Wykorzystywanie seksualne dzieci w Polsce. Opowiedz swoją historięAmerykańskie szacunki mówią, że co 5 dziewczynka i co 7 chłopiec doświadczają wykorzystywania seksualnego. Prawdopodobnie w Polsce te statystyki są zbliżone. Mamy więc ogromną liczbę osób skrzywdzonych, mimo to temat ciągle jest niewygodny i pozostawiony w sferze tabu. Biorąc pod uwagę, że w społeczeństwie 4-5% ludzi ma „kod pedofila” – nieuleczalne zaburzenie preferencji seksualnych – to sami widzimy jaka może być skala nadużyć. Do tego dochodzą osoby, który same doświadczyły przemocy seksualnej w dzieciństwie, a które następnie w życiu dorosłym powielają schematy zachowań seksualnych. Konsekwencje emocjonalne, społeczne i ekonomiczne są ogromne.

Ale tabu jest tak silne, że np. sejm dopiero po wieloletnich naciskach fundacji Stop Przedawnieniu, zajął się ustawą wydłużającą okres, kiedy jest czas na zgłoszenie molestowania/gwałtu. Teraz przedawnienie nastąpuje, gdy ofiara osiągnie 30 rok życia, a nie 23, jak to było do 2014r. W innych krajach to przestępstwo się nie przedawnia. Ponieważ każda osoba w swoim indywidualnym tempie i czasie dojrzewa do tego, aby móc wyrazić na głos swój ból i żal. Szczególnie, że molestującymi są zazwyczaj osoby z rodziny. A nie jest łatwo pozwać do sądu swojego ojca, wujka, dziadka czy matkę. Większość ofiar doświadcza syndromu sztokholmskiego. O konsekwencjach molestowania w dzieciństwie piszę w tym artykule na stronie.

Obecnie zbieram materiały do książki - reportażu - o tym, jak wykorzystywanie seksualne wpłynęło na życie wielu ludzi - jakie miało konsekwencje dla rozwoju psychicznego i emocjonalnego ofiary. W związku z tym szukam osób, które doświadczyły tego okrucieństwa i chciałyby podzielić się ze mną swoją opowieścią. Może to być wyznanie anonimowe, przesłane listem czy mailem. Możemy też spotkać się osobiście i porozmawiać. Czasem wyznanie swojej tajemnicy po razy piewszy już przynosi ulgę. Gwarantuję dyskrecję i wsparcie.


P.S. Jestem niezmiernie wdzięczna za otrzymane już maile. Choć wdzięczność za Waszą otwartość i szczerość miesza się z przerażeniem i złością na to, co musieliście przejść jako dzieci.


Zapraszam do kontaktu i zadawania pytań.
http://www.diananowek.pl/p/reportaze.html

Diana Nowek
email: diana.nowek@gmail.com
Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

1 komentarze:

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.