Quantum Lab - polska firma, która uczy komputery rozpoznawania emocji

http://ellen.technology/pl/

Psycholog z Uniwersytetu SWPS Konrad Bocian uczy komputery rozpoznawania ludzkich emocji. Jego zdaniem w niedalekiej przyszłości maszyny będą "czuły" w jakim nastroju jest obsługujący je człowiek. Może nawet zastąpią psychologa w postawieniu diagnozy. - Kto wie czy nie będą lepsze od ludzi np. w wykrywaniu depresji - zastanawia się naukowiec.

Na razie w gdańskiej firmie Quantum Lab udało się stworzyć technologię służącą do badania zainteresowania reklamą. Co czujemy oglądając spot? Jak wpływa na nas przekaz? Okazuje się, że dobra reklamówka wywołuje w nas emocje i to najlepiej te pozytywne. Jeśli szczerze nas rozbawi, to z radością kupimy produkt zamieszczony na filmie, będziemy go pozytywnie kojarzyli. Po prostu pamiętamy to co nas poruszyło. Co więcej, takim przekazem będziemy się chcieli podzielić ze znajomymi w mediach społecznościowych.

Zespół badawczy Quantum Lab to psycholog Uniwersytetu SWPS Konrad Bocian oraz inżynierowie Krzysztof Cywiński i Dariusz Kamowski. Dzięki grantowi z unijnego programu Horyzont 2020 zaprogramowali silnik Xpress Engine, który pozwala śledzić zmiany napięcia mięśni na twarzy człowieka. Komputer analizuje mimikę i podobno lepiej odpowiada na pytanie co ludzie czują niż oni sami. Pytani w ankiecie respondenci mają często problem z rozpoznaniem swoich emocji.  Maszyna jest w swoich spostrzeżeniach obiektywna. Człowiekowi czasami nie wypada przyznać się do swoich prawdziwych opinii.

Naukowcy przygotowali internetowy system ELLEN. Platforma przeznaczona jest dla firm badających rynek, agencji marketingowych oraz firm tworzących reklamy. Wystarczy żeby badana grupa odbiorców reklamy oglądnęła ją na domowym laptopie. System Xpress Engine analizuje jak się zachowywali w czasie tej emisji i odsyła do platformy ELLEN gotowe wyniki zainteresowania przekazem i odczuwanych podczas oglądania emocji. W ten sposób można zbadać, czy film który miał rozśmieszyć odbiorców jest rzeczywiście zabawny.


Cała rozmowa z Konradem Bocianem w Radiu Gdańsk.
(Źródło: Radio Gdańsk, prowadzi Włodek Raszkiewicz)

Poniżej obejrzycie wywiad z założycielem Quantum Lab.
Więcej na http://ellen.technology/research/pl

Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Publikowanie komentarza

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.