Czy jakość dzieciństwa wpływa na wygląd i asymetrię twarzy?Historia twojego życia może być wypisana na twarzy, szczególnie w jej asymetriach i zmarszczkach. Niekiedy widząc czyjąś twarz myślimy - on lub ona musieli mieć ciężkie życie... Często robimy to nieświadomie, przypisujemy cechy ludziom tylko na podstawie wyglądu ich twarzy. Po jakości i kolorze skóry możemy rozpoznać alkoholika, po rysach twarzy rozpoznamy niektóre choroby genetyczne czy psychiczne.

Dlaczego natura wskazuje nam najsilniejszych osobników z największą ilością testosteronu za pomocą ich kwadratowych szczęk i podbródków? Dlaczego zmiany genetyczne nadają dziecku określony wygląd, przykładowo jak w zespole Downa lub płodowym zespole alkoholowym FAS? Skoro ewolucja wyposażyła nas w umiejętność "czytania twarzy" i rozpoznawania w niej pewnych cech, abyśmy wiedzieli, kto jest w stadzie najsilniejszy, a kogo my mamy bronić - to czy na pewno wygląd naszej twarzy nie jest informacją o nas samych?

Brytyjscy naukowcy podjęli próbę zbadania, jak przebieg i warunki w dzieciństwie wpływały na wygląd twarzy. Wykazali, że dorośli z bardziej asymetrycznymi twarzami mieli trudniejsze dzieciństwo - z większą ilością stresogenów. Ich badania wskazują, że jakość odżywiania, zanieczyszczenie powietrza, poczucie bezpieczeństwa, stres oraz traumy z okresu dorastania pozostawiają ślad w asymetriach twarzy.

Profesor Ian Deary z wydziału psychologii na University of Edinburgh powiedział, że "symetryczna twarz jest uważana za wskaźnik stabilnego rozwoju - zdolności organizmu do radzenia sobie i znoszenia czynników stresogennych." Podobnie jest z symetrią ciała. Możliwe, że dlatego twarze atrakcyjne dla nas to te najbardziej symetryczne.

Profesor Deary z zespołem zmierzyli rysy twarzy 292 uczestników w wieku 83 lat, którzy brali udział w badaniu o nazwie Lothian Birth Cohort 1921. Swój początek badanie miało w 1921, kiedy byli oni dziećmi. Mierzono położenie oczu, ust, nosa, uszu oraz innych cech względem siebie oraz sprawdzano za pomocą wywiadu, jak przebiegało dzieciństwo badanych - status materialny, warunki w domu, zawód rodziców, ilość rodzeństwa, choroby, traumy.

Wyniki wskazywały, że pewne braki we wczesnym okresie dorastania pozostawiały ślad na twarzy w postaci mniej lub bardziej widocznych asymetrii. Oczywiście nie były to jedyne czynniki, cechy dziedziczone też miały swoje znaczenie, jednak asymetrie były mniejsze lub większe w zależności od pokolenia.

Korelacja pomiędzy klasą społeczną i symetrią twarzy szczególnie widoczna była u mężczyzn - im bardziej uprzywilejowane i komfortowe wychowanie, tym bardziej symetryczna twarz.

Co ciekawe, wyniki wśród kobiet nie były tak jednoznaczne jak u mężczyzn. Deprywacje w dzieciństwie nie odbijały się tak często na kobiecych twarzach.

Natomiast, naukowcy nie znaleźli powiązania pomiędzy wyglądem twarzy a późniejszym statusem społecznym. Mówiąc inaczej, symetryczna twarz nie gwarantowała sukcesu w życiu, a asymetryczna nie oznaczała jego braku.

Przykładem asymetrycznej twarzy (a także wyglądającej na starszą) jest twarz znanego kucharza, Gordona Ramseya, na zdjęciu powyżej. W jego biografii możemy przeczytać o trudnym dzieciństwie na przedmieściach, znęcającym się nad rodziną ojcem, matce ofierze i bracie narkomanie. Mimo gigantycznego sukcesu zawodowego i materialnego w dorosłym życiu, jego twarz nosi w sobie pamięć przeszłości.

Gordon Ramsey ma też głębokie zmarszczki na czole, pisałam o nich wcześniej w artykule:
POZIOME ZMARSZCZKI NA CZOLE. CO MOŻE OZNACZAĆ CHRONICZNIE NAPIĘTE CZOŁO OSOBY, Z KTÓRĄ ROZMAWIAMY?


Źródła:

 1. "Symmetry of the face in old age reflects childhood social status"David Hopea, Timothy Batesnext terma, Lars Penkea, Alan J. Gowa, John M. Starra and Ian J. DearyEconomics & Human Biology doi:10.1016/j.ehb.2011.06.006
 2. Thoma, Robert J; Gangestad, Steven W; Euler, Matthew J; Lysne, Per A; Monnig, Mollie; Yeo, Ronald A (2008). "Developmental instability and markers of schizotypy in university students". Evolutionary Psychology. 6 (4): 586–594. doi:10.1177/147470490800600405. Retrieved 19 February 2016.
 3. Martin, S. M.; Manning, J. T.; Dowrick, C. F. (May 1999). "Fluctuating asymmetry, relative digit length, and depression in men" (PDF). Evolution and Human Behavior. 20 (3): 203–214. doi:10.1016/S1090-5138(99)00006-9. Retrieved 19 February 2016.
 4. Shackelford, Todd K; Larsen, Randy J (February 1997). "Facial asymmetry as an indicator of psychological, emotional and physiological distress" (PDF). Journal of Personality and Social Psychology. 72 (2): 456–466. doi:10.1037/0022-3514.72.2.456. Retrieved 19 February 2016.
 5. Lalumière, Martin L.; Harris, Grant T.; Rice, Marnie E. (March 2001). "Psychopathy and developmental instability" (PDF). Evolution and Human Behavior. 22 (2): 75–92. doi:10.1016/S1090-5138(00)00064-7. Retrieved 25 March 2016.Share on Google Plus
  Blogger Comment
  Facebook Comment

3 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety ludzie sie nad tym nie zastanawiaja .Ja mialam ciezkie dziecinstwo . Teraz boje sie zblizyc do ludzi , mam wypisany na twarzy smutek i moze cos co odpycha ode mnie ludzi . Oni nie zastanawiaja sie jakie mialam dzicinstwo. Nawet ci ktorzy wiedza uwazaja ze powinnam byc szczesliwa bo mam dach nad glowa, prace a problemy ze zdrowiem maja wszyscy .A po za tym inni maja gorzej i mam sie nad soba nie rozczulac... I co ja mam w tej sytuacji uczynic? Dodam ze bylam na kilku terapiach na ktorych walkowalismy moje dziecinstwo....

  OdpowiedzUsuń
 3. A mnie zastanawia Progenia. W mojej rodzinie już czwarte pokolenie to ma (w tym moja 4 letnia córka).... Czy to tylko geny, czy coś więcej? Ciekawe...

  OdpowiedzUsuń

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.