Detekcja kłamstwa - czyli czego? Metody wykrywania kłamstwa w kryminalistyce i psychologii sądowejCzęsto dostaję zapytania o wyjaśnienie pojęć "analiza behawioralna" i "analiza lingwistyczna" oraz co mają mowa ciała i mikroekspresje do wykrywania kłamstwa? Zachęcam więc do zapoznania się z publikacją profesora Widackiego, autora m.in. książek o kryminalistyce.

Artykuł poświęcony jest zagadnieniu metod "wykrywania kłamstwa w kryminalistyce i psychologii sądowej. Szczegółowo opisane są kwestie filozoficzne, językowe i psychologiczne związane z pojęciem kłamstwa. Przybliżone są metody potocznie określane jako "służące detekcji kłamstwa" wraz z dokładną analizą przedmiotu ich detekcji oraz zakresu użyteczności w praktyce. W artykule poruszone są również kwestie wiarygodności psychologicznej świadka i zeznania.

Artykuł do pobrania w pdf na stronie Biblioteka Nauki

Wydawca: Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji
Czasopismo: Problemy Kryminalistyki

Autor: Widacki Jan
Katedra Kryminalistyki, Kryminologii i Nauki o Policji Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego , jan.widacki@gmail.com
Autor: Dukała Karolina
Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.