Co mówi o tobie pozycja, w jakiej śpisz? Czy pozycja snu wpływa na zdrowie?


W czasie nocnego odpoczynku układamy ręce i nogi bezwiednie, gdyż nasza świadomość jest wyłączona, dlatego też pozycja, w jakiej śpimy, może dostarczyć wielu informacji na temat naszej prawdziwej osobowości. 

Pierwsze tego typu badania przeprowadził profesor Chris Idzikowski, dyrektor placówki Sleep Assessment and Advisory Service (SAAS), która zajmuje się m.in. badaniami nad zaburzeniami snu. Podczas tego eksperymentu poproszono 1000 ochotników o możliwość obserwowania ich podczas snu. Po czym porównano pozycje, w jakich spali badani do ich dominujących cech osobowości. 

Badania również wykazały, że najczęściej śpimy w tej samej pozycji każdej nocy. Jedynie 5 proc. ochotników zmieniało układ ciała podczas kolejnych okresów obserwacji. Podobne badania przeprowadzali również inni naukowcy, w tym Robert Phipps – ekspert w dziedzinie odczytywania mowy ciała. Większość z nich doszła do tych samych wniosków, co Idzikowski. 

6 podstawowych pozycji

Infografika przedstawia sześć podstawowych i najczęściej wystepujących pozycji spania.

Źródło: Odkrywcy.pl

1. Pozycja płodowa (embrionalna)Okazało się, że większość z ochotników (41 proc.) układało się w nocy w pozycję płodu – leżeli na boku z podwiniętymi nogami i rękami. Zdaniem Idzikowskiego pozycja taka jest charakterystyczna dla osób, które zazwyczaj wydają się być szorstkie w obyciu, ale w rzeczywistości są bardzo wrażliwe. Łatwo pokonują nieśmiałość i za wszelką cenę pragną osiągnąć swoje cele. Mogą także wyolbrzymiać problem i niepotrzebnie się zamartwiać.

Dwa razy częściej w tej pozycji śpią kobiety niż mężczyźni. Ta pozycja wystepuję najczęściej, bo jest też najzdrowsza ze wszystkich. Umożliwoa swobodne oddychanie. W celu maksymalnego odciążenia pleców wato włożyć dodatkowa poduszkę między kolana. Kobietom w ciąży zaleca się spanie na lewej stonie. Również rekomendowane dla osób z problemami z sercem.

2. Pozycja kłodyNatomiast jeśli ktoś jest otwarty i ufny z natury, to zapewne śpi w pozycji kłody – leży na boku z rękami wyciągniętymi wzdłuż ciała. 15 proc. ochotników biorących udział w eksperymencie Idzikowskiego układało swoje ciało w ten sposób podczas snu. Badania wykazały, że takie osoby sa towarzyskie i lubią obracać się w dużym gronie osób. Mogą wykazywac się naiwnością. Czasem bywają bardzo uparte.

Ta pozycja nie jest zbyt komfortowa dla głowy i szyi, więc oosby lubiące tak spać, powinny poświęcić chwilę na dobranie dobrze wyprofilowanej poduszki.

3. Pozycja zachłannaNiewiele mniej badanych (13 proc.) wybierało podświadomie nocą pozycję zachłanną – czyli taką, w której śpimy na boku z wyprostowanymi nogami i rękami wysuniętymi prostopadle do ciała. Osoby, które tak układają ciało podczas snu, są z natury podejrzliwe, chciwe i cyniczne, choć przy pierwszy spotkaniu wydają się być otwarte i przyjacielskie. Osoby śpiące w tej pozycji są też powolne, decyzje podejmują w tempie żółwia. Dodatkowo są niezwykle uparte i niełatwo jest ich przekonać do zmiany decyzji.

4. Pozycja żołnierza8 % badanych, którzy podczas snu leżą wyprostowane na plecach, spało w pozycji żołnierza. Charakterystyczna jest dla osób, które są ciche, spokojne, zachowują rezerwę w stosunku do innych i stawiają sobie oraz innym wysokie wymagania.  Ludzie „tej pozycji” są silni, lubią ciszę i nie lubią zamieszania. Są zorganizowani i wszystkich traktują bardzo poważnie.
Osoby tak śpiące mają najcześciej tendencję do chrapania i bezdechu sennego. Wtedy stopniowo należy nauczyć się spać na boku.

5. Pozycja spadaniaPozycję na brzuchu z rękami przy głowie lub pod poduszką wybierało 7% badanych. Ludzie, którzy śpią w pozycji spadania są towarzyskie i zarazem zuchwałe, bywają również nerwowe i często nie potrafią znieść krytyki własnej osoby. Osoby te lubią ryzyko, a ich otwartość i przebojowość może być odbierana jako chęć posiadania kontroli.

Lekarze nie zalecają spania na brzuchu osobom dorosłym. Powoduje ona bóle karku i szyi, nadwyręża je. Jeśli ciężko jest nam się jej oduczyć, to lepiej spać bez poduszki pod głową, aby nie wyginać mocniej kręgosłupa. Natomiast ta pozycja zalecana jest w przypadku problemów trawiennych.

6. Pozycja rozgwiazdy5% osób, które ciało układają w rozgwiazdę, są dobrymi przyjaciółmi, ponieważ potrafią słuchać innych i są pomocni. Są lojalni i to najlepsze osoby na przyjaciół. Zawsze chętni do pomocy, a ich ręce nawet we śnie gotowe są do obrony innych, którzy znajdą się za nimi. Nie lubią jednak znajdować się w centrum uwagi. Pozycja ta niestety może nasilać chrapanie.

Nie jest to optymalna pozycja dla pleców, dlatego warto podłożyć dużą i miękką podduszkę pod kolana, aby odciążyć dolny odcinek kręgosłupa.

Długość snu a charakter


Sen bardzo krótki - minimalna długość snu u osób wynosi cztery i pół godziny na dobę. Ludzie potrzebujący tak niewiele snu są niebywale aktywni i chwytają życie obiema rękami. Negatywne cechy charakteru tych osób to agresywność i niecierpliwość. Tylko około 3% ludzi zadawala się tak ekstremalnie krótkim snem.
Sen krótki - również ten, kto śpi 5-7 godzin na dobę, należy jeszcze do grupy o niewielkiej potrzebie snu. Osoby z tej grupy są ruchliwe, mają bystry umysł i pozytywny stosunek do życia. Cechują się niezwykłą pewnością siebie i dają sobie radę w każdej sytuacji.

Sen normalnej długości - do grupy o takiej potrzebie snu należy połowa wszystkich ludzi. Śpią oni od 7-8 godzin  na dobę. Nie są ani szczególnie dynamiczni, ani specjalnie leniwi, na ogół okazują się  systematyczni i rzetelni.
Sen długi - jedna trzecia ludzkości zalicza się do grupy, która śpi 9 godzin na dobę lub więcej. Są to osoby introwertyczne, często o naturze artystycznej, wrażliwej. Mają jednak skłonność do depresji i chorób psychosomatycznych.

O czym świadczą zmiany pozycji pod wpływem wydarzeń?


Ponieważ człowiek podczas snu (kiedy świadomość jest wyłączona) reaguje podświadomie na swoje ciało i ducha, jego ułożenie jest symptomatyczne dla korzystnych i niekorzystnych procesów zachodzących w ciele, dla zaburzeń, które śpiący stara się podświadomie ominąć. Jeśli więc, któregoś wieczora zmieniacie swoje zwykłe ułożenie do snu, może to być oznaką ukrytych emocji.

Pozycja embrionalna - odzwierciedla nieśmiałość, skrytość, wyczerpanie i pragnienie bezpieczeństwa. Zwykle wskazuje na kłopoty zawodowe.

Z wyciągniętymi kończynami (ramiona i nogi są mocno odwiedzione, prześcieradło, a może i partner - "za burtą") - jest to pozycja zwycięzcy i człowieka sukcesu, który wierzy w siebie i dla którego życie jest przygodą.

Pozycja agresywna (z obiema dłońmi zaciśniętymi w pięść) - mężczyzna, który tak śpi, prawdopodobnie nieświadomie pomstuje we śnie na leżącą obok żonę. Jeśli śpi tak kobieta na pozór spokojna, wskazuje to na chęć podporządkowania sobie innych.

Pozycja nieśmiała (ze skrzyżowanymi ramionami lub nogami) - u mężczyzny oznacza to strach przed niepowodzeniem, u kobiety podświadomy strach przed napaścią.

Z ramionami nad głową - tego kto tak śpi, nic nie niepokoi. Pod względem zawodowym należy do czołówki. Życie wydaje mu się tak łatwe,że sam nie może w to uwierzyć. Często sypiają w ten sposób dzieci.

Pozycja małej dziewczynki (zwinięta w kłębek, z poduszką lub pluszowym zwierzakiem w ramionach) - wyraża lęk przed utratą małżonka, przyjaciela albo miejsca pracy. Świadczy o silnym braku wiary w siebie.

Na plecach z rozłożonymi nogami - wskazuje na żądzę władzy i egoizm.

Na plecach i w poprzek łóżka - kto tak śpi, ten opierając się na utopijnych podstawach, spogląda z ufnością w przyszłość,często iluzoryczną.


Dobra i zła strona łóżka?

Na koniec przytoczę inne badanie, które wykazało, że lewa strona łóżka jest tą "lepszą".
Co to znaczy? W trakcie badania ludzie, którzy w nocy spali bardziej po lewej stonie byli większymi optymistami, byli bardziej zadowoleni ze swojego życia, bardziej kreatywni i częściej mieli stałą pracę (którą też badziej lubili) niż osoby, które w nocy spały po prawej stronie łóżka.

Możecie to odnieść również do siebie?
Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

1 komentarze:

  1. Hm... swojej pozycji nie znalazłam. Zawsze śpię z rękoma blisko twarzy, a nogi układam w literkę P :D

    OdpowiedzUsuń

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.