Na podstawie zachowania osoby, z którą prowadzimy rozmowę, możemy zorientować się, jakie jest jej nastawienie do nas, a także przewidzieć niektóre reakcje. Jeżeli widzimy, że nasz rozmówca czuje się nieswojo i niekomfortowo, warto poprawić atmosferę, pytając go o kwestie neutralne, jego zdanie na dany temat czy propnując przerwę na kawę.
Niezdecydowanie - wyraża się w obgryzaniu ołówka, paznokci, czyszczeniu okularów, wierceniu się, zakładaniu nogi na nogę, Patrzeniu raz w jedną, raz w drugą stronę, braniu jakiegoś drobnego przedmiotu do ręki i odkładaniu go.
Chęć dalszego słuchania - wyraża pocieranie dłoni o dłoń, pochylenie do przodu głowy lub całego ciała, patrzenie na rozmówcę.
Głębokie zamyślenie - to ściskanie palcami skrzydełek nosa, patrzenie w pustkę, głębokie oddechy.
Chęć przerwania mówiącemu - oznacza palec wskazujący podniesiony do ust, wdychanie powietrza, podniesiona lekko ręka, wzrok uciekający w bok, kładzenie dłoni na ramieniu rozmówcy lub bawienie się jakimś przedmiotom.
Zdenerwowanie - ujawnia się w uderzaniu ręki o rękę, przestępowaniu z nogi na nogę, wierceniu się i szybkim oddychaniu.
Niechęć, dezaprobata - sugerują to zaciśnięte usta, pocieranie nosa, spoglądanie w bok, stawanie bokiem do rozmówcy.
Chęć wycofania się z rozmowy - wskazuje na to obejmowanie dłońmi swoich barków lub ramion, zakładanie ręki na rękę, patrzenie w ziemię, odwracanie się, odwracanie tylko wzroku, lekkie garbienie się, zasłanianie ust dłonią, kierowanie kolan i stóp ku wyjściu.
Wywyższanie się - oznacza podnoszenie palców do góry, wskazywanie na kogoś palcem, patrzenie z góry, obejmowanie dłońmi ramion lub stołu.
Zakończenie rozmowy - to prostowanie się, wstawanie, siadanie na krańcu fotela lub krzesła, bujanie się, zaglądanie do dokumentów, papierów lub teczki, podniesiona głowa, niepatrzenie na rozmówcę.
Nastawienie rozmówcy wyrażają następujące zachowania i gesty:
Nastawienie pozytywne - ta osoba jest otwarta na nasze propozycje:
- postawa otwarta, zrelaksowana,
- ramiona proste, rozchylone,
- ciało pochylone lekko do przodu,
- ręce wzdłuż boków,
- głowa lekko uniesiona,
- uśmiech, patrzenie w oczy.
Nastawienie negatywne/ostrożne - przed zaprezentowaniem oferty/naszego stanowiska należy zadbać, aby osoba poczuła się swobodnie i nas polubiła:
- ręce w kieszeniach,
- ramiona skrzyżowane,
- chwytanie się za brodę,
- ręce ukryte za plecami,
- ramiona przykurczone, barki lekko uniesione,
- postawa napięta,
- wzrok rozbiegany, dłonie zaciśnięte,
- cała sylwetka spięta,
- stanie bokiem.
Dodatkowe przecieki
- Skrzydełka nosa aktywizują się i rozszerzają w stanie napięcia emocjonalnego. U osób potrafiących opanować swoje emocje, stany wewnętrznego podniecenia lub złości można rozpoznać po ruchach skrzydełek nosa.
- Kiedy wysuwamy dolną wargę i jednocześnie ściągamy podbródek, wyrażamy w ten sposób swoje rozczarowanie lub gniew. O ile wysunięcie warg nie ma związku z wyrażaniem zachwytu, to oznacza brak akceptacji naszej propozycji, czyli odmowę.
- Jeżeli ktoś przy zaciśniętych ustach zagryza wargi, oznacza to, że jest rozgniewany i hamuje się, aby nie wybuchnąć.
- Wielu ludzi w sytuacjach, kiedy zdecydowanie bronią swojego stanowiska, wysuwa podbródek, np. Benito Mussolini, Margaret Thatcher.
- Zachmurzone czoło u większości ludzi wskazuje na przeprowadzanie przez nich w danej chwili skomplikowanego procesu myślowego.
- Tworzenie się poprzecznych fałd nad nasadą nosa charakteryzuje osoby bardzo porywcze.
- Wysokie trzymanie głowy (odsłonięcie szyi) świadczy o dużej pewności siebie, a jeszcze dodatkowo zaciśnięte usta zdają się mówić, że dana osoba uważa, iż jest zbyt dobra, jak na pełnioną obecnie funkcję. W związku z tym czuła jest na wszelkie komplementy i propozycje zajęcia bardziej eksponowanego stanowiska.
- Słuchając kogoś uważnie, przechylamy głowę w bok.
- Głowę zazwyczaj podpieramy wtedy, gdy jesteśmy bezradni, aby móc się lepiej skoncentrować na danym problemie.
- Osoba, która często się śmieje, ma silnie rozwinięte mięśnie powodujące ruch warg. Mięśnie te, nawet w spoczynku, podciągają kąciki ust lekko w górę, sugerując uśmiech i życzliwość, gdy tymczasem nie ma żadnego ku temu powodu. Nieraz o osobach tych mówi się, że uśmieszek mają przyrośnięty do twarzy.
- Z kolei złość i pesymizm wzmacniają inne mięśnie twarzy (musculus triangulariś), które powodują trwałe przesuwanie się kącików ust w dół. Wtedy możemy mieć wrażenie, że osoba jest niezadowolona z naszych propozycji i mylnie odbierać sygnały niewerbalne.
Tiki i nawyki
Chrząkanie w czasie mówienia, szczególnie przed „wyduszeniem" pierwszego słowa - świadczy o kompleksie niższości i wrodzonej nieśmiałości.
Częste głaskanie brwi - oznacza zbyt wybujałą fantazję, ubarwianie rzeczywistych przeżyć i zasłyszanych informacji, a także upodobanie do mówienia nieprawdy.
Pociąganie nosem (oprócz kataru) - cechuje naturę pesymistyczną, nie wierzącą we własne możliwości lub odczuwającą kompleks winy.
Częste przyglądanie się swoim paznokciom podczas mówienia - zdradza udawanie lub mówienie w danej chwili nieprawdy.
Upodobanie do powtarzania tych samych zwrotów - to wyraz potrzeby czyjegoś poparcia.
Wypisywanie bez potrzeby swojego nazwiska na kartkach,notatkach itp. - jest odbiciem próżności i częstego postępowania na bakier ze zdrowym rozsądkiem.
Spoglądanie bez potrzeby na zegarek - wyraża nerwowość, brak pewności siebie i poczucia czasu. Lub napięty grafik i chroniczny brak czasu, co może świadczyć o słabej organizacji własnej.
0 komentarze:
Publikowanie komentarza
Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.