Dlaczego uścisk Prezydenta i Marty Kaczyńskiej wzbudził tyle emocji?Niedawno media obiegły zdjęcia ze spotkania Prezydenta Andrzeja Dudy z Martą Kaczyńską z okazji obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej. Zainteresowanie wzbudziło bardzo serdeczne przywitanie Prezydenta z córką Lecha i Marii Kaczyńskich.  Więcej zdjęć tutaj.

Ja zadałam pytanie, czy prezydentowi wypada w ten sposób witać się z niespokrewnionej kobietą w trakcie oficjalnych uroczystości. Wielu komentatorów zwróciło uwagę, że nie wypada - wystarczy podanie dłoni, delikatne objęcie, ale nie uścisk całym ciałem. Również dlatego, że pan Duda nie prezentował wylewnych gestów w stosunku do żony, Agaty Dudy.

Ze zdjęć wynika, że oboje muszą się już długo znać i darzą się sympatią. Nic poza tym. Nie można dokonać analizy zachowania czy emocji na podstawie kilku zdjęć, bez całej sekwencji, gdyż mogą być to tendencyjnie dobrane momenty.

Jednak, ten typ uścisku, jest uściskiem zarezerwowanym dla sytuacji prywatnych, a nie publicznych i stąd to zamieszanie. Tym bardziej, że oboje są zadowoleni i uśmiechnięci w momencie wykonywania zdjęcia, mimo smutnych okoliczności spotkania. Pan Prezydent mógłby pozwolić sobie na taki cieplejszy uścisk, gdyby pocieszał np. płaczącą kobietę.

Pisałam już o różnych rodzajach uścisków i tam, gdzie stykają się biodra występuje zazwyczaj bliska (rodzinna lub intymna) relacja, tak jak widać to na poniższym zdjęciu. Kobieta i mężczyzna, którzy nie są blisko ze sobą rzadko przytulają się całym ciałem, tak aby stykały się brzuchy.


Spójrzmy na różne rodzaje kurtuazyjnego uścisku prezentowanego przez Baracka Obamę.

1. Prezydent Obama pociesza kobietę - ofiarę huraganu Sandy. Widać, że jego współczucie jest szczere, ale przytula ją tylko częściowo i górną częścią ciała.


2. Podobny uścisk z kolejną ofiarą tornado. Góra aktywna, ale biodra daleko.


3. Na tym zdjęciu prezydent Obama spotkał się ze swoją rodziną -krewnymi w Kenii. Wita się on tutaj ze swoją siostrą. Mimo więzów krwi i serdecznego powitania - biodra są daleko od siebie.


4. Na koniec uścisk Baracka Obamy z żoną - całym ciałem, brzuchy przyklejone do siebie.Myślę, że z tego powodu odebrano zdjęcia Andrzeja Dudy i Marty Kaczyńskiej jako coś niestosownego. W przestrzeni publicznej, będąc na oficjalnej uroczystości i sprawując wysoką funkcję nie przytulamy tak blisko osoby spoza rodziny, bo sami napędzamy plotki. Etykietowe faux pas.

Share on Google Plus
  Blogger Comment
  Facebook Comment

4 komentarze:

 1. A co powiesz o tym, w jaki sposób on złapał jej przedramię w pewnym momencie? Jakby chciał ją powstrzymać, trochę zdystansować? PAD ma przy tym odchylone lewe ramię... Tak jak napisałaś, ciężko coś więcej napisać, bo tutaj nawet sekwencja ruchów ma znaczenie, ale ja najbardziej akurat na to zdjęcie zwróciłam uwagę. Ono mi tak mocno zgrzyta.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdjęcie wyrwane raczej z kontekstu. Pani Marta według mnie była traktowana przez PADa jako najważniejszy gość tego spotkania z uwagi na jej rodziców i pamięć o nich.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pominięciem pozostałych 94 rodzin - gorszego sortu?

   Usuń
  2. Z całym szacunkiem, ale nie tylko ona straciła najbliższych w tej katastrofie...

   Usuń

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.