W którą stronę prowadzą cię nogi, kiedy schodzisz po takiej kładce?


Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego idąc prostym chodnikiem macie tendencję do zbaczania lekko w prawo lub w lewo? Czy może zależeć to od większej aktywności jednej z półkul w danym momencie?

Ja dzisiaj korzystałam z takiej - jak na zdjęciu - kładki nad ulicą. Wchodząc lub schodząc z kładki, mamy swobodny wybór czy wybierzemy schody po prawej czy po lewej stronie. W pewnym momencie zaczęłam się zastanawiać - jeżeli droga jest taka sama, nie ma innych ludzi - dlaczego nogi bez zastanowienia prowadzą mnie do lewych schodów? Zaczęłam obserwować ludzi i zauważyłam, że kobiety częściej szły do lewej strony, a mężczyźni do prawej. Zaciekawiło mnie to i natrafiłam na poniższe badanie.

Pamiętamy, że lewa półkula steruje prawą stroną ciała, a prawa pólkula lewą stroną. Dlatego, gdy podczas wylewu uszkodzona zostanie np. prawa cześć mózgu, to paraliż następuje z lewej strony ciała. Funkcjonowanie znacznej części komunikacji niewerbalnej przypisuje się prawej półkuli mózgu. Zmiany w jej obrębie powodują rozmaite problemy w porozumiewaniu się, których objawami są trudności związane z odróżnianiem brzmienia, tonacji i melodyki głosu oraz odpowiadającemu mu wyrazowi twarzy, posturze i ruchom rąk. Na uwagę zasługuje fakt, iż przypadki udaru mózgu dotykające półkulę prawą są często poważniejsze i groźniejsze w skutkach niż podobne uszkodzenia występujące w półkuli lewej.

Osoby zmagające się z lękiem i zahamowaniem wykazują większą aktywność prawej półkuli mózgu, co sprawia, że w trakcie chodu skręcają nieco w lewo – zawiadamia magazyn „Cognition”.
Naukowcy z Uniwersytetu Kent (W. Brytania) po raz pierwszy zademonstrowali, że aktywność poszczególnych półkul mózgowych może wpływać na trajektorię chodu.

Badacze poprosili 80 praworęcznych osób, by po omacku przespacerowały się w linii prostej w kierunku wcześniej widzianego celu.

Okazało się, że badani, którzy doświadczali lęku i wydawali się zahamowani (stosowali mechanizm obronny polegający na wstrzymywaniu myśli i odczuć wywołujących napięcie), w czasie chodu skręcali trochę w lewo. Świadczyło to o dużym pobudzeniu w rejonie prawej półkuli mózgu.

Rezultaty badania sugerują, że poszczególne półkule mózgu odpowiadają za odmienne systemy motywacji. Prawa hemisfera kontroluje reakcje związane z unikaniem. Lewa hemisfera jest prawdopodobnie zaangażowana w reakcje zbliżania.

Wyniki badania mogą pomóc w leczeniu zespołu nieuwagi stronnej – zaburzenia polegającego na całkowitym bądź częściowym ignorowaniu połowy pola widzenia ze względu na uszkodzenie przeciwległej półkuli mózgu. (PAP)

A Wasze stopy jaki kierunek wybierają?

Źródło: Serwis Nauka w Polsce
Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

1 komentarze:

  1. Warto zwrócić uwagę, w którą stronę kierują się piesi po zejściu z kładki. Ja np. zawsze wybieram tę stronę, która jest "bliżej" miejsca docelowego (np. kierując się w prawo po zejściu z kładki, wybrałbym prawe schody, mimo, że droga taka sama byłaby lewymi schodami). Całe dzieciństwo, chodząc do szkoły, szedłem tą stroną ulicy, która była "bliżej" szkoły, a wracałem drugą, która była "bliżej" domu. Niby droga taka sama, żaden skrót, ale wydawało się, że jest bliżej.

    OdpowiedzUsuń

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.