Co o waszym związku mówi pozycja w jakiej śpicie? 12 rozszyfrowanych stylów.


Pozycja w jakiej śpimy może być nieświadomym sposobem przekazania partnerowi emocji, jakie odczuwamy przed pójściem spać. Inaczej leżymy obok siebie po kłótni lub gdy jesteśmy pełni pretensji, inaczej po upojnym seksie, a jeszcze inaczej kiedy czujemy się swobodnie i bezpiecznie. Pozycja ułożenia ciała w nocy może nam również pokazać, kto akurat sprawuje kontrolę i kto w kim szuka oparcia.

Twój podświadomy umysł kontroluje twoją pozycję we śnie, dlatego "śpiąca" mowa ciała może być wyznacznikiem temperatury uczuć w waszym związku. Często są to emocje nieujawnione, niewypowiedziane, które nosimy w sobie - a ujawniające się dopiero, gdy wyłączymy kontrolę nad naszym ciałem.

Oczywiście, są od tego wyjątki. Nie możemy winić partnera, że się od nas odsuwa, gdy głośno chrapiemy czy lubimy się wiercić i rozkopywać. Nie każdy ma mocny sen. Warto porozmawiać o jakości waszego snu i znaleźć odpowiednie pozycje lub rozwiązania, jesli jedna stona czuje się w łóżku mniej komfortowo.

W jakich pozycjach zasypiacie i budzicie się razem? Dla eksperymentatorów - zainstalujcie kamerę na jedną noc nad waszym łóżkiem - sprawdzicie również, co dzieje się podcza snu.

1. Na bliską łyżeczkę

Wasze ciała są blisko siebie, czujecie siebie całym ciałem. 1/5 par śpi w taki sposób - oznacza to silne przywiązanie, zaufanie oraz wzajemne przyciąganie seksualne. Mężczyzna ochronia swoim ciałem partnerkę, dzięki czemu ona czuje się kochana i bezpieczna.

2. Oddalone łyżeczki

W nowych związkach partnerzy pragną częstego kontaktu, dotyku oraz bliskości. Kiedy związek dojrzewa pary zaczynają zwracać uwagę również na komfort. W takiej pozycji śpią zazwyczaj pary, które wcześciej lubiły pozycję na bliską łyżeczkę, ale ze względu na lepszą jakość snu wybierają obecnie pozycję lekko oddaloną. Nadal jest tu silne uczucie i przywiązanie, zmalało natomiast odrobinę to silne napięcie seksualne z pierwszej fazy związku.

3. Łyżeczka jednostronna

Jest to podobna pozycja do bliskiej łyczeczki, tylko w tym przypadku jedna osoba dąży do bliskiego kontaktu. Np. partner odsuwa się na brzeg łóżku a partnerka się w niego wtula. On wtedy nie oddaje dotyku. Wytłumaczenia są trzy
1. Odsuwający się partner potrzebuje akurat przestrzeni dla siebie.
2. Osoba odsuwająca się chce grać (być) trudno dostępną.
3. Osoba ta chce żeby ją zauważano i przytulono z własnej inicjatywy.

Jeśli to kobieta przytula mężczyznę w pozycji na łyżeczkę, oznacza to, że w danym okresie to on potrzebuje większej opieki. Kobieta śpiąca tak często wysyła sygnał o swojej nadopiekuńczości i zaborczości w stosunku do partnera.

4. Spleceni w uścisku
Jest to najbardziej intymna i romantyczna pozycja, zazwyczaj świadcząca o początkach związku, kiedy hormony i uczucia szaleją. Często pary lubią się tak przytulać i zasypiać razem po udanym seksie. Po prostu nie mogą żyć bez siebie.

Przyznacie jednak, że nie jest to najwygodniejsza pozycja do spania. Niektórym parom udaje się spać w ten sposób przez większość czasu i trwania związku, jednak terapeuci zauważają, że nie jest to do końca dobre. Świadczy o zbyt dużej zależności od siebie w życiu i uwikłaniu w emocje.

5. Rozpleceni zakochani


Para zaczyna zasypianie w pozycji splecionej, by po około 10 minutach rozluźnić uścisk. Świadczy to o zdrowej i silnej relacji w związku. Podobno tylko 8% par tak robi. Jest to znak, że para powala sobie na gorące chwile uniesienia i bliskości, ale również na niezależność i komfort. Zdrowa równowaga.

6. Odwróceni tyłem
Jest to popularny styl spania - aż 27% par wybiera taką pozycję. Partnerzy leżą do siebie tyłem i nie dotykają się, ale ich ciała są ułożone w pozycji lustrzanej. Oboje czują się bezpiecznie i swobodnie w związku. Cenią już po prostu swój komfort i ważna jest dla nich jakość snu.

7. Złączeni plecami
W tej pozycji śpią pary o trochę mniejszym stażu związku niż osoby z pozycji odwróconej tyłem. Tutaj też partnerzy czują się zrelaksowani, ale potrzebują więcej bliskości i kontaktu z drugim ciałem. Wyczuwalne są potrzeby seksualne.

8. Na ramieniu

Każdy zna tę pozycję, gdy kobieta wtula głowę i szuka oparcia na męskim ramieniu. Świadczy to o dużym poziomie zaufania i potrzebie opieki nad partnerem. O jeszcze silniejszej bliskości mówią nam nogi, które mogą być splecione pod kołdrą. Kobiety lubiące tę pozycję chcą, aby partner się nimi opiekował. Mogą być też zależne lub podporządkowane mężczyźnie.

9. Dotyk stopami
Jesteście ze sobą bardzo blisko i potrzebujecie się nawzajem. Nawet w nocy, mimo przybierania wygodnej pozycji do snu, szukacie swojego kontaktu. Cały czas wasze ciała pragną siebie nawzajem. Wasze stopy bardzo ładnie to pokazują. Zapewne jesteście mocno zakochani i potraficie "czytać" w myślach partnera.

Pamiętacie, że stopy to najbardziej szczere części naszego ciała? W przypadku, gdy partner ma problemy z okazywaniem uczuć, ale w nocy jego stopy szukają twoich - to znaczy, że potrzebuje twojej bliskości oraz czuje do ciebie pożądanie. Wiedząc to, możesz go odpowiednio zachęcić, przytulić czy wyjśc z inicjatywą.

10. Brak zainteresowania

Czas na szczerą rozmowę. Ta pozycja wskazuje, ze jeden z parterów jest egoistą i myśli już tylko o sobie. Widać to po ilości zajmowanego łóżka i spychaniu drugej osoby na brzeg.

Warto zwrócić uwagę na linię położenia głów - jeśli są one na równi - w związku występuje równowaga. Dodatkowy dotyk, np. czołami, wskazuje na połączenie myślami. 

Jeśli więc kobieta śpi z głową niżej od głowy mężczyzny oznacza to podporządkowanie, uległość a czasem również niskie poczucie własnej wartości.

11. Oboje na brzuchu

Spanie na brzuchu chroni przód naszego ciała, jest więc oznaką lęku, wrażliwości, podatności na zranienia oraz braku seksualnego zaufania do siebie lub partnera. Jeśli przyczyną spania na brzuchu nie są problemy z plecami, to prawdopodobnie partnerzy boją się lub nie chcą pokazać swoich uczuć. 
Gdy twój partner nagle zacznie spać w tej pozycji, możesz spróbować delikatnie się wypytać, co go trapi lub czego się boi. Warto też dodać mu otuchy większą ilością przytulania lub miłymi słowami.

12. Oddaleni od siebie

Oboje jesteście już niezależnymi osobami i w związku żyjecie lub chcenie żyć własnymi oddzielnymi życiami. Jeśli do tej pory zawsze spaliście blisko siebie, to nagłe odsunięcie partnera powinno być czerwonym sygnałem. Powodów tego może być wiele, poczynając od stresu w pracy, choroby, a kończąc na sekrecie, który odsuwa partnerów od siebie.

Ale nie panikujmy od razu. Ta pozycja jest przede wszystkim wygodna do spania, szczególnie jeśli partnerzy ciągle cierpią na niedobór snu. Należy też zwrócić uwagę na wspomniane "przeszkadzajki", typu chrapanie, wiercenie się, nieogolone nogi czy nieobcięte paznokcie u stóp (które mogą być ostre). Zawsze trzeba pytać czy jest coś, co może drugiej osobie przeszkadzać. I szukajmy kompromisów. 

Pary, które nie lubią spać blisko lub wolą spać osobno powinny zadbać o 15minut pieszczot lub przytulania przed snem zanim odsuną się na swoją część łóżka. To pozwoli utrzymać silniejszą więź emocjonalną na długie lata.

Diana Nowek

Zdjęcia pochodzą z LittleThings.com
Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.