Największe kłamstwa i wyzwania, którym warto stawić czoła w okolicach 20-tki i 30-tkiMoje pokolenie tak zwanych millenialsów, czyli osoby urodzone pomiędzy 1980 a 1995 rokiem, albo zbliża się właśnie do 30-tki albo jest od niedawna dumnym posiadaczem magicznej trójki z przodu. Wiele osób i badań twierdzi, że dopiero w tym wieku stajemy się dorośli - świadomi swoich zalet i wad, na tyle doświadczeni, by móc coś powiedzieć o zasadach działania tego świata. Powoli też klaruje się nam sytuacja zawodowa czy partnerska. Jest to też okres największego rozwoju, poznawania siebie, swoich możliwości, pełnego samostanowienia o sobie. Do tego czasu warto rozprawić się z pewnymi obiegowymi opiniami, aby nic nie stało nam na przeszkodzie w tym najlepszym czasie życia. Te kłamstewka mają prawo bytu w okolicach 20-tki, później są hamulcem rozwoju. Poniżej dwie listy - dla ludzi bliżej dwudziestki i bliżej trzydziestki.

Zacznijmy od największych kłamstw, w które wierzą dwudziestolatkowie zaczynając swoją przygodę z rynkiem pracy, a które życie mocno weryfikuje.

1. Wyższe wykształcenie, dobry uniwersytet i inteligencja wystarczą, żeby odnieść sukces
Ja bym powiedziała ciężka praca, dobra specjalizacja, systematyczność, wiara w siebie oraz świetne zdolności komunikacyjno-społeczne. Kontaktowi, pewni siebie, umiejący pytać i prosić o pomoc ludzie zajdą dalej w świecie biznesu. Zazwyczaj blokadą w rozwoju zawodowym nie jest brak papierka, a ograniczenia własne, w szczególności niskie poczucie własnej wartości.

2. Utożsamianie pieniędzy ze szczęściem
Pieniądze pomagają w rozwoju i poczuciu bezpieczeństwa, ale nie zastąpią pasji, hobby czy kontaktów międzyludzkich. Bo gotówka raz jest, raz może jej nie być, warto więc poczucie szczęścia opierać na wartościach, których nie da się kupić.

3. Jeszcze nie muszę oszczędzać
Zaskórniaki zawsze lepiej mieć, nawet w domu w skarpecie. Wiem, że w tym wieku nie myśli się o chorobach czy innych zdarzeniach losowych, ale lepiej być przygotowanym na niespodziewane wydatki.

4. Nie muszę zwracać uwagi na swoje zdrowie, fizyczne i psychiczne
To jak będziemy traktować siebie i swoje ciało do trzydziestki, odwdzięczy nam się w późniejszych latach. Zaniedbania z tego okresu odbiją się podwójnie.

5. Poddawanie się w obliczu porażki
Rozpad długoletniego związku, zwolnienie z pracy, nieudany pierwszy biznes to wszystko wydaje się być druzgocące i podcinające skrzydła, kiedy wydarza nam się po raz pierwszy. Nie oznacza jednak, że mamy się poddać czy obniżyć nasze oczekiwania. Bez porażek nie zbierzemy życiowego doświadczenia, niech to będzie szansa na lepszy kolejny start.

5. Odkładanie wszystkiego na później
"Jestem jeszcze młody, mam czas". "Na pewno odniosę sukces i do trzydziestki wszystko się ułoży". Niestety, samo nic się nie układa. Szanse i nadarzające się okazje zawsze należy wykorzystywać tu i teraz, niezależnie od wieku.

6. Muszę zadowolić wszystkich dookoła
Zaczynając pracę zawodową chcielibyśmy zaprzyjaźnić się ze wszystkimi w biurze, mieć świetne relacje z szefem oraz klientami. To normalne, niestety nierealne. Zawsze znajdzie się ktoś, kto nas nie lubi i odwrotnie. Warto to zaakceptować i się nie stresować. W życiu nie da się lubić wszystkich.

7. Szkolne przyjaźnie będą trwać cały życie
Niektóre tak, większość nie. Każdy z nas zmienia się z wiekiem, przeprowadzamy się, zmieniamy styl życia. Czasem nie da się tych zmian pogodzić. Warto pielęgnować przyjaźnie, ale ze świadomością, że nie wszystkie są nam pisane na zawsze.

8. Znajdę idealnego partnera albo będę singlem
Wiele osób w młodym wieku boi się wchodzić w związki, szukają wiecznie swojej idealnej połówki pomarańczy czy uciekają od problemów, jakie stwarza bycie z drugą osobą. Pamiętajmy, że bycia w związku też trzeba się nauczyć. Nie zawsze jest pięknie i słodko, a życie to górki i dołki. Pozbawiając się szansy bycia z kimś, pozbawiamy się cennych doświadczeń. Czasem warto spróbować najpierw z kwaśniejszą cytrynką, aby później móc docenić soczystą pomarańczę.

9. Przeprowadzka w nowe miejsce rozwiąże problemy
Podróżowania wzbogaca, ale ucieczka od problemów i od siebie na drugi koniec świata jest błędnym kołem. Po chwili uniesienia i adrenaliny w nowym miejscu, stare problemy nękać nas będą i za granicą. Najpierw trzeba stawić im czoła na miejscu, choćby nie wiem jak bolało - poszukać rozwiązań, a dopiero później -  z czystą kartą, wyruszyć w podróż.

10. Życie i wybory są czarno-białe
Często wydaje nam się w młodym wieku, że nasze wybory muszą być skrajne. Na przykład albo poświęcam się rodzinie albo karierze. Nie ma takiej potrzeby. Nie stawiajmy siebie zawsze przed krańcowymi decyzjami, najlepsze życie jest szaro-szare.

11. Muszę zaplanować wszystko na wiele lat do przodu
Dobry plan jest potrzebny, ale nie przesadzajmy. Cele mają być realne i mierzalne. W tym wieku wydaje nam się, że jesteśmy niezniszczalni, ale los lubi płatać figle i nasz wieloletni plan będzie musiał być wielokrotnie modyfikowany. Sztywny plan może przynieść rozczarowania i frustracje.

12. Wydaje się, że wszyscy znajomi mają lepiej
Znacie to? - "ja tylko mam takie problemy, wszędzie kłody pod nogami, znowu mi nie wyszło -moi znajomi lepiej sobie radzą, odnoszą sukcesy, lepiej zarabiają, są bardziej pewni siebie..." Facebook i media nie pomagają, bo tam tylko piękni i bogaci są aktywni. Nie dajcie się zwariować, wszyscy mamy problemy, wszyscy swoje wzloty i upadki, jedni lepiej radzą sobie w życiu zawodowym, inni w prywatnym. Porównywanie się do innych jest bezcelowe i powoduje niemoc i poczucie porażki. Pamiętajmy, że w naturze zawsze musi być równowaga, a po dołkach przychodzą górki.


Natomiast bliżej trzydziestki warto rozprawić się z tymi złudzeniami:


1. Nie muszę lubić swojej pracy, jeśli jest dobrze płatna
Praca ma bardzo duży wpływ na poziom satysfakcji w życiu. Jeśli czujesz się przez nią wypalony i wiecznie zmęczony, to warto zastanowić się, co będzie z Tobą za kilka lat. Zarobki są ważne, ale jeszcze jest czas na zmiany. Jeśli nie teraz to kiedy? Czasem wystarczy rozwijanie dodatkowej pasji po pracy - zajęć, które są naszą siłą napędową równoważącą nielubianą pracę. 

2. Powinienem ożenić się, powinnam wyjść za mąż, bo taka jest kolej rzeczy
Nie rób nic, bo tak mówią inni, bo tak trzeba, bo takie są oczekiwania czy presje społeczne. Każdy ma swój czas, miłość nie zawsze przychodzi przed trzydziestką. Potrzeba małżeństwa powinna wychodzić z wewnątrz nas, a nie wynikać z zewnętrznych czynników.

3. Czas najwyższy kupić mieszkanie, bo dorośli biorą kredyty
Jeśli jesteś przygotowany i zabezpieczony finansowo, nic nie stoi na przeszkodzie. Ale ponownie, niech presja społeczna nie weźmie góry, gdy nie czujesz się pewnie na myśl o 30-letnim kredycie. Czasem poczekanie kilku lat może być korzystniejsze. 

4. Chcę mieć dziecko, bo akurat nie mam pracy/ nie lubię swojej pracy/nudzę się w domu
Nigdy nie ma najlepszego czasu na dziecko, ale warto pamiętać, że najlepszy rodzic, to rodzic zadowolony ze swojego życia. Dziecko, jako zastępstwo dla innych potrzeb czy wypełniacz czasu może nie spełnić swojej funkcji.

5. Mogę nosić ubrania z czasów studiów.
Stosuj lepiej zasadę - jak cię widzą, tak cię piszą. Oraz - ubieraj się dla pracy, o której marzysz, a nie dla tej, w której jesteś.

6. Jeśli bank chce mi dać pożyczkę, to na pewno nie będę miał problemu ze spłatą
Pożyczki gotówkowe są łatwo dostępne, a banki lubią mieć nas na smyczy. Łatwa ich dostępność, wnioski przez internet, kuszące oferty powodują, że trudno im się oprzeć. Przelicz dobrze, co rata kredytu przez następne kilka lat będzie oznaczała dla twojego budżetu. Czy na pewno potrzebne ci jest to, na co bierzesz kredyt, już w tej chwili?

7. Wszystko się ostatecznie jakoś ułoży, mogę więc bez konsekwencji żyć dalej jak dwudziestolatek
Optymizm jest przydatny, zbyt duży optymizm może być niebezpieczny, szczególnie jeśli chodzi o pieniądze, rozwój i życie zawodowe. Równowaga i realizm są wskazane we wszystkim!

8. Mogę jeść i pić, jak wieku 20 lat
Nie możesz i na pewno sam(a) to zauważasz:)Niech nic wam nie stoi na przeszkodzie w 2016 roku!


Share on Google Plus
  Blogger Comment
  Facebook Comment

2 komentarze:

 1. lakoniczne a prawdziwe
  29,5 latek

  OdpowiedzUsuń
 2. 8. Mogę jeść i pić, jak wieku 20 lat
  Nie możesz i na pewno sam(a) to zauważasz:)
  Prawda, albo g***o prawda, zależy jak się odżywiało do tej pory - im wcześniej wyrobimy sobie dobre nawyki, tym lepiej!

  OdpowiedzUsuń

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.