Wywiad z Donaldem i Melanią Trump przed jej wystąpieniem. Czy sama napisała tekst przemówienia?


Po wystąpieniu Melanii Trump na konwencji republikanów media zarzuciły jej plagiat tekstu Michelle Obamy z 2008 roku. Rzeczywiście, gdy porównujemy wskazany fragment, to nikt nie ma wątpliwości, że Melania lub ktoś z jej sztabu zbyt mocno inspirował się obecną żoną prezydenta.

Koniec końców Meredith McIver, speechwriter ze sztabu Donalda Trumpa, napisała w oświadczeniu, że to ona popełniła "pomyłkę", która doprowadziła do wybuchu skandalu wokół żony miliardera.

Cała historia wyszła dość kuriozalnie - nikt nie ma przecież wątpliwości, że politycy korzystają z pomocy i wsparcia osób piszących przemówienia. Jednak Melania Trump twierdziła, że sama pisała przemówienie, choć nikt od niej takich zapewnień nie wymagał. Po aferze z plagiatem, winę wzięła na siebie pisarka, czyli wyszło na dodatek, że pani Trump oszukiwała mówiąc o samodzielności w pisaniu. Kłamstwo goni kłamstwo.

Dlatego z ciekawością obejrzałam krótki wywiad Melanii i Donalda przed samą konwencją.


Na początku dziennikarz Matt Lauer prowadzi krótką rozmowę z Donaldem Trumpem, a następnie mówi:
Your wife is going to get to speak to the delegates ..." (Pana żona będzie dziś przemawiać do delegatów) 
oraz 
Had she gone over the speech with you? (Czy przećwiczyła swoją przemowę z panem?), 
przy czym cały czas zwraca się do Donalda, ignorując Melanię, co wygląda niekulturalnie.

Dopiero mówiąc Did you practice it on the plane? (Ćwiczyłaś w samolocie?) zwraca się bezpośrednio do niej, ale dotyka protekcjonalnie jej ręki. Taki dotyk to próba kreowania miłej i sympatycznej atmosfery w sposób sztuczny, ale także naruszenie strefy intymnej. A Melania nie wygląda na osobę, która łatwo skraca dystans. 

Melania Trump odpowiada: I read once over it, and that's all - because I wrote it and yyyy (zająknięcie), with as little help as possible soooooo .... (Przeczytałam raz i to wszystko - ponieważ ja ją napisałam i yyyy (zająknięcie) z możliwie najmniejszą pomocą więeeeec...

Ta odpowiedź idealnie nadaje się do analizy. 
W 1:14 minucie Melania mówi -and that's all-(przeczytałam raz i to wszystko) i wzrusza lewym ramieniem. Kieruje też delikatnie ciało w stronę Donalda przy tych słowach. Taki ruch ramienia oznacza -Nie zależy mi/Jakie to ma znaczenie/Nie wiem/ Jaki miałam wybór?- Podniesienie ramienia występuje, kiedy nie jesteśmy pewni tego, co mówimy. W następnej sekundzie Melania mówi ....because I wrote it...Dziennikarz nie pytał czy ona napisała przemówienie, a  jednak uznała, że należy to zaakcentować. Jednak tuż przed słowem "I" ucieka szybko wzrokiem w prawo, więc musi odczuwać duży dyskomfort, wypowiadając to zdanie.

Należy też zwrócić uwagę na jej dalsze zająknięcie, nerwowość i zmianę w głosie przy kolejnych słowach. Ponownie ucieka wzrokiem. Myślę, że gdyby dziennikarz pozwolił sobie na kilka dodatkowych pytań Melania byłaby coraz bardziej zdenerwowna, a jej ciało pokazałoby kolejne przecieki. 

Oprócz Melanii powinniśmy obserwować też Donalda i jego zachowanie na jej słowa.
Często w trakcie obserwacji dochodzi do sytuacji, że osoba mówiąca zachowuje zimną krew i pokerową twarz, ale niewerbalnie wysypuje się partner. Osoba towarzysząca zazwyczaj odpuszcza sobie kontrolę zachowania i zapomina, że tak samo emocjonalnie reaguje na słowa i kłamstwa podczas rozmowy. Jeśli np. mąż opowiada zmyślone historie w towarzystwie, a żona o tym wie, to szybciej zobaczę po jej zachowaniu dyskomfort i wstyd niż po gestach czy mimice męża.Tak więc zerknijcie, co robi Donald, kiedy jego żona wypowiada słowa ....because I wrote it...(ponieważ ja to napisałam)? Zachowuje pokerową twarz, ale jego ciało błyskawicznie odwraca się od niej i już na nią nie patrzy. W końcu, kto jak kto, ale on na pewno wiedział, jak wyglądała sytuacja. 
Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Publikowanie komentarza

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.