Co wyrażają twarze R.Bochenka i K.Szymańskiego podczas konferencji z premier B.Szydło?

Czasem twarz potrafi wyrazić więcej niż tysiąc słów. Mając możliwość pracowania jako obserwator podczas spotkań wiem, że wielokrotnie zdarza się sytuacja, gdy główny negocjator zachowuje pokerową twarz, a prawdziwe myśli zdradza mimika słuchających go współpracowników.

Tak też dzieje się na czwartkowej konferencji prasowej w Brukseli, na której premier Beata Szydło mówi, że szczyt Unii Europejskiej jest nieważny, gdy jakieś państwo nie podpisze konkluzji. Towarzyszą jej rzecznik prasowy Rafał Bochenek (po lewej) oraz minister ds.europejskich Konrad Szymański (po prawej).

Dla krótkiego przypomnienia - na naszej twarzy mogą pojawić się ekspresje mimiczne oraz mikroekspresje. Te pierwsze trwają dłużej i mogą być przez nas kontrolowane. Natomiast mikroekspresje są to bardzo krótko trwające ekspresje, rzędu nawet 1/4 sekundy, charakterystyczne dla przeżywanej prawdziwej emocji. Mikroekspresja to termin stworzony przez Paula Ekmana, który zaliczany jest do 100 najwybitniejszych psychologów XX wieku. Mikroekspresje pojawiają się automatycznie i nieświadomie. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia. Pojawiają się często, gdy kontrolujemy emocje, nie chcemy pokazać prawdziwych emocji lub gdy mijamy się z prawdą i zachodzi sprzeczność między słowami a myślami.


Spójrzmy na krótkie nagranie dostępne na stronie:
http://www.tvn24.pl/reelekcja-donalda-tuska-co-o-tym-mowi-traktat-lizbonski,722166,s.html. Poniższe zdjęcia to print screeny z nagrania.

Co myślą panowie o słowach premier Szydło? Czy zgadzają się z nimi?


1. Uniesienie brwi w zdziwieniu


Od 00:54 sekundy premier Szydło mówi jest bardzo jasne moje stanowisko, że nie będzie przyjętych przeze mnie konkluzji, więc szczyt nie będzie ważny. Po tym słowach u Pani Premier na ułamek sekundy podnoszą się brwi w mikroeskpresji zdziwienia. Widać tu dysonans między tym, co mówi, a tym, co czuje. O wiele lepiej jest widoczne zdziwienie u pana Szymańskiego, którego brwi unoszą się na dłużej.
Ich mimika świadczy o świadomości mijania się z prawdą w tej kwestii prawnej (o ważności szczytu nie decyduje podpis pod konkluzją).

2. Zaciśnięte usta


Po tych samych słowach możemy zaobserwować dodatkową ekspresję u pana ministra ds.europejskich - napięcie ust z opuszczeniem kącików ust. Jest to typowy objaw dyskomfortu psychicznego, braku zgody lub niezadowolenia. Pan Szymański jest doświadczonym europosłem z duża wiedzą na temat procedur europejskich.

3. Zaprzeczenie głową


Od 01:23 minuty premier Szydło mówi (...)szczyty kończą się konkluzjami. Jeżeli jakieś państwo konkluzji nie przyjmuje, to znaczy, że ten szczyt jest nieważny. Po tych słowach minister Szymański przecząco kręci głową.

4. Dezaprobata


W 01:25 minucie, po słowach premier szczyty kończą się konkluzjami, na twarzy rzecznika, pana Bochenka pojawia się dezaprobata. Jest to asymetryczna ekspresja, polegająca na uniesieniu tylko jednego kącika ust (tutaj widzimy lewy). Robimy tak, gdy coś nam się nie podoba lub nie jesteśmy zadowoleni ze słów, które słyszymy.

Podsumowując krótko, po mimice obu panów widać było, że zdawali sobie sprawę z niemożliwości prawnego zablokowania wyboru Donalda Tuska.
Share on Google Plus
  Blogger Comment
  Facebook Comment

5 komentarze:

 1. Ale bełkot, szanowałem Panią, ale widocznie jest Pani zwolenniczką jednej opcji politycznej. Zajmuję się dokładnie tym samym czym Pani i owszem, te reakcje mają miejsce, ale tak jak czytałem to na Pani portalu - liczy się kontekst sytuacji, zarówno tej opisywanej jak i tej w której się jest aktualnie. Jak Pani na to spojrzy obiektywnie to zauważy Pani, że nie jest do końca tak jak Pani pisze i nawet nie chodzi tylko o ten artykuł. Nie jestem niczyim zwolennikiem, ale widzę, że Pani wpisy są polityczne i to w dodatku sprzyjają jednej konkretnej opcji. Nie może Pani tak robić. Proszę być obiektywną skoro się Pani tym na prawdę zajmuje, bo w tym momencie nie jest Pani dla potencjalnego klienta wiarygodną osobą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Respektuję każde odmienne zdanie, mamy do niego prawo. Nie znam Pana, więc nie mogę zweryfikować informacji zawartych w Pana komentarzu. Wygląda na to, że wybiórczo czyta Pan moje wpisy, bo błędnie mnie Pan sklasyfikował. Od emocji nie uciekniemy - niezależnie od przynależności partyjnej. Proszę nie brać tego do siebie, ale spróbować spojrzeć na polityków, jakby Pan ich nie znał, jakby byli zwykłymi ludźmi.

   Usuń
 2. Anonimowy napisal, ze '' nie jest do końca tak jak Pani mówi '' i kilka innych rzeczy..ale nie podal argumentów, zadnych! Tylko ciagle, ze autorka jest antyPIS. Co za roznica na kogo glosuje, w tym momencie opisuje dana sytuacje i jej bohaterow. Szanowny Anonimowy skoro autorka tego krótkiego wpisu sie myli i zle ocenia reakcje mimiczne to prosze napisać co Pan widzi w twarzy Panowze zdjęć. Czy zaciwniete usta, unoszenie lewego kacika ust czy podniesienie oczu to wyrazu szacunku, pochwały i aprobaty dla słów Pani Premier?

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja zainteresowałem się samą Panią pomiędzy dwoma Panami, taka szybka 15 minutówka. Chociaż wpis będzie anonimowy nie wyjaśniam niżej opisanych gestów, ekspresji żeby nie został wzięty za stronniczy.
  0.57. Zaciśnięcie nadgarstka.
  1.02. Szczyt nie będzie ważny, ułożenie dwóch dłoni oczy spoglądają w niebo brwi podciągnięte do góry uderzenie palcem.
  1.05. Przewodniczący Tusk, odsunięcie dłonią w kierunku od siebie.
  1.36. Naprędce rozwiązanie, kąciki brwi uniesione do środka czoła
  1.40. Tutaj nie ma zasad zamknięte oczy jedna brew uniesiona do góry
  1.46. Zaciśnięte usta mlask języka.

  Chciałbym zauważyć pozycje w jakiej siedzą trzy osoby a w szczególności ułożenie kończyn górnych wszystkie trzy są tak łudząco podobne do siebie a równocześnie tak różne.

  Widok kończyn dolnych tej trójcy byłby fascynujący w szczególności Pani Premier ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Żenada. Lokowanie produktu politycznego przy pomocy pseudopsychologii. A może by tak zanalizować ekspresje mimiczne Tuska, na twarzy którego trudno odnaleźć uczucia inne niż lęk, nienawiść i wściekłość.

  OdpowiedzUsuń

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.