Analiza wystąpienia premier Beaty SzydłoWszyscy mamy lęk przed wystąpieniami publicznymi. W weekend z orędziem do narodu wystąpiła premier Beata Szydło. Moment był trudny z powodu zamieszek pod Sejmem i wielu demonstracji. Pani Premier wychodząc przed kamerę czuła ten ciężar, gdyż nie widziałam nigdy u niej tylu oznak stresu i zdenerwowania. Wzięła na siebie wielką odpowiedzialność, która w tym momencie ją przerasta - w wystąpieniu widać smutek, rozczarowanie i niepewność. Zniknęła ostra i nieczuła Pani Premier z poprzednich wystąpień.

Treść przemówienia jest dostosowana do okoliczności i linii partii rządzącej, więc nie to chcę omawiać, lecz stronę niewerbalną.


Lubimy gestykulację w wystąpieniach publicznych, dlatego politycy i mówcy są trenowani w mowie ciała. Bardziej ufamy również osobom, które podkreślają słowa gestami. Brak gestykulacji wydaje nam się podejrzany. Premier Szydło nie należy do ekspresyjnych osób, więc musiała trenować używanie rąk podczas przemówień. Wiadomo, że łatwiej wyćwiczyć spójną gestykulację osobie, która na co dzień dużo mówi ciałem. W przypadku ludzi statycznych jest to dłuższy proces wymagający czasu i treningu. Jeśli czasu na trening nie ma to lepiej nie iść w sztuczność, bo zarówno przemawiający jak i publika będą się męczyć.

Pani Premier zrobiła duży progres przez ostatni rok, ale nadal widać, że ta gestykulacja nie jest jej. Gesty są niedopasowane do słów, nienaturalne, a p.Szydło myli się w tym, co ma pokazać. Zaczyna jeden gest, by go nie skończyć i przejść do innego, tak jakby przypominała sobie, że nie tego elementu miała użyć. Regularnie zmienia też użycie rąk, a pamiętajmy, że my w naszej kulturze czytamy od lewej do prawej. Jeśli mówimy o przeszłości, powinniśmy gestykulować prawą ręką (na ekranie lewa strona), zaś przyszłość pokazujemy lewą stroną (prawa strona ekranu). Ja bym nie wypuściła na scenę mojego klienta, który tak niekomfortowo czuje się ze swoją gestykulacją. Zaburza to całość przekazu.

Co jeszcze świadczy o dyskomforcie Pani Premier?

- Zaczyna wystąpienie z wyprostowaną głową, by po pewnym czasie ją przechylić i odwrócić - prezentując nam bardziej prawy profil. Przechylanie głowy jest dobre, gdy jesteśmy aktywnymi słuchaczami. W innym przypadku wygląda to na uległość / bezradność / proszenie o pomoc.
Odwracanie się prawym profilem to oznaka dystansowania się psychicznego od omawianej tematyki.
-Napięte czoło w drugiej części wystąpienia to także stres i dyskomfort psychiczny i nieradzenie sobie z negatywnymi emocjami.
- Wielokrotne oblizywanie się. Wygląda na to, że p.Szydło odczuwa silny lęk.

Jakie subtelne emocje można odczytać z twarzy?

- W 2:59 min. po słowach -"PiS rządzi rok. Tylko przez ten czas zrobiliśmy więcej niż nasi poprzednicy przez ostatnie 8 lat rządów"- pojawia się ekspresja Smutku. Co zasmuciło bądź rozczarowało Panią Premier w tych słowach?


- W 5:45 minucie po słowach -"Właśnie dlatego mogę powiedzieć, że dla Polaków i Polski to był dobry rok" - pojawia się ekspresja niepewności i zatroskania.


- Silny dyskomfort, niepewność i brak zgody pojawia się również w 7:55 minucie po słowach -"(...)w imię czegoś, co powinno nas łączyć bezwarunkowo, czyli Polski".Oglądając nagranie bez dźwięku widzimy te niespójności i emocje targające Panią Premier. Pojawił się smutek i niepewność - to już nie jest ta sama ostra i przekonana o swoim zdaniu Pani Premier z zeszłego roku.


Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

1 komentarze:

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.