupie kontrolnej.

Obecnie naukowcy pracują nad sztuczną inteligencją, która dzięki analizie lingwistycznej będzie w stanie wyłapywać zaburzenia psychiczne.


Źródło:
In an Absolute State: Elevated Use of Absolutist Words Is a Marker Specific to Anxiety, Depression, and Suicidal Ideation
Mohammed Al-Mosaiwi, Tom Johnstone
First Published January 5, 2018
Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Publikowanie komentarza

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.