Superrozpoznawacze twarzy - czy jesteś jednym z nich? Zrób test


Szacuje się, że wyjątkową zdolność rozpoznawania twarzy posiada od jednego do dwóch procent populacji i występuje ona z tą samą częstotliwością u kobiet i mężczyzn.

W londyńskiej Metropolitan Police istnieje bardzo wyjątkowa jednostka. Pracują tam tak zwani super-recognizers - superrozpoznawacze. Ludzie, którzy wyjątkowo dobrze rozpoznają ludzkie twarze. Wystarczy pokazać im fotografię nieznajomego, a w kilka sekund wryją im się w pamięć rysy twarzy, jej wyraz i proporcje. Twarz tę rozpoznają nawet w tłumie po latach. Jak mówi komisarz Scotland Yardu Mick Neville będący szefem tego wydziału, od jego powstania liczba poprawnych identyfikacji uległa potrojeniu.

Zdolności te mogą być uwarunkowane rodzinnie, co świadczyłoby o tym, że w grę wchodzą predyspozycje genetyczne. Wszelkie próby wytrenowania takich umiejętności na grupach testowych okazywały się mało zachęcające.

Czytaj cały artykuł na stronie Onet.pl http://m.onet.pl/styl-zycia/facet,s0xpxy#

TEST

Josh P. Davis, profesor psychologii na University of Greenwich, opracował test badający owe umiejętności. Jeśli chcecie sprawdzić jak dobrze rozpoznajecie twarze, kliknijnie w link poniżej.

https://greenwichuniversity.eu.qualtrics.com/jfe/form/SV_e3xDuCccGAdgbfT

Na kilka sekund wyświetli się twarz, którą należy później znaleźć w grupie innych twarzy. Wynik powyżej 10 prawidłowych odpowiedzi świadczy o pewnych zdolnościach w tym kierunku. Jesli chcecie je potwierdzić, po zakończeniu testu można zostawić email, na który przyjdzie link do dłuższego 40-minutowego testu.

Powodzenia!
Share on Google Plus
  Blogger Comment
  Facebook Comment

11 komentarze:

 1. Uzyskałam wynik 13/14. Czy to może mieć coś wspólnego z faktem, że kiedy idę ulicą dość często odnoszę wrażenie, że już gdzieś widziałam tą osobę, że ją znam, chociaż wiem, że nie jest nawet znajomą znajomego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, możliwe że zapamiętujesz twarze osób widzianych/poznanych w przelocie i stąd to wrażenie. Polecam zrobienie drugiego testu tych badaczy, on dokładniej weryfikuje naszą zdolność do rozpoznawania twarzy. I gratuluję wyniku:)

   Usuń
 2. 14/14 ten drugi test zrobie pozniej oczywiscie pochwale sie jezeli bedzie czym :D https://greenwichuniversity.eu.qualtrics.com/jfe/form/SV_e3xDuCccGAdgbfT

  OdpowiedzUsuń
 3. ten obszerny test podzielony jest na 3 male - fajna zabawa ale polecam go wziasc rano gdzie oczy sa wypoczete bo po calym dniu zachodzily mgla pod koniec, moze zbyt duza koncentracja byla :D 1. 51 na 60 2. 38 na 40 i 3. 30 na 40 no coz nie jestem dobra w gitarach :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, ten test najlepiej robić wypoczętym. Nie powinno nas tez nic rozpraszać, jak np. telefon, bo spada od razu koncetrancja. Super, że wzięłaś w nim udział:)

   Usuń
 4. 100 procent :-D Jakie polecasz zawody,gdzie taka zdolność jest mile widziana? :-)

  Jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy i bardzo lubię Twoje posty,powodzenia w dalszym rozwijaniu swojej osoby. :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Ci bardzo za słowa wsparcia! Koniecznie zrób sobie szczegółowy test, jeśli też wypadnie wysoko można kontaktować się z badaczami w celu potwierdzenia zdolności. Na pewno we wspomnianej policji taka umiejętność będzie doceniona, w bezpieczeństwie (lotniska, masowe imprezy), ale także w pracy sprzedażowej premium, gdzie ważne jest, aby każdy klient był zapamiętywany.

   Usuń
 5. 12/14 i teraz juz wszystko mi sie zgadza,a zawsze mnie to denerwowalo,ze mam wrazenie kogos znac:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem portrecistą, często maluje zmyślone twarze i nagle zonk, bo po jakimś czasie widzę jakąś np panią na mieście którą namalowałem jakiś czas temu z głowy. Czasem jest tak że widzimy jakąś twarz tak krótko że świadomie jej nie zarejestrujemy ale zakoduje się nam w podświadomości i pojawi się we śnie czy nawet portrecie.

  OdpowiedzUsuń
 7. 13/14. A w Cambridge face memory test 94/102. Nie rozumiem właśnie dlaczego miałem tak dużo pytań, bo koleżanka wyżej miała 60.

  OdpowiedzUsuń
 8. 4na 14 ale jakoś mnie to nie dziwi bo własnych dzieci czasem nie poznaje ��

  OdpowiedzUsuń

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.