Mowa ciała a pewność siebie. Wystarczą dwie minuty, by tylko dzięki postawie ciała zmienić stan umysłu.W swojej książce "Wstań! Skuteczny sposób, by zyskać pewność siebie i stawić czoła wyzwaniom"Amy Cuddy pokazuje, jak dzięki prostym trickom możesz zbudować w sobie poczucie pewności siebie. Wznieś ręce do góry lub stań w pozie Wonder Woman – poczujesz odwagę i siłę, a twoje nastawienie do czekającego cię zadania zmieni się na bardziej pozytywne. To biologia działa na twoją korzyść! Poparta naukowymi dowodami rewolucyjna teoria autorki mówi, że pewność siebie można wytrenować.

Dziś w Pytaniu na Śniadanie w TVP2 mieliśmy przyjemność rozmawiać o wpływie mowy ciała, postawy, sposobu chodzenia i mówienia na pewność siebie i poczucie władzy. Często zapominamy, że nie tylko umysł wysyła sygnały naszemu ciału, ale także nasze ciało kieruje nasz umysł na emocje, jakie ma odczuwać. Gdy nasze ciało będzie emanować pewnością siebie, nasz umysł dostroi się do ciała, podnosząć poziom testosteronu oraz obniżając poziom kortyzolu.

Nagranie dostępne na stronie PnŚ pod tym linkiem Mowa ciała a pewność siebie http://pytanienasniadanie.tvp.pl/26833512/mowa-ciala-a-pewnosc-siebieEkspresja cielesna powoduje emocje


William James, ojciec amerykańskiej psychologii, a przy tym wybitny filozof, pisał w 1884 r.: "Nie ma czegoś takiego jak czysta, bezcielesna emocja" - uznał, że nasze emocje wyrażają doznania naszych ciał. Można więc udawać emocje - i one w końcu zaistnieją. Można wywołać szczęście śpiewaniem albo smutek płaczem. Emocje nie pojawiają się więc przed doznaniami fizycznymi, ale po nich - odwrotnie do tego,jak zwykliśmy myśleć. Cierpisz dlatego, że płaczesz. Nie na odwrót.

Gdy masz poczucie władzy - rośniesz. Zajmujesz więcej miejsca. Wypinasz pierś. Unosisz brodę. Ściągasz łopatki. Prostujesz się. Rozstawiasz nogi i unosisz ręce. Samego siebie postrzegasz jako wyższego, niż jesteś w rzeczywistości. Innych pomniejszasz.

Poczucie władzy osobistej


Cuddy uważa, że kluczem do kontroli nad własnym życiem jest władza. Ale nie władza społeczna, wynikająca z potrzeby zdominowania i kontrolowania innych. Znacznie cenniejsza jest władza osobista, dzięki której człowiek staje się bardziej otwarty, optymistyczny i mniej obawia się ryzyka. To kontrola nad sobą. Właśnie jej brak czyni cię nieobecnym.

Świadomość władzy nad sobą, własnym losem i życiem poprawia samopoczucie. Psycholodzy stosują wiele prostych sposobów, by wywołać ten stan u badanych. Proszą ich na przykład o przypomnienie sobie chwili, gdy czuło się moc. Albo słów, które się z mocą kojarzą. Niezawodne.

Sposób chodzenia i mówienia a pewność siebie


Emanacją władzy jest też sposób chodzenia. Chodząc władczo, stawiamy dłuższe kroki, wykonujemy też więcej ruchów rękami i pionowych ruchów głową. Władimir Putin, skądinąd niewysoki, poruszając się tym swoim charakterystycznym rozkołysanym krokiem, manifestuje właśnie władzę. Sposób mówienia człowieka pewnego swej władzy też się wyróżnia. Czując się panem czasu, ktoś taki częściej inicjuje rozmowę, mówiąc przy tym wolniej i robiąc częstsze przerwy. Pewny siebie, nie obawiasz się, że rozmówca ci przerwie. W ten sposób tylko zyskujesz, bo wolniejsze mówienie zwiększa szanse na to, że zostaniesz wyraźnie usłyszany i właściwie zrozumiany.

Ton twego głosu jest przy tym zwykle niższy niż osoby niepewnej siebie i bezsilnej - to lęk i poczucie zagrożenia powodują, że mówimy piskliwie. Powolne mówienie niesie "taki sam efekt sprzężenia zwrotnego między ciałem a umysłem jak ekspansywne postawy ciała", co w serii badań udowodniły Lucia Guillory i Deborah Gruenfeld z Uniwersytetu Stanforda.

Pięć pozycji mocy


Władza jest silniej osadzona w twoim ciele niż w umyśle czy w roli społecznej, jaką odgrywasz. Przyjęcie władczej pozy tylko na kilka minut daje silniejsze poczucie mocy niż uświadamianie sobie, jaką jesteś szychą czy jak ważny byłeś kiedyś.

Z robieniem póz władczych jest jak z przygotowywaniem się do wspinaczki po skale. Wytrawni wspinacze przed wejściem na trudną ścianę w myślach potrafią przećwiczyć skomplikowane sekwencje chwytów i układy ciała w najtrudniejszych miejscach. Nie musisz wykonać władczej pozy, by poczuć moc. Wystarczy, że ją sobie wyobrazisz.

Cuddy pierwsza znalazła dowody na to, że "udawanie" dominującego języka ciała może dać nam poczucie władzy. Nie, nie stajesz się przez to kimś innym czy lepszym. Po prostu odblokowujesz siebie, wydobywasz cały swój potencjał, kreatywność, talenty. I jesteś obecny.

Wraz ze współpracownikami amerykańska psycholożka wyodrębniła więc pięć póz władczych, których przyjmowanie daje poczucie władzy nawet wtedy, gdy czujesz się kompletnie bezsilny: stojące wyprostowane – z rękami pod boki czy sztywno opartymi o blat stołu - oraz siedzące: z nogami na stole i rękami za głową, rękami za głową i nogą na nodze, rozstawionymi nogami i jedną z rąk opartą na oparciu krzesła obok.

Przyjmowanie tych póz, będących cielesną manifestacją władzy, powoduje nie tylko zmiany w psychice i zachowaniu, ale też zmiany fizjologiczne: podnosi poziom testosteronu (hormonu asertywności) - ok. 19 proc., a obniża poziom kortyzolu - ok. 25 proc. Kulenie się prowadzi do skutków odwrotnych.


Wszystko bowiem, co dla nas najważniejsze, zaczyna się w ciele, a nie w umyśle - jak uważa większość z nas. To ciało prowadzi umysł, a nie na odwrót.

Jednak by ta współpraca była możliwa, musisz być obecny. Tu i teraz. Musisz nauczyć się żyć teraźniejszością, intensywnie w niej uczestniczyć, nie oglądając się na innych, nie patrząc na siebie ich oczyma, nie roztrząsając, jak wypadł każdy twój kolejny krok - twierdzi Cuddy. Jeśli się tego nie nauczysz, będziesz żył połowicznie,prześlizgując się przez czas, którego masz coraz mniej - i zawsze za mało.

Więcej dowiecie się, czytając książkę. Już 14 września w księgarniach!

Wydawnictwo: Znak Literanova
Patronat: Berndson Szkolenia Biznesowe

Sprawdź szkolenia z tej tematyki - Pewność siebie można wytrenować!

Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

1 komentarze:

  1. Diana rewelacja, pozycje mocy sa zapamietane, teraz musze je tylko przetestowac i kupic ksiazke :) napewno podziele sie odczuciami :) pzodrawiam

    OdpowiedzUsuń

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.