Umysł psychopaty. Skłonność do agresji ma związek z budową mózguOsoby doświadczające napadów niekontrolowanego gniewu mają mniej komórek nerwowych w rejonie mózgu odpowiedzialnym za regulację emocji - informuje „Biological Psychiatry: Cognitive Neuroscience and Neuroimaging”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago (USA) wykazali, że skłonność do agresji może mieć związek ze specyficzną budową mózgu. Według badaczy pacjenci cierpiący na zaburzenie eksplozywne przerywane (ang. intermittent explosive disorder, IED) – zaburzenie psychiczne cechujące się nagłymi wybuchami gniewu z byle powodu – oraz inne osoby mające tendencję do zachowań agresywnych mają mniej komórek nerwowych w przedniej części układu limbicznego – struktury kontrolującej stany i reakcje emocjonalne człowieka.

"Wielu ludzi sądzi, że impulsywna agresja to po prostu przejaw nieodpowiedniego zachowania, które należałoby skorygować. Wyniki naszego badania sugerują, że zaburzenie eksplozywne przerywane to zaburzenie mózgowe, a nie tylko zaburzenie osobowościowe” – komentuje koordynator badania dr Emil Coccaro.

Badacze poddali 168 osób (57 pacjentów z IED, 53 zdrowych osób i 58 osób z innymi zaburzeniami psychiatrycznymi) obrazowaniu mózgu metodą rezonansu magnetycznego. Rezultaty pokazały, że osoby z historią zachowań agresywnych charakteryzowały się mniejszą objętością istoty szarej (skupiska ciał komórek nerwowych) w strukturach należących do przedniej części układu limbicznego.

"Wyniki badania sugerują, że nieprawidłowy rozwój sieci mózgowej regulującej emocje może leżeć u podłoża indywidualnej skłonności do gniewu i agresji" – podsumowuje dr Cameron Carter z Uniwersytetu Kalifornijskiego (USA), redaktor czasopisma „Biological Psychiatry”. (Źródło: Nauka w Polsce PAP)

W umyśle psychopaty


Neurobiolodzy uważają, że nawet najbardziej bezwzględni zabójcy nie zawsze są złymi ludźmi. Cierpią z powodu nieprawidłowości mózgu, która sprawia, że żyją w świecie pozbawionym emocji.

Określenie psychopata natychmiast przywodzi na myśl brutalne i pełne przemocy sceny filmowe z udziałem Jacka Nicholsona jako szaleńca ścigającego swoją rodzinę z siekierą w ręce („Lśnienie”) albo Anthony’ego Hopkinsa jako Hannibala Lectera („Milczenie owiec”). Realny świat dostarcza nam jednak zupełnie innego zestawu obrazów: Ted Bundy jako student prawa i doradca gubernatora stanu Virginia albo John Wayne Gacy jako „Człowiek Roku”, wybrany przez Junior Chamber of Commerce. Psychopaci, jeśli tylko chcą, potrafią być uroczymi i przemiłymi ludźmi.

Autorzy artykułu zbadali zdrowie psychiczne setek więźniów. Chociaż mają przygotowanie niezbędne do rozpoznawania psychopatów, to bezpośrednie zetknięcie z takimi osobami wciąż ich elektryzuje i przyprawia o dreszcz. Jedną z najbardziej uderzających cech psychopatów jest brak empatii. Mogą lekceważyć najbardziej uniwersalne obowiązki społeczne niczym zwykłą błahostkę. Bez skrupułów kłamią i manipulują, nie odczuwając wyrzutów sumienia – właściwie nic nie wzbudza w nich głębszych uczuć.

Czytaj dalej na stronie Charaktery.eu
Koniecznie przeczytajcie cały!
Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.