Mózg dziecka nie radzi sobie bez miłości. Porównanie zdrowego i zaniedbanego mózgu.


Proszę spojrzeć na dwa skany mózgów 3 letnich dzieci. Po lewej widzimy mózg normalnie rozwijającego się dziecka, po prawej zaś mózg dziecka z rumuńskiego sierocińca. To zaniedbane dziecko trafiło tam zaraz po narodzinach i doświadczyło silnej deprywacji emocjonalnej i sensorycznej. Prawdopodobnie było rzadko dotykane czy brane na ręce. Jeśli oglądaliście kiedyś dokumenty o rumuńskich sierocińcach to zapewne zauważyliście, jak wiele z tych dzieci było opóźnionych w rozwoju, zarówno emocjonalnym jak i intelektualnym.

Na drugim zdjęciu widzimy skany mózgów, tylko z zaznaczeniem obszarów, które są aktywne i nieaktywne. Ponownie po lewej stronie widoczny jest zdrowy mózg, a po prawej ten uszkodzony (bo zaniedbany). Czerwony kolor to obszary najbardziej aktywne, czarny - najmniej. Po naszych narodzinach tylko tzw. "prymitywne" struktury, jak pień mózgu w pełni funkcjonują. Reszta musi się rozwinąć. Na aktywność i rozwój pozostałych części, jak np. zaznaczonych kółkami płatów skroniowych, wpływają już doświadczenia i opieka z dzieciństwa. Dlatego u zdrowego, kochanego dziecka, są one aktywne i mają intensywne barwy, zaś u dziecka opuszczonego obumierają. Będzie ono miało w przyszłoćci problemy emocjonalne i poznawcze.


Bardzo obrazowo opisała to Margot Sunderland w książce „Mądrzy rodzice”. Wyjaśniając budowę centrum układu nerwowego dziecka wskazuje ona na trzy jego części:

- mózg racjonalny (to płaty czołowe), najmłodszy i obejmujący aż 85 procent całkowitej masy mózgu
- mózg ssaków (to układ limbiczny), mający tę samą budowę zarówno u ludzi, jak i u innych ssaków
- mózg gadzi, który w najmniejszym stopniu uległ zmianom w procesie ewolucji.

Mózg racjonalny - najwyższe ewolucyjne osiągnięcie człowieka – odpowiada za naszą wyobraźnię, zdolności twórcze, rozumowanie. Pozwala snuć refleksje, rozwiązywać problemy i tworzyć własną tożsamość.
Mózg ssaków - odpowiada za emocje, zwłaszcza te intensywne, takie jak strach, gniew, tęsknotę, które powinny być kontrolowane przez mózg racjonalny. Dzięki niemu też potrafimy nawiązywać więzy społeczne.
Trzecia część - mózg gadzi, to nasze instynkty, takie jak wola przetrwania. Kontroluje on podstawowe funkcje organizmu - oddychanie, układ pokarmowy, krążenie, itd. Tworzy się on jako pierwszy.

Znając ten podział mózgu, łatwiej zrozumieć jak wielki wpływ na jego rozwój ma w pierwszych trzech latach życia wychowanie dziecka. Jeśli dziecko zostanie narażone na zbyt duże dawki stresu i organizm trzymany jakby w pogotowiu będzie się wciąż bronił przed szkodliwymi bodźcami, wówczas nadmiernie zaktywizowany zostanie mózg gadzi. W konsekwencji spowoduje to trudności w otwieraniu się na pozytywne emocje i rozwój mózgu racjonalnego.

Dlatego właśnie dzieci, które zostały pozbawione miłości i opieki w dzieciństwie, mają znaczące braki w istocie białej budującej ważne części mózgu. U badanych kilkulatków największe braki zaobserwowano w partiach mózgu odpowiedzialnych za odczuwanie emocji, koncentrację, zapamiętywanie, analityczne myślenie i postrzeganie zmysłowe. Optymistyczne jest to, że badania dowiodły również, że dzieci, które zostały umieszczone w rodzinach zastępczych w wieku 2 lat, miały podobnie rozwiniętą istotę białą jak ich rówieśnicy, którzy od urodzenia wychowywali się w rodzinach. Oznacza to, że do pewnego momentu opisywane problemy rozwojowe mogą być odwracalne. Dziecko, które odpowiednio wcześnie zostanie zabrane z sierocińca i trafi do rodziny zastępczej, ma szansę na prawidłowy rozwój i szczęśliwe dzieciństwo.Nawiązując do tekstu na obrazku chciałabym wam pokazać jak bardzo plastyczny jest mózg dziecka i jak wiele zależy od rodziców w kwestii jego rozwoju.

Czego potrzebuje mózg dziecka do intensywnego rozwoju:
- rodzicielskiej miłości, okazywanej poprzez ciepły dotyk, przytulanie, czułe przemawianie, śpiewanie, kontakt wzrokowy. Im więcej tym lepiej. Dziecko chłonie te pozytywne emocje niczym gąbka,
- poczucia bezpieczeństwa, które ma wówczas, gdy zaspokajamy jego podstawowe potrzeby i gdy odpowiadamy odpowiednio na jego emocje. Przytulamy, kiedy się wystraszy, jesteśmy blisko, kiedy daje sygnały, że tej bliskości potrzebuje,
- dyscypliny rozumianej jako wskazówki, co wolno, a czego nie. Co jest dobre, a co nie. Słowem wyrozumiałych, ale i stanowczych rodziców, którzy są jego przewodnikami,
- stymulacji zabawą i wielu nowych bodźców. Czas spędzony w urozmaicony sposób, umożliwienie dziecku eksploracji przestrzeni, niesłychanie pobudza wyższe ośrodki mózgu,
- kontroli medycznej, która na każdym etapie rozwoju wykluczy czynniki mogące negatywnie wpłynąć na rozwój intelektualny, emocjonalny czy społeczny dziecka.

Pamiętajcie również, że przez kilka pierwszych lat życia, mózg waszego dziecka jest jak gąbka i chłonie wszystkie bodźce, ale przede wszystkim emocje. Szczególnie emocjonalność matki jest kluczowa do 3 roku życia. Dlatego zachowanie w tym czasie jest ważniejsze niż słowa. Jeżeli więc np.lubicie kłamać lub nie dotrzymujecie obietnic, ale swojemu dziecku dziecku powtarzacie - Nie wolno kłamać - to nie zdziwcie się, że będziecie w przyszłości notorycznie okłamywani.


Źródła:
Child Maltreatment: A Neurodevelopmental Perspective on the Role of Trauma and Neglect in Psychopathology; Bruce D. Perry, M.D., Ph.D; Child and Adolescent Psychopathology, 2008, pp.93‐129

Local brain functional activity following early deprivation: a study of postinstitutionalized Romanian orphans. Chugani HT1, Behen ME, Muzik O, Juhász C, Nagy F, Chugani DC.; Neuroimage. 2001 Dec;14(6):1290-301.


Polecam również artykuł:
TRAGEDIA SIEROCIŃCÓW. CZEGO NAUCZYŁY NAS DOŚWIADCZENIA Z RUMUŃSKICH DOMÓW DZIECKA?
Share on Google Plus
  Blogger Comment
  Facebook Comment

13 komentarze:

 1. Aha. Dobrze, że sądy rodzinne zaczęły sobie zdawać sprawę jak krzywdzące są ich wyroki. Ale no i co w związku z TYM?!
  Bo dalej dzieci cierpią najbardziej bo nie mają obojga rodziców?! Więc?

  OdpowiedzUsuń
 2. To oczywiste, że KAŻDE dziecko potrzebuje miłości. Maluch jej pozbawiony cierpi i nie rozwija się na równi z jego rówieśnikami. Niestety, nie mamy wpływu na zdrowie wszystkich dzieci, ale dbajmy o swoje. Galomega z formułą IQ pomaga w koncentracji i szybszym uczeniu się, gdyż jest bogaty w kwasy omega 3 i 6.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo potrzebny wpis. Niby wszyscy o tym wiedzą, ale ilu z nas tak naprawdę żyje z takim przeświadczeniem, że to od nas zależy przyszłość naszych dzieci, naszych uczniów. Dzieci są lustrem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Polecam również tekst o potencjale dzieci - "Wiara w potencjał dziecka czyni cuda. Nie szufladkujmy dzieci" pod linkiem:
   http://www.psychologiawygladu.pl/2015/06/wiara-w-potencja-dziecka-czyni-cuda-nie.html

   Usuń
  2. Oh gdybym mogła...gdybym potrafiła powrócić do dnia gdy urodziłam pierwsze dziecko... abym świadoma jego potrzeb, mogła się nim opiekować. Miłość rodzicielska i świadome wychowywanie to najcenniejszy posag dla człowieka.

   Usuń
  3. Zgadzam się całkowicie. Zdobywanie wiedzy jest procesem i wymaga czasu. Zależy to nie tylko od nas, ale i od naszego otoczenia. A sama miłość też nie wystarczy. Wychowanie to sztuka, którą nie każdy posiada. Nasze środowisko wpływa na wychowanie nasze i naszych dzieci. Jako ludzie ewoluujemy i poszerzamy swoją świadomość...na szczęście, ale do ideału j daleka droga.
   Jeszcze do niedawna samotna dziewczyna z dzieckiem była wyklęta, a na zachodnich filmach widzimy jak dzieci zabierane są z rodzin, ktore nie radzą sobie finansowo, lub samotnym matkom. Ciężko natomiast o interwencję w rodzinie gdzie mężczyzna jest agresywny...
   Dzieci są świadkami strasznych scen i zostaje im uraz na całe życie.

   Moje wnioski są takie, że nie wystarczy wymagać od rodziców miłości. Należałoby im pomóc, bo zdrowie dzieci leży w interesie całego społeczeństwa. Aby kiedyś jakiś zaniedbany Jaś nie stanął na drodze naszej Małgosi. Pamiętajmy też o kobietach, bo od nich zależy zdrowie i szczęście naszych dzieci

   Usuń
 4. Wielka prawda w tym artykule. Ja jestem przykladem braku akceptacji przez rodziców - Efekt : zespół niezaspokojenia emocjonalnego. A uchodzilismy za jedną z 'najporządniejszych' rodzin... Mama - nauczycielka przedszkolna.. Teraz w wieku 25 lat jestem już po kilku psychoterapiach i w trakcie kolejnej..

  OdpowiedzUsuń
 5. Można to nadrobić ? Nawet celu w życiu nie mam. Bo jak go będę miała i ktoś sie tylko domyśli, to zaraz mi zabiorą. W domu całe życie tylko było "cicho bądź, nie rób tego i tamtego, bo co ludzie powiedzą" Uwzięłam sie i poszłam w naukę - tu mi nikt "dopięt nie sięgał " i nie mógł się mądrzyć, że "to nie tak". Bo ja wtedy ptałam : ale jak ? I wtedy kończyła sie dyskusja. I zostawałam tym "bezczelnym" wrogiem. Bo tangensów rodzice nie kumali, a starsza siostra na szczęście już zapomniała . Dlatego wybrałam inny język niż ktokolwiek z rodziny, by mnie nie besztano, że źle. Ostatnio usłyszałam w Wielkanoc, że "bardzo dobrze , że ci się zdarzyło (i tu wszystkie niepowodzenia życiowe, uczuciowe itp - dlatego nic więcej się ode mnie nie dowiedzą - nic, nawet jaką zupę w ostatnich trzech tygodniach jadłam). Jakiego psychologa/psychiatry szukać, (jaka specjalizacja, może jakies fachowe słowa byście podrzucili), by "odkarmić" w sobie dziecko ? Albo sobie wybaczyć ? Nie mam celu i realizuję cele innych - jak przestaję ryczeć (to trwa ponad dwa lata), to właśnie to widzę - jestem tylko narzędziem, podle wykorzystywanym, na całym polu jestestwa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko można nadrobić, ... no prawie. Po pierwsze zdobyć trochę wiedzy a potem ją zastosować. Najlepsza jest technika uwalniania ale książka pod tym tytułem Hawkinsa nie jest zbyt łatwa w czytaniu dla nieprzygotowanych. Obecnie dużą popularność zdobywa technika pn. Radykalne wybaczanie, która sprowadza się de facto do tego samego. Najtrudniejsza jest pierwsza "przymiarka" do tematu, czyli jak mam wybaczyć swoim "katom". Ano trzeba i zrobić to trzeba naprawdę i szczerze - dla siebie a nie dla kogoś. Warto spróbować, choć łatwo nie jest ale efekty są wręcz szokujące. Obecnie bez problemu znajdziesz sporo w internecie, są książki i kursy. Jako kobiecie i tak będzie ci dużo łatwiej niż większości mężczyzn, którzy "kulturowo" są zablokowani na uwalnianie uczuć.

   Usuń
  2. Proszę odsłuchiwać audycje Gajdów na tej stronie o Zespole Niezaspokojenia Emocjonalnego, myślę że będzie pomocne.http://www.przyjacielemm.pl/index.php/on-line?fbclid=IwAR2CwMWbVP-KexEf0OsZy2VGsWBtNOX0YF6rhoo5tgsZfBlYIPPuEA47VlY

   Usuń
 6. Jeśli mogę Tobie coś zaproponować to modlitwa.Za siebie, ale też za Tych, którzy Cię skrzywdzili.Musisz uwolnić się od przeszłości,aby zacząć na nowo!!! To może uczynić tylko Jezus nasz Pan!

  OdpowiedzUsuń
 7. Kobiety sa emocjonalne, a podobno faceci sa dziecinni. Hmm. Kto sie nie domysla, o czym pisze...:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja natomiast jestem ciekawa źródeł wykorzystanych we wpisie grafik. Nie ma ich w żadnym z podanych w bibliografii artykułów. Mam wrażenie, że Autorka dokonała niestety pewnej manipulacji danymi.

  OdpowiedzUsuń

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.