Mowa ciała w związku - kiedy para przechodzi kryzys?


Czy sygnały niewerbalne mogą zdradzić nam na jakim etapie związku jest dana para - czy są autentycznie szczęśliwi, czy przeżywają kryzys a może są na drodze do rozstania? Pisałam już o rożnych rodzajach przytulania oraz dotyku. Dzisiaj będzie o innych wyznacznikach mowy ciała, które mogą wskazywać, że coś w związku się popsuło. Umieszczam przykładowe zdjęcia znanych osób, lecz na pewno niektóre sygnały zauważycie u par, które znacie osobiście. A może znajdziecie je we własnym związku? Czasem ludzie sami stosują wyparcie i nie dostrzegają sygnałów, które mają przed oczami.

Nieodwzajemnione uczucie


Zdarza mi się czasem widzieć pary, których mowa ciała jest niespójna. Mam na myśli sytuacje, kiedy jedna ze stron wysyła silne sygnały o zakochaniu czy przywiązaniu, a druga niestety ich nie odzwierciedla. Pokażę to na przykładzie zdjęć Rihannny i Chris'a Brown'a. Z prasy wiemy, że ich związek był burzliwy, skończył się najpierw pobiciem Rihanny przez Chris'a, by później rozpocząć się na nowo. Spójrzcie więc na ich fotografie z okresu, kiedy byli jeszcze razem. Kto kogo bardziej darzy uczuciem?


Na wszystkich ujęciach to Rihanna pochyla się w stronę Chrisa, to ona kładzie mu głowę na ramieniu, to ona go obejmuje i to ona chce być blisko niego. Z jej strony widać silne uczucie i zakochanie - widać to też po oczach i uśmiechu. 

Mowa ciała Chrisa nie odpowiada w ten sam sposób. Wygląda jakby siedział niewzruszony. Nie pochyla ani nie odwraca ciała w jej stronę, a na ostatnim zdjęciu jego ręka z tyłu jest oparta na krześle i jej nie dotyka. Jeżeli twoja partnerka przytula się do Ciebie, to naturalnym odruchem powinno być jej objęcie. Trzeba wziąć pod uwagę, że ktoś może być emocjonalnym sztywniakiem lub można się wstydzić okazywania uczuć publicznie. Ale Chris raczej nie wstydzi się kamer. 

Na dodatek prezentuje on sposób siedzenia z szeroko rozstawionymi nogami, typowy dla samców alfa. Co gorsza, jego krocze nie jest skierowane w stronę Rihanny, co może świadczyć o "otwartości" na inne możliwości. Na ostatnim zdjęciu widzimy jeszcze, że Rihanna też nie czuje się całkowicie komfortowo w tej sytuacji. Zasłania się ręką i łapie za ramię, co jest oznaką niepokoju i braku poczucia komfortu.


Widać tu silną asymetrię w związku, kiedy kobieta jest trochę jak atrakcyjny dodatek do mężczyzny. Nie są to pozytywne sygnały dla Rihanny, tym bardziej, że wiemy jak ją wcześniej potraktował. A myślę, że z jej strony to była prawdziwa romantyczna miłość. 


Weżmy jeszcze jeden przykład pod lupę. Patrząc na mowę ciała Tigera Woodsa, jaką przejawiał w obecności byłej już żony Ellen, można domyślać się, że nie zależało mu na małżeństwie na długo przed wybuchem skandalu związanego z jego wielelokrotnymi romansach. Kiedy jedna z osób w związku okazuje więcej uczucia niż druga lub gdy mowa ciała jednego z partnerów świadczy o dystansie, zwiastuje to nieszczęście. Miłość jednej osoby nigdy nie wystarczy, aby utrzymać udany związek. Tak jak np. na tych zdjęciach, gdy tylko jedna strona dotyka, całuje, okazuje uczucia, a druga jest bierna.
Kontrolowanie i dominacja

Kiedy jedno z partnerów nieustannie "ustawia" drugie - steruje nim, łapie za rękę, ciagnie za sobą - nie jest to dobra wróżba. Było to często widać w związku Jennifer Lopez i jej byłego męża Marc'a Anthony'ego. Jennifer była "prowadzona" przez męża i wyglądała przy tym na zakłopotaną i zawstydzoną. Może nie mogła być przy nim sobą? Prawdopodobnie przez te lata kiedy byli razem, ona starała się, żeby wszystko było w porządku i zgadzała się z jego życzeniami, lecz jej zachowanie wskazywało, że nie była szczęśliwa w takim układzie.

Jeśli wasz kultura i religia nie nakazują, by kobieta szła kilka kroków za mężczyzną, to takie zachowanie może być wyraźnym znakiem, że związek nie jest partnerski lub jest w tarapatach. Gdy partner idzie przed tobą i nie trzyma cię za rękę, czesto oznacza to, że stracił zainteresowanie, mniej cię lubi lub wkradła się obojętność. Może to być znak, że nie chce już z tobą spędzać czasu.Mało kontaktu, duża odległość


Zakochane pary, młode małżeństwa i ludzie, którzy zaczynają się ze sobą spotykać pragną swojej bliskości i dotyku. Kiedy temperatura uczuć spada, zmniejsza się też ilość fizycznego kontaktu. Kiedy zaś para ma kłopoty często trudno jej nawet chodzić za rękę. Widać to też dobrze po odległości w jakiej obok siebie idą.


Takim związkiem bez widocznej chemii było małżenstwo Kim Kardashian z Kris'em Humphries'em, trwającym zresztą tylko 72 dni. Na wielu wspólnych zdjęciach widać było między nimi duży fizyczny dystans. Nie wyglądali na osoby czujące się swobodne w swoim towarzystwie.
Stopy nie współgrają i są zwrócone w przeciwnych kierunkach


Pamiętacie, że stopy to najszczersza część ciała, a ich kierunek może wskazywać kogo lubimy a od kogo chcemy "uciec"? Katie Holmes wiele miesięcy przed rozwodem z Tom'em Cruise'em wysyłała niewerbalne sygnały, świadczące o tym, że chciałaby "wyjść" z tego związku. Na tym zdjęciu widać nie tylko nieszczery uśmiech Katie. Ona całym ciałem odsuwa się od Tom'a, a jej stopa skierowana jest do środka. Inaczej jest u Tom'a, którego stopa wskazuje na żonę. W momencie robienia tego zdjęcia jemu bardziej zależało na na ich małżeństwie niż jej.Mowa ciała w związku mówi więcej niż słowa, gdyż myśli często długo pozostają niewypowiedziane. Jednak ciało już na nie reaguje i odzwierciedla nasze postawy i uczucia.


Literatura
Body Language of Liars - Dr. Lillian Glass
Share on Google Plus
  Blogger Comment
  Facebook Comment

5 komentarze:

 1. Słaba praca. Jeżeli chodzi o analizę zdjęć Rihanny i Chrisa - proszę najpierw sprawdzić kiedy doszło do ataku, i z których lat pochodzą zamieszczone zdjęcia. Ostatnie analizowane zdjęcie zostało zrobione 4 lata po ataku, natomiast tutaj czytamy, iż "wiemy jak ją później potraktował"? Jak można analizować zachowanie pary ze zdjęcia, skoro w rzeczywistości w tym czasie nie byli parą? Nierzetelność, przestaję obserwować przez takie bzdury.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na tych zdjęciach Rihanna i Chris są parą, są one z okresu, kiedy wrócili do siebie po przerwie. Rihanna, jak wiele maltretowanych kobiet wybaczyła swojemu oprawcy i te zdjęcia dobrze oddają ich ponowną relację. Analizowane sygnały miały pokazywać, że takie związki nie są zdrowe. W tekście popełniłam błąd, bo napisałam -później zamiast -wcześniej, nie było to jednak celowe wprowadzanie w błąd. Omawiane przykłady mają pomóc w wychwytywaniu takich komunikatów na co dzień. Nie są analizą związków celebrytów.

   Usuń
 2. Podejrzewam, ze nikt nikogo nie trzyma tu na sile. Ja bym jednak docenil dostep do darmowej bazy fajnej wiedzy. Wydaje mi sie, ze w przypadkach watpliwosci lepiej dyskutowac i zadawac pytania niz od razu anonimowo pisac, ze cos jest bzdura. Takie moje zdanie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Myśle, ze wyjaśnienie pani Diany rozwiązuje kwestie. Z drugiej strony słaby to jestes ty człowieku. Jeśli krytykujesz cos, to miej odwagę sie przedstawic...chociaż imieniem. Niestety już taka jest natura anonimowych, co tylko narzekać potrafią a sami nic mądrego i ciekawego do powiedzenia nie mają...

  OdpowiedzUsuń
 4. TA KIM JEST TRASZNA... KRĘPA BUDOWA... MASAKRA...

  OdpowiedzUsuń

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.