Jak znani ludzie zdradzają, że brakuje im pewności siebie? Pytanie na śniadanie z Maffashion.Często słyszę opinie, że jeśli ktoś jest osobą znaną i publiczną oraz występuje w telewizji, to powinien czuć się jak ryba w wodzie przed obiektywem kamery czy aparatu. Tak niestety nie jest. Zdobycie popularności medialnej nie oznacza natychmiastowego nabycia umiejętności prezentacji. Wszystko zależy od osobowości oraz predyspozycji. Osobom nieśmiałym o wiele trudniej wyćwiczyć te kompetencje.

Ludzie, kótrzy nieustannie występują publicznie, na przykład politycy, aktorzy, celebryci, zwykle nie chcą, aby przyglądający się im odkryli, jak bardzo są zdenerwowani i niepewni siebie. Wolą prezentować się jako osoby spokojne, opanowane i rozluźnione, ale ich niepokój i lęk wychodza na jaw w zamaskowanej formie np. skrzyżowanych rąk, łamiącego się głosu, jąkania się, czerwienienia się, sposobie chodzenia czy siedzenia.

Skrzyżowanie rąk nie musi być typowym gestem założenia jednej ręki na drugą. Zazwyczaj gest ten jest subtelniejszy i nie dochodzi do całkowitego skrzyżowania rąk. Ręka dotyka  lub chwyta torebkę, bransoletkę, zegarek, mankiet koszuli czy jakiś inny przedmiot znajdujący się w okolicach drugiej ręki. Tworzy to barierę, dającą poczucie bezpieczeństwa.

Niespokojny lub skrępowany człowiek może również poprawiac pasek od zegarka, sprawdzać zawartość portfela, ściskać lub pocierać dłonie, bawić się guzikami lub suwakiem czy wykonywać jakiekolwiek inne gesty, które pozwolą mu ułożyć ręce w poprzek ciała. Kobiety mają łatwiej, gdyż zawsze mają przy sobie torebki, które służą jako zamaskowane bariery. Obecnie normalnym stało się trzymanie w rękach telefonu. Jest to również łatwiejszy do ukrycia sposób na skrępowanie, gdy czujemy się nieswojo i nie wiemy, co zrobić z rękami. Osoba, która nie wypuszcza telefonu z ręki, może wysyłać sygnały o braku pewności siebie.

Oglądając nagranie z Pytania na Śniadanie o temacie Domówka, plener czy bal na sali lub w klubie? Gwiazdy i ich najlepsze zabawy sylwestrowe w życiu zwróciłam uwagę na mowę ciała jednego z gości - Julii Kuczyńskiej, gdyż wykazuje ona wiele oznak skrępowania i zdenerwowania.

Przez większoś odcinka Maffashion siedzi z dłońmi schowanymi pomiędzy nogami.Jest to typowy objaw stresu i zdenerwowania. Kiedy jesteśmy zestresowani, to próbujemy się "pocieszyć" uspakajając ręce -  głaszcząc je lub chowając między nogi. Pewność siebie jest na bardzo niskim poziomie.

Innymi sygnałami świadczącymi o tym, że występ w telewizji kosztował ją sporo nerwów było np.:

 - Kilkukrotne pocieranie dłońmi kolana jak np. w 3:55 minucie.


- Tworzenie bariery, czyli trzymanie skrzyżowanych rąk przed sobą,


- Poprawianie włosów przed oraz w trakcie wypowiedzi.


Osoby publiczne mają dodatkowy stres związany ze świadomością, że będą ostro oceniani w komentarzach. Chcą tym bardziej dobrze wypaść, a to tylko pogłębia zdenerwowanie. Myślę, że warto wziąć pod uwagę, że nie każdy czuje się swobodnie przez kamerą, a także, że osoby nieśmiałe mają prawo się denerwować. Ludzie znani to nie tylko pewni siebie ekstrawertycy. Im też brakuje pewności siebie.

Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.