Jakie emocje pokazujesz naprawdę na swoim zdjęciu? Przeskanuj ekspresje

Microsoft Project Oxford to zestaw narzędzi, dzięki którym komputer może identyfikować emocje na zdjęciach, korzystając z technologii rozpoznawania twarzy.  Oprogramowanie jest w stanie odróżnić gniew, pogardę, wstręt, strach, radość, smutek i zaskoczenie, a także „neutralny” stan emocjonalny. Każdemu skanowanemu zdjęciu przypisywany jest wynik od 0 do 1 dla każdej z tych ośmiu możliwości, gdzie 0 oznacza całkowity brak opisywanej emocji, a 1 mocną emocjonalną reakcję.

Dzięki tym technikom będącym podstawą dla badań nad sztuczną inteligencją udało się stworzyć programistom Microsoftu API Emotion -  zbiór funkcji oraz bibliotek przeznaczonych dla deweloperów pozwalających ich aplikacjom na rozpoznawanie emocji ludzi uwiecznionych na fotografiach.

Microsoft zaznaczał w 2015 roku, że technologia rozpoznawania emocji jest „eksperymentalna, a wyniki analizy nie zawsze odpowiadają prawdzie” — narzędzie zwraca na przykład inny wynik dla tego samego zdjęcia w dwóch różnych rozmiarach. Niemniej jednak system rozpoznawania emocji to inteligentna maszyna ucząca się, zaprojektowana w sposób umożliwiający samodoskonalenie — im więcej danych przetworzy, tym lepsze będą wyniki.

Jak to działa?


W artykule Poznajesz nową osobę i coś ci nie gra? mówiliśmy o nieświadomym odczytywaniu mikroekspresji i ekspresji mimicznych przez nasz mózg. Jak widać na przykładzie Microsoft, sztuczna inteligencja już lepiej rozpoznaje emocje z wyrazu twarzy od ludzi. Warto wiedzieć, czy publikując swoje zdjęcie profilowe, podprogrowo nie pokazujemy ludziom pogardy lub złości.

Jak to działa można zobaczyć na poniższych przykładowych zdjęciach.

1. Słynny obraz Mona Lisy - Program widzi słynny uśmiech w 43%, ale czyta też pogardę (może być ironia/sarkazm) oraz smutek (nostalgię). Jest w tym kunszt artysty, aby uchwycić tyle emocji na jednej twarzy za pomocą pędzla.


2. Scena z reality show Kim Kardashian - celebrytka rozpacza nad końcem krótkiego małżeństwa z Krisem H.- widać najwięcej smutku, potem strach i o dziwo radość. Czyżby scena zagrana na potrzeby show nie do końca była szczera?


3. Na twarzy Adolfa Hitlera program czyta najwięcej emocji neutralnej, smutku i złości.


4. Zaciśnięte usta dziecka, które stało się znanym memem, to przede wszystkim złość i trochę pogardy.5. Moje zdjęcie profilowe z Facebooka- nie powinno być profilowym, gdyż oprócz emocji neutralnych oraz radości, widać też pogardę/dezaprobatę.


6. Na stop klatce z wywiadu musiałam mówić lub myśleć o czymś przejmującym i niezbyt przyjemnym, bo pojawia się całe spektrum emocji.


7. Ostatnie zdjęcie - idealne profilowe, 100% zadowolenia:)Rozpoznawanie emocji w sektorze handlu


Rodzi się pytanie, jakim użytecznym celom może służyć rozpoznawanie emocji? W końcu można by dyskutować, czy ludzie są w stanie zinterpretować emocje wyrażone na zdjęciu szybciej (na tę chwilę) i dokładniej niż komputer.

Ryan Galgon z firmy Microsoft uważa, że szczególnie ważną potencjalną grupę docelową stanowi sektor handlu detalicznego. Rozpoznawanie emocji może być wykorzystywane w środowiskach handlowych do oceny reakcji konsumentów na produkty lub reklamy prezentowane na sklepowych wystawach czy do podniesienia jakości obsługi klienta.

Sprawdź sam


Czemu jednak nie przekonać się na własne oczy? System rozpoznawania emocji firmy Microsoft, Project Oxford jest dostępny BEZPŁATNIE. Wystarczy przesłać zdjęcie (o rozmiarze przynajmniej 36 × 36 pikseli, mniejsze niż 4 MB, w formacie JPEG, PNG, GIF lub BMP) i poczekać, aż narzędzie określi liczbę twarzy na zdjęciu i przypisze emocjonalny wynik każdej z nich.

Wokół każdej rozpoznanej twarzy pojawi się niebieska ramka. Po najechaniu kursorem na twarz wyświetli się wynik emocjonalny (zaokrąglony do pięciu miejsc po przecinku).
https://www.microsoft.com/cognitive-services/en-us/emotion-api#detectionŹródła:
https://iq.intel.pl/project-oxford-od-rozpoznawania-twarzy-do-rozpoznawania-emocji/
Marek Hoffmann Autor, Hemd & Hoodie
https://www.microsoft.com/cognitive-services/en-us/emotion-api#detection


Jeśli chcesz nauczyć się zauważać i rozpoznawać eskpresje mimiczne to zapraszam na najbliższe szkolenie:
EKSPERT MIKROEKSPRESJI 21.04.2017 w Warszawie


Jeśli chcesz zastosować technologię mierzącą emocje z ekspresji mimicznych w czasie rzeczywistym w swojej firmie, to:
Napisz: info@komunikacjaniewerbalna.pl
Zadzwoń: Diana Nowek, 791 553 829

Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.