Masz wysokie lub niskie ciśnienie? Popękane naczynka na nogach? Sprawdź jakie stłumione emocje i znaki na twarzy się za tym kryją.Do układu krążenia należą serce oraz sieć dużych i małych naczyń krwionośnych -  żył i tętnic. Umożliwiają one przepływ krwi w organizmie, czyli krwioobieg. W sferze emocji temu systemowi narządów  przyporządkowana jest miłość i radość życia.

Fizyczne oznaki zaburzeń: 


Dolegliwości układu krążenia ujawniają się zawrotami i bólami głowy, zmęczeniem, zaburzeniami widzenia i obniżeniem wydajności. Przy fizycznym wysiłku może dojść do utraty tchu. Przy anemii (zmniejszeniu liczby białych ciałek krwi) osobie chorej podczas wstawania robi się czarno przed oczami, a nawet zdarzają się jej omdlenia. Anemia może przejawiać się również bólem języka, pęknięciami w kącikach ust oraz bladością błon śluzowych. Chorobie towarzyszy czasem niskie ciśnienie tętnicze krwi, o którym świadczą  z kolei zawroty głowy, zmęczenie, osłabienie

Wysokie ciśnienie tętnicze krwi pozostaje przeważnie przez długi czas niezauważone. Jeśli więc regularnie pojawia się pulsujący ból głowy, często dochodzi do krwawienia z nosa lub uczucia przemęczenia, to konieczne staje się przeprowadzenie badań pomiarów ciśnienia. Znaczne nadciśnienie może dać o sobie znać dusznościami, mdłościami i zaburzeniami widzenia. Nieleczone prowadzi do powikłań w postaci schorzeń serca, siatkówki oka lub nerek.

Objawy na twarzy.
Informacji o stanie układu krążenia dostarczają nam czoło, policzki, powieki, uszy i wargi.
W przypadku zaburzeń układu krążenia skóra jest blada lub widoczne są na niej fioletowe przebarwienia.

 • Objawem wskazującym na prawdopodobne zaburzenia układu krążenia sę również wyraźne zmarszczki na czole.
 • Przy wysokim ciśnieniu krwi na skroni może pojawiać się widoczna tylko przez jakiś czas tętnica. Osoby, u których występuje mają dodatkowo wyraźnie  zaczerwienioną skórę.
 • Zaczerwienione brzegi oczu wskazują na zakrzepicę żył.


Przesłanie duszy.

A. Niskie ciśnienie

Problemu układu krążenia są często oznaką tego, że nie pozwalamy łatwo toczyć się życiu jego własnym torem i nie potrafimy wyrażać miłości ani radości życia. Osoby z takimi problemami wytrącają z równowagi przede wszystkim pozytywne uczucia, które mogą  u nich wywołać nawet strach (nie dają sobie prawa do radości i optymizmu, czują, że nie zasługują), a kryzysy- omdlenia lub osłabienia krążenia, które pokazują wyraźnie, ze właśnie teraz są w psychicznie ciężkiej sytuacji, z której chętnie by się wydostały. Nie maja jednak w tym momencie wystarczająco dużo energii, by sobie poradzić.

Dusza: Obraz psychiczny to brak oparcia, poczucie bezradności i zbytnia słabość, aby móc zmienić tę sytuację, trudność w zapanowaniu nad życiem.

Postawa psychiczna: Nie potrafię zapanować nad własnym życiem, mam wszystkiego dość.

Afirmacja: Moje życie jest radością. Żyję w szczęściu. Jestem silny/a i czuję się bezpieczny/a.

B. Wysokie ciśnienie

Osoby z wysokim ciśnieniem krwi często wywierają na sobie emocjonalną presję (na przykład przez złość) lub dążą do osiągania wysokich wyników, za mało miejsca i czasu przeznaczając  przy tym na relaks. Nierzadko zachowanie takie pochodzi z dzieciństwa, ponieważ jako dzieci akceptowane były i zajmowały uwagę rodziców tylko wtedy, gdy odnosiły sukcesy lub wykonywały im powierzone obowiązki. Bunt nie był akceptowany, a złość tłumiona w sobie.

Dusza: Zbyt wysokie ciśnienie krwi często interpretuje się jako skupienie się na własnych oczekiwaniach i rolach życiowych. Osoba cierpiące na tę dolegliwość wierzy, że osobiście musi wszystkiego dopilnować. Skłonność do kontroli i perfekcji pogłębia tylko predyspozycje do nadciśnienia. Wiele osób z nadciśnieniem stawia sobie zbyt wysokie wymagania, by w ten sposób zrekompensować poczucie braku wartości. Frustracja  z powodu nieosiągania często zbyt wysoko postawionych celów jeszcze pogarsza ten stan.

Postawa psychiczna: Będę coś wart , tylko jeśli uda mi się czegoś dokonać. Żyje pod presją i boję się odmawiać. Nie uda mi się stać się tym, kim chciałbym zostać.

Afirmacja: Z radością i lekkością uwalniam się od dawnych spraw. Błędu to tez pozytywne doświadczenia życiowe. Żyję w harmonii i pokoju.

C. Kłopoty z żyłami

Kłopoty z żyłami są źródłem takiej oto informacji: ciężko znaleźć miejsce dla miłości i radości życiowej. Powadzi to do przygnębienia i uczucia bezsilności.
Żylaki i problemy z żyłami mogą oznaczać pewien przymus i działania wbrew sobie. Szczególnie żylaki są wskazówką, ze na drodze do celu znajduje się wiele przeszkód lub ze energia nie jest ukierunkowana na wytyczony cel i dlatego wszystko stoi w miejscu. Jakby osoba bała się ruszyć z miejsca, oderwać się i zacząć żyć własnymi pragnieniami i potrzebami. Ściankom naczyń krwionośnych brakuje stabilności. Przenosząc to na sferę psychiki -  życiu brakuje wytrwałości w przekształcaniu pomysłów w czyny. Żylaki to także znak, że trwasz w sytuacji, której nienawidzisz – jesteś zablokowany i nie robisz, tego, co byś chciał. Czujesz się zniechęcony, przepracowany i zmęczony. Odczuwany jest lęk przed przyszłością oraz niechęć do pójścia naprzód.

Afirmacja: Kroczę do przodu z radością i pewnością, wiedząc, że w przyszłości wszystko będzie dobrze. Życie jest dla mnie, kocham życie i mogę poruszać się swobodnie.

Ważne pytania.


 • Przy dolegliwościach sercowo naczyniowych warto postawić sobie następujące pytania:
 • W jakich sytuacjach odczuwam niepewność?
 • W jakich sytuacjach czuję się lekceważony?
 • Co lub kto wywiera na mnie presję (kiedy sam wywieram na siebie presję?)
 • W jakich sytuacjach jestem bierny?
 • W jakich sytuacjach tłumię gniew?
 • W jakich dziedzinach najwięcej od siebie wymagam?
 • W jakich zdarzeniach najwięcej od siebie wymagam?
 • Jakie zdarzenia powstrzymują mnie od stanowczego działania?
 • W jakich sytuacjach tracę elastyczność?

To pomaga układowi krążenia:

 • Głębokie oddychanie, nie zapominanie o oddechu w chwilach stresu
 • Naprzemienny zimny i ciepły prysznic
 • Łagodny sport wytrzymałościowy typu jazda na rowerze, nordic walking, pływanie
 • Picie dużej ilości wody.
 • Przy niskim ciśnieniu i słabym krążeniu pomóc może eteryczny olejek z rozmarynu do kąpieli bądź kąpania, mniszek lekarski, lub żeń-szeń.
 • W przypadku wysokiego ciśnienia dobrze jest stosować czosnek w kapsułkach, do tego eteryczne olejki z lawendy oraz czermień błotną do herbaty. 


Źródło: Diagnozowanie chorób z twarzy, Vistara H.Haiduk, Wydawnictwo RM
Share on Google Plus
  Blogger Comment
  Facebook Comment

1 komentarze:

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.