Cyberprzemoc - Jak sobie z nią radzić? Zajęcia dla uczniów szkół.Cyberprzemoc - zagrożenia, zapobieganie, odpowiedzialność

Cyberprzemoc to inaczej przemoc z użyciem mediów elektronicznych – przede wszystkim Internetu i telefonów komórkowych. Problem ten dotyczy przede wszystkim dzieci i młodzieży. W Polsce doświadcza go ponad połowa młodych internautów!!! Do działań określanych jako cyberprzemoc zalicza się m.in: 
- wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu,
- robienie komuś zdjęć lub rejestrowanie filmów bez jego zgody,
- publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które kogoś obrażają lub ośmieszają,

- podszywanie się pod kogoś w Sieci.

Koordynatorem programu jest Centrum Badań nad Rodziną, działające przy Wydziale Prawa i Administracji UO. Projekt powstał, gdy do centrum zgłosiła się jedna z opolskich szkół z prośbą o pomoc z problemem cyberprzemocy.

- Opracowaliśmy program i przeprowadziliśmy w tej szkole cykl spotkań w pięciu klasach – mówi jedna z koordynatorek projektu dr Kamila  Kasperska-Kurzawa - Studenci m.in. odgrywali scenkę, gdzie występowała ofiara cyberprzemocy i jej oprawca. Zobrazowali i przybliżyli uczniom, co może czuć taki młody człowiek, kiedy zostaje zhejtowany oraz jakie to ma skutki dla jego psychiki. Uświadomili również, że takie działanie nie jest bezkarne i niesie za sobą konsekwencje prawne - tłumaczy.

Projekt okazał się sukcesem, a do Centrum Badań nad Rodziną zaczęły zgłaszać się inne szkoły. Od września 2015 roku odwiedzono cztery placówki na Opolszczyźnie. W prace zaangażowało się kilkunastu studentów kierunku bezpieczeństwa wewnętrznego. Podczas przeprowadzanych spotkań zostawali sam na sam z uczniami, dzięki czemu młodzież czuła się swobodniej. Nawet po zakończeniu projektu wielu uczniów kontaktowało się jeszcze ze studentami z prośbą o pomocą w rozwiązaniu podobnych problemów.

- Młodzi ludzie nie radzą sobie z emocjami i często nie mają z kim o tym porozmawiać. Wielu dorosłych nie rozumie zjawiska cyberprzemocy, bo ono nie występowało, kiedy sami chodzili do szkoły – mówi pani dr Kamila Kasperska-Kurzawa.

- Kilkoro z naszych studentów, którzy prowadzili te zajęcia, ma za sobą takie doświadczenia. Dobrze rozumieli, co czują ci młodzi ludzie- podkreśla.
Choć projekt się skończył, to szkoły nadal się zgłaszają, więc z powodu dużego zainteresowania z  kolejnym Centrum Badań nas Rodziną ruszy od października.

Osoby biorące udział w projekcie:

Sylwia Rataj, Wojciech Nizio, Daria Krawczyk- studenci III BW SS - Marlena Kozłowksa, Patrycja Parkitna, Kacper Dąbrowski- studenci III BW SS  Justyna Posełek, Mariola Kulig, Studenci III BW SS - Maciej Janko, Marcin Adamczyk, Marcin Zając- studenci III BW SS - Teresa Rup I BW SS

Program Cyberprzemoc- zagrożenia, zapobieganie, odpowiedzialność w szkołach był realizowany od września 2015 r. w ramach Centrum Badań nad Rodziną. Koordynatorami są dr Marta Rostropowicz-Misko i dr Kamila Kasperska-Kurzawa.

Więcej o Centrum Badań nad Rodziną tutaj

Kontakt:
Wydzial Prawa i Administracji
Uniwersytet Opolski
ul. Katowicka 87a 45- 060 Opole
Email: wpia@uni.opole.pl

Źródło: http://uni.opole.pl/page/1165/cyberprzemoc-zagrozenia-zapobieganie-odpowiedzialnosc
Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Publikowanie komentarza

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.