Pocałunek rodzicielski a romantyczy - na którą stronę przękręcasz wtedy głowę?


To, w którą stronę przekręca się głowę podczas pocałunku, zależy od tego, kogo się całuje: inaczej nasza głowa układa się bowiem podczas obdarowywania pocałunkiem partnera romantycznego, a inaczej, kiedy całujemy własne dziecko - uważają naukowcy.
Odkrycia tego dokonały dwie kanadyjskie badaczki z Uniwersytetu Saskatchewan, a wyniki opublikowały w „Laterality: Asymmetries of Body, Brain and Cognition”
(praca źródłowa: http://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/1357650X.2015.1136320).

„Wcześniejsze badania sugerowały, że jeżeli partnerów łączy romantyczna relacja, podczas pocałunku mają skłonność do przechylania głowy w prawo. Inne dowody wskazywały, że silniejszą lateralizacją (stronnością) charakteryzują się pocałunki między dwoma przedstawicielami płci męskiej, np. synami i ojcami, niż ma to miejsce w przypadku kobiet” - tłumaczą autorki badania: Jennifer Sedgewick i Lorin Elias.

„My natomiast chciałyśmy sprawdzić, czy kierunek, w którym odchylamy głowę, jest taki sam, kiedy dana osoba całuje swojego partnera romantycznego, a kiedy dziecko oraz czy płeć ma wpływ na ten kierunek” - dodają.

Materiałem do badania było 529 zdjęć z wizerunkami całujących się par rodzic-dziecko w różnych kombinacjach: ojciec-córka, ojciec-syn, matka-córka i matka-syn. Pocałunki romantyczne badano zaś w oparciu o 161 fotografii partnerów życiowych, o których wiadomo, że mieli przynajmniej jedno wspólne dziecko. Wszystkie zdjęcia pochodziły z popularnych portali internetowych: Google Images, Pinterest i Instagram.

Okazało się, że istniały znaczące różnice w sposobie przechylania głowy podczas pocałunków rodzic-dziecko i matka-ojciec. Całując dziecko dorośli silnie skręcali głowę w lewo, podczas gdy w przypadku pocałunków romantycznych była to strona prawa lub - dużo rzadziej - lewa, lecz ze znacznie mniejszym kątem odchylenia.

„Wydaje nam się, że ta odwrócona w stosunku do pocałunków romantycznych stronność jest zachowaniem wyuczonym, choć oczywiście wynikającym z tego, że nasze ciała mają skłonność do asymetrii czynnościowej. Wielokrotnie dowiedziono już, że rodzice częściej kołyszą swoje dzieci na lewej ręce, kładą na lewym ramieniu itp., i - jak widać - podczas całowania przejawiają tę samą tendencję. Po prostu całując swoje niemowlę, które trzymane jest przeważnie z lewej strony ciała, naturalnym staje się przechylanie głowy w lewo. To wchodzi w nawyk i tak już zostaje” - tłumaczą autorki pracy.

Jak dodają, ich badanie pozostaje w zgodzie z wcześniejszymi ustaleniami naukowymi, głoszącymi, że w przypadku relacji romantycznych partnerzy znacznie częściej przechylają głowę w prawą stronę.

Jakie może być wytłumaczenie tego zjawiska? „Kilkukrotne badania funkcji mózgu u osób rozpoczynających romantyczny związek wykazały podwyższoną aktywność w zlokalizowanym w lewej półkuli obszarze zwanym przednim zakrętem kory obręczy oraz w lewym jądrze ogoniastym. „Są to regiony zaangażowane w funkcje motoryczne oraz układ nagrody - wyjaśniają badaczki. - U świeżo zakochanych osób całowanie z pewnością wyzwala podobne odczucia, co nagroda, a jednocześnie wymaga kontroli motorycznej. Skoro więc mechanizm całowania tak silnie pobudza i wykorzystuje lewą stronę mózgu, logicznym jest, że aktywniejsza jest wówczas prawa strona ciała (lewa półkula kontroluje prawą stronę ciała i odwrotnie - przyp. PAP)”. (PAP)

Źródło: Nauka w Polsce
Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.