Detekcja kłamstwa - czyli czego? Metody wykrywania kłamstwa w kryminalistyce i psychologii sądowej
Często dostaję zapytania o wyjaśnienie pojęć "analiza behawioralna" i "analiza lingwistyczna" oraz co mają mowa ciała i mikroekspresje do wykrywania kłamstwa? Zachęcam więc do zapoznania się z publikacją profesora Widackiego, autora m.in. książek o kryminalistyce.
Artykuł poświęcony jest zagadnieniu metod "wykrywania kłamstwa w kryminalistyce i psychologii sądowej. Szczegółowo opisane są kwestie filozoficzne, językowe i psychologiczne związane z pojęciem kłamstwa. Przybliżone są metody potocznie określane jako "służące detekcji kłamstwa" wraz z dokładną analizą przedmiotu ich detekcji oraz zakresu użyteczności w praktyce. W artykule poruszone są również kwestie wiarygodności psychologicznej świadka i zeznania.
Artykuł do pobrania w pdf na stronie Biblioteka Nauki
Wydawca: Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji
Czasopismo: Problemy Kryminalistyki
Autor: Widacki Jan
Katedra Kryminalistyki, Kryminologii i Nauki o Policji Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego , jan.widacki@gmail.com
Autor: Dukała Karolina
Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
0 komentarze:
Prześlij komentarz
Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.