Pierwsze wrażenie. 9 cech, które ludzie oceniają w ciągu kilku sekund od momentu poznania.Pierwsze wrażenie wyrabiamy sobie w ciągu kilku sekund od poznania obcej osoby. Decydujemy czy uważamy kogoś za godnego zaufania, inteligentnego czy odnoszącego sukcesy. Wszystko zależy od naszego wyglądu i mowy ciała. Pierwsze wrażenie bywa kluczowe, gdyż nie tak prosto je później zmienić. Oto 9 rzeczy, które oceniamy natychmiastowo po zobaczeniu obcej osoby.

1. Zaufanie


Ufam mu czy nie ufam? 1/10 sekundy wystarczy, aby zdecydować czy według nas ktoś jest godny zaufania, wykazały badania na Princeton. Decyzję tę podejmujemy głównie na podstawie kształtu twarzy. Nie ważne czy badane grupy miały milisekundy czy dowolny czas na określenie poziomu zaufania jakie wzbudzały osoby na zdjęciach, ich wyniki zawsze się pokrywały.
Jak wyglądają takie "godne zaufania" twarze dla naszego mózgu? Pisałam o tym tutaj:
http://www.psychologiawygladu.pl/2015/03/jakim-twarzom-ufamy-raczej-jakim.html

2. Wysoki czy niski status społeczny


Nie zaskoczę nikogo, jeśli napiszę, że według badań na ocenę statusu społecznego wpływa to, jakie marki ubrań nosimy. Znane metki działają na nas natychmiastowo. Uważamy, że o statusie decyduje to jak się ubieramy. Chcąc dopasować się do danego środowiska, musimy ubierać się jak inni.

3. Homo czy hetero


Badania psychologiczne dowodzą, że jesteśmy w stanie określić orientację seksualną mężczyzny w niecałą sekundę. Właściwie wystarczy nam rzut okiem na czyjąś twarz. Inna sprawa, że nie chcemy się nad tym zastanawiać lub tę wiedzę wypieramy. Kolejny dowód jak wielkie są nasze zdolności do "czytania z twarzy".

4. Inteligentny czy nie


Okazuje się, ze niewiele potrzeba, aby wypaść na bystrego w oczach innych. Wystarczą okulary w grubszych oprawkach, ekspresyjna mowa oraz utrzymywanie kontaktu wzrokowego. Umiejętność patrzenia w oczy podczas rozmowy była kluczowa w ocenie inteligencji, wykazały badania na Uniwersytecie Loyola Marymount.

5. Wyuzdana czy grzeczna


Tatuaże podlegają silnym stereotypom i to one wpływają na ocenę kobiety. W brytyjskich badaniach kobiety z widocznymi tatuażami były określane jako mniej atrakcyjne, więcej pijące i bardziej wyuzdane niż panie bez widocznych tatuaży.

6. Dominacja czy uległość


Okazuje się, ze brak włosów u mężczyzn kojarzy się z władzą. Łysina powodowała, że badani określali tych samych mężczyzn jako wyższych, silniejszych i bardziej dominujących niż kiedy mieli oni włosy.

7. Człowiek sukcesu


Patrząc na nowo poznaną osobę oceniamy również czy odniosła ona sukces w swoim życiu. I znowu decydującym czynnikiem jest jakość ubrań, jakie mamy na sobie. U mężczyzn najwyżej oceniane były garnitury szyte na miarę. Adekwatne jest tu wiec powiedzenie - Dress for successs.

8. Zasługuje na awans?


Podobna konkluzja co poprzednio. W świecie stereotypów osoby dobrze i elegancko ubrane mają większe szanse na awans oraz lepsze perspektywy na wysokie zarobki. Profesjonalny wizerunek się opłaca.

9. Odważny czy neurotyczny


Nie tylko twarz i ubranie ma znaczenie -  bardzo ważny jest też sposób chodzenia i postura, Podświadomie oceniamy chód i sylwetkę, przypisując ekstrawersję i odwagę do swobodnego i wyprostowanego poruszania się , natomiast neurotyzm i nieśmiałość do spiętej i lekko zgarbionej sylwetki. Także plecy proste i pierś do przodu!


Źródło: Business Insider


Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.