Mowa ciała polityków a zamieszanie wokół trybunału. Rozwinięcie audycji Danie do myślenia w Radiu RMF Classic


Danie do myślenia Tomasza Skory, to cykl audycji w Rmf Classic dedykowany wszystkim, którzy spragnieni są wiedzy na temat tego co ich otacza i łakną informacji z różnych dziedzin życia.

Na temat audycji wybraliśmy zamieszanie związane z trybunełam i wyborem nowych sędziów, gdyż jest to zagadnienie wzbudzające aktualnie wiele emocji i powodujące, że politycy mogą swoją mową ciała przekazywać więcej niż za pomocą słów. Słowa dobieramy zazwyczaj do okoliczności i potrzeb, emocje nami kierujące nie zawsze zaś da się ukryć. Szczególnie, gdy coś nas osobiście dotyka, porusza i powoduje nasze sympatie lub antypatię.

W związku z zainteresowaniem dotyczącym analizy zachowania niewerbalnego prezydenta w trakcie wygłaszania orędzia, chcieliśmy pokazać, że mikroekspresje i mowa ciała występują u każdego polityka (i każdego z nas). Są one zależne od sytuacji i uwarunkowane okolicznościami.


Do audycji wybraliśmy 6 zaangażowanych polityków z różnych opcji, aby pokazać, że temat nie jest nacechowany partyjnymi względami. Ciekawiło nas, jakie emocje wywołuje u różnych polityków temat trybunału - czy widać to po ich gestykulacji, mimice i jak może być to odbierane przez słuchacza/wyborcę. Nie zdążyliśmy omówić wszystkiego, więc przedstawiam tu zbiorczą wersję.

Proszę pamiętać, że sygnały niewerbalne analizuje się dla konkretnego materiału - wywiadu, wystąpienia. Są to przecieki w danym momencie i dotyczą wskazanych zdań i emocji. Nie oceniam analizowanych pod kątem całości ich wypowiedzi, poglądów czy osobowości.


1. Premier Beata Szydło

Nagranie TVP Parlament - Premier Beata Szydło o Trybunale Konstytucyjnym


Nie wszyscy politycy są łatwi do "czytania". Pani Szydło jest bardzo oszczędna w mimice i mowie ciała. Nie okazuje emocji w głosie. Zazwyczaj chowa ręce za mównicę. Jest w niej przy tym coś kojącego, przy wszystkich awanturnikach w sejmie. Godne podziwu jest jej opanowanie. Zapewne to przekonało wyborców, pragnących spokoju i rozwagi. Premier woli nie odpowiedzieć na pytanie, nie dopowiedzieć czegoś niż wymyślać lub wypowiadać słowa niezgodne ze swoimi przekonaniami. W tym materiale filmowym też stosuje styl unikowy, niewiele wypowiada się na temat zamieszania wokół trybunału. Często też grzecznie się uśmiecha. Taki styl zazwyczaj wynika z temperamentu osoby. Jedyne negatywne emocje oraz ruchy rąk pojawiaja się u niej przy okazji mówienia o poprzednikach politycznych. Natomiast niewielką oznakę zdenerowowania widać przy czekania na pytania od dziennikarzy - wtedy premier mruga znacznie częściej.

2. Prezes Trybunału Konstytucyjnego Prof. Andrzej Rzepliński

Telewizja Republika - wywiad z prezesem.


Profesor Rzepliński bardzo starannie dobiera słowa. Nie dopuszcza żadnych nieścisłości w swoich wypowiedziach, stąd też pewnie częste poprawianie zdań i zmiana doboru słów. Pan prezes jest również spokojnym mówcą, łatwo dostrzec, jakie emocje w nim zachodzą. Typ filozofa-naukowca, nie polityka czy lwa salonowego. Widać po nim smutek i rozczarowanie z powodu zaistniałej sytuacji. W rozmowie z dziennikarzem jest szczery, a pytania o wybór dwóch grudniowych sędziów przez PO wprawiają go w zakłopotanie. Zmienia wtedy pozycję na fotelu lub odchyla się do tyłu. Przyznaje się jednak do tego i mówi, że był to brak elegancji politycznej ze strony poprzedniej władzy i on by się z tym nie zgodził.

3. Prokurator Stanisław Piotrowicz

Wystąpienie sejmowe z dnia 02.12.2015


Pan Piotrowicz jest bardzo zdenerwowany w tym wystąpieniu. Nie jest łatwo przemawiać, kiedy sala buczy "Precz z komuną". Widać to po spiętych dłoniach, którym trudno rozluźnić się do gestykulacji w momencie silnego stresu. Pan prokurator często przestępuje z nogi na nogę oraz buja się na nogach (ruch palce-pięty), co także świadczy o nerwowości. Możliwe również, że w trakcie mocniejszych momentów wypowiedzi, kiedy słychać zlość i oskarżenia, dłoń nieświadomie chce złożyć się do gestu pięści, jak przy wygrażaniu. Zresztą lewa ręka, kiedy spoczywa na mównicy często jest zaciśnięta. Stres i złość dominują w tym wystąpieniu.

4. Posłanka Henryka Krzywonos

Wystąpienie sejmowe z dnia 02.12.2015Pani Krzywonos to silna kobieta o dużym temperamencie i sile ekspresji. Dla wielu osób jej wystąpienie może być przytłaczające, ze względu na mocny głos i wymachiwanie konstytucją. Polacy nie mają tak bogatej gestykulacji, jak np. Włosi i często czują się nieswojo przy osobach, które mówią całym ciałem. Szczególnie te jednostki o spokojniejszej i wrażliwszej naturze, które poczują się zakrzyczane. Dlatego do tej części wyborców, którzy preferują stonowanych i merytorycznych polityków, pani Krzywonos raczej nie dotrze ze swoim komunikatem, mimo jego treści.

5. Ryszard Petru

Wystąpienie sejmowe z dnia 02.12.2015


Na sam koniec zostawiłam pana Petru, który pod względem przekazu niewerbalnego jest najlepszym mówcą z tego grona wybranych przykładów. Nie okazuje negatywnych emocji, ma pewną postawę, pokazuje ręce, a jego gestykulacja jest symetryczna. W tym wystąpieniu mówi za szybko, więc pojawiają się przejęzyczenia. Poza tym wszystkim, wyczuwalne jest to, że na nim nikt nie wywiera presji. A to daje dużą swobodę.


Prezydent Andrzej Duda

Analiza orędzia znalazła się wcześniej w oddzielnym artykule. Prezydent, jako kluczowa postać, został poddany dokładniejszej obserwacji.

Share on Google Plus
  Blogger Comment
  Facebook Comment

2 komentarze:

 1. ...."W tym wystąpieniu mówi za szybko, więc pojawiają się przejęzyczenia..." ---- wg mnie mówi z normalną prędkością a jego przejęzyczenia bardziej mi wyglądają na stres albo na to, że myśli szybciej niż mówi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się Sabina, zapewne ma dużo do powiedzenia, a mało czasu. Czasem przejęzyczenia zalicza się do twz. pomyłek freudowskich i można im się bliżej przyjrzeć. W tym wypadku wynikają z innych czynników, dlatego to zaznaczyłam.

   Usuń

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.