Czy Putin ma zespół Aspergera? Mowa ciała Putina


Na początku tego roku naukowcy pracujący dla Pentagonu stwierdzili, że Władimir Putin cierpi na zespół Aspergera - "zaburzenie autystyczne, które ma wpływ na wszystkie jego decyzje". Swoje tezy zawarli w raporcie z 2008 r., do którego dotarli dziennikarze "USA Today".

"Rozwój neurologiczny Putina został znacznie zakłócony w dzieciństwie" - napisała w raporcie Brenda Connors, ekspertka w dziedzinie analizy wzorców zachowań z Naval War Collage w Newport w stanie Rhode Island. Dokument z 2008 r. przygotował zespół ekspertów tworzących think tank działający przy Pentagonie. Pomaga on m.in. opracować długoterminową strategię wojskową USA.

Analizując gesty i ruchy Putina, Connors doszła do wniosku, że rosyjski prezydent "jest obciążony neurologicznymi nieprawidłowościami". Jej zdaniem, wszystko wskazuje na to, że ma zespół Aspergera - "zaburzenie autystyczne, które ma wpływ na wszystkie jego decyzje". Naukowcy zaznaczyli jednak, że nie są w stanie poprzeć swoich tez żadnymi dowodami, ponieważ nie mieli możliwości wykonania tomografii komputerowej mózgu Putina.

W dokumencie cytowany jest m.in. dr Stephen Porges z uniwersytetu w Karolinie Północnej, który stwierdza, że "Putin ma pewną formę autyzmu". Dodaje, że zachowanie i mimika prezydenta Rosji wskazują na to, że w niektórych sytuacjach społecznych przybiera postawę obronną.

Zespół Aspergera  obejmuje przede wszystkim upośledzenie umiejętności społecznych, trudności w akceptowaniu zmian, ograniczoną elastyczność myślenia przy braku upośledzenia umysłowego oraz szczególnie pochłaniające, obsesyjne zainteresowania, natomiast rozwój mowy oraz rozwój poznawczy przebiega bardziej prawidłowo w porównaniu do autyzmu dziecięcego. Głównymi kryteriami różnicującymi zespół Aspergera od autyzmu głębokiego są brak opóźnienia rozwoju mowy i innych istotnych jej zaburzeń uniemożliwiających logiczną komunikację, prawidłowy rozwój poznawczy.

Jaka mowa ciała Putina mogła naprowadzić badaczy na zespół Aspergera?

Mowa ciała Putina

Przyjrzyjmy się zatem mowie ciała i ekspresji twarzy Putina. Co może świadczyć o Aspergerze?

1. Brak naśladowania = brak empatii?Na wielu grupowych zdjęciach można zauważyć, że Putin nie naśladuje gestów i mimiki innych ludzi, z którymi przebywa. Jest to naturalna reakcja, że podczas dłuższej rozmowy zaczynamy kopiować mowę ciała drugiej osoby. Ale musimy posiadać do tego empatię. Putin ma z tym ewidentnie problem. Nie odczuwa tych samych emocji, co inni. Do tego na jego twarzy zazwyczaj maluje się wyraz zniecierpliwienia, niedowierzania i lekkiego obrzydzenia.


2. Brak szczerego uśmiechuMało jest zdjęć, na których Putin uśmiecha się prawdziwym, szczerym uśmiechem. Częściej zobaczymy u niego znudzenie, złość czy arogancję. Na zdjęciu przedstawiającym światowych liderów, tylko dwie osoby się nie uśmiechają, a jedną z nich jest Putin. Na obchodach 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej Putin też nie wyglądał na zadowolonego.


3. Poczucie dyskomfortu w dużych grupach i świetle jupiterówNa wielu konferencjach Putin siedzi tak, jakby miał zaraz wstać z krzesła. Nie czuje się swobodnie na takich zagranicznych spotkaniach i widać to po jego "wiercącej się" sylwetce. 


4. Nieadekwatne zachowania do sytuacjiTutaj Putin reaguje złością, kiedy przedstawiciel kościoła prawosławnego próbuje go pocałować w rękę.


5. Brak integracji z grupą


Na fotografiach ze spotkań na szczytach władz Putin zazwyczaj stoi gdzieś na uboczu, nie rozmawia też często z innymi prezydentami. 


6. Brak wyczucia


Wygląda na to, że Putin lubi wchodzić w tzw. strefę intymną Angeli Merkel. Oczywiście może być tak, że oboje znają się jak łyse konie i siedzenie tak blisko jest dla nich normalne. Jednak patrząc na niekomfortową minę i mowę ciała kanclerz Merkel, to Putin jej się raczej narzuca. Angela nogą próbuje się od niego odsunąć a ramiona tworzą blokadę. Merkel może czuć się zagrożona.

Podsumowanie
Wszyscy, którzy obserwują zachowania Putina zauważają, że jest on skrepowany podczas zagranicznych wyjazdów i konferencji oraz niekomfortowo czuje się w większych grupach. Brakuje mu też empatii. Putin zagranicą to nie jest ten sam dziki i charyzmatyczny Prezydent, co w Rosji. 
Nie można na 100% po tych zachowaniach stwierdzić, ze Putin ma zespół Aspergera, jednak wiele cech się tutaj pokrywa.

Inne znane osobistości, które prawdopodobnie mogły mieć zespół Aspergera to:
Thomas Jefferson, Albert Einstein, Bill Gates, Charles Schulz, Michelangelo, Issac Newton, Dan Akroyd, Thomas Edison i Beethoven. 
Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.