Trądzikowa mapa twarzy. Skąd biorą się pryszcze na twarzy?


Każdego dnia pojawiają ci się nowe pryszcze, a Ty nie wiesz dlaczego raz są na czole, raz na nosie, a innym razem na podbródku? Warto więc zapoznać się z trądzikową mapą twarzy, która pokazuje jakie organy połączone są z daną częścią twarzy i co się dzieje, kiedy nie zwracasz wystarczająco uwagi na potrzeby organizm. Stres, alkohol, kawa, tłuste jedzenie, fast foody, cukier, problemy hormonalne to wszystko wynika ze złej pracy narządów wewnętrznych, które - jeśli są przeciążone, wysyłają ci sygnały o nieradzeniu sobie z toksynami - w postaci brzydkiej cery. Niestety, wszystko, co dostarczamy swojemu ciału, musi też gdzieś znaleźć ujście. Jeśli dostarczasz organizmowi np. dużo kawy, napojów gazowanych czy energetyzujących zamiast wody, to nie dziw się, ze twoje nerki, mają tego dość. To samo dzieje się w przypadku niezdrowego i nieregularnego odżywiania - dochodzi do problemów trawiennych, twoje jelita nie radzą sobie z oczyszczaniem, a to wszystko widać na twoim czole. I tak dieta bogata w nabiał może prowadzić do powstawania wyprysków na policzkach, a bogata w cukier do wyprysków na czole.

Na co zwracać dokładnie uwagę? Poniżej lista potencjalnych przyczyn występowania trądziku z podziałem na części twarzy.

Linia włosów
Możliwe, ze niedokładnie zmywasz makijaż  przy linii włosów. W przypadku używania fluidu lub pudru zapychają się wtedy pory i bakterie wkraczają do działania. 
Sprawdź tez czy nie zdarza ci się często dotykać czoła palcami, poprawiać włosy czy grzywkę - roznosisz wtedy bakterie.

Czoło
Głównie związane z problemami trawiennymi i złą praca jelit. Czasem jest to kwestia żywności przetworzonej, czasem problemów z cukrem. Należy przyjrzeć się swojej diecie. Również stres i problemy ze snem powodują zmiany skórne w tym obszarze. Mniejsza konsumpcja przetwarzanych, niezdrowych produktów i zmniejszenie ilości tłuszczu w diecie może pomóc, bo one negatywnie wpływają na układ trawienny. Można to złagodzić dostarczając dużo wody, żeby zapewnić wystarczająco dużo czasu na wypłukanie każdej nierównowagi trawiennej. Warto też kłaść się przed 23 i zapewniać sobie7-8h snu

Jeżeli długo utrzymuje ci się trądzik w środkowej części czoła, to czas zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Jesteś pod dużym działaniem stresu, masz problemy ze snem, to produkcja adrenaliny powoduje właśnie problemy skórne. Twój nastrój może prowadzić do depresji w przypadku, gdy utrzymuje się już wiele tygodni.

Nad brwiami
Oznaka osłabionego systemu immunologicznego. Zadbaj o siebie, bo dopadnie cię grypa.

Pomiędzy brwiami

Trądzik często występujący po imprezie - wrogowie to tłuszcz i alkohol. Kłopoty z wątrobą: nadmiar toksyn lub zbyt duże obciążenie dietą, lekami czy niezdrowymi trunkami.

Pod okiem
Jeśli tuż pod okiem pojawia się krostka, a do tego mamy spuchniętą dolną powiekę, to właśnie złapaliśmy zapalenie pęcherza moczowego. Reszta objawów pojawi się za dzień lub dwa. Należy pić dużo wody, jeść żurawinę i łykać środek z furaginą.

Nos
Stres, cukier oraz nietolerancje to główne przyczyny powstawania wyprysków na nosie. Związany również z sercem, ciśnieniem krwi, cholesterolem oraz poziomem witamin B. Czubek nosa, jako ten związany z sercem, często też reaguje na zawód miłosny lub problemy w związku. Jeśli wyskakuje nam pryszcz w tym miejscu, warto rozwiązać gnębiące nas troski miłosne.

Policzki
Niezbyt zdrowy styl życia. Wskazują na problemy z wątrobą, żołądkiem oraz przejadaniem i niezbilansowaną dietą. Zmniejszenie konsumpcji mięsa i nabiału może pomóc zwalczyć ten rodzaj trądziku. Często wypryski na policzkach świadczą o alergiach i nietolerancjach pokarmowych. Górna część policzków może wskazywać na problemy z eliminacją toksyn przez płuca. Może to być spowodowane paleniem lub przebywaniem w zanieczyszczonych pomieszczeniach. Warto wtedy wyjechać na parę dni do lasu lub w góry.

Dolna część policzków może być wskazówką, aby odwiedzić dentystę. Może wdarło się jakieś zapalenie od środka.

Warto też zwrócić uwagę, czy wypryski nie pojawiają się w miejscu trzymania telefonu przy buzi. Smartfony są siedliskiem bakterii, gdyż nie mamy w nawyku ich dezynfekowania,  a kładziemy i dotykamy telefony w różnych miejscach publicznych - niektórzy używają ich nawet w toalecie. To samo może dotyczyć zbyt rzadko zmienianej poszewki od poduszki i zbyt częstego dotykania twarzy nieumytymi rękoma.

Okolice ust
Krostki przy ustach mogą świadczyć o nieodpowiedniej higienie związanej z jedzeniem - niedokładne mycie rąk, warzyw, owoców itp. To także kłopoty z nieregularnym wypróżnianiem/zaparciem oraz nieprawidłową pracą żołądka. Warto zrezygnować z fast-foodów i dokładnie wycierać okolice ust np. wodą lub mokrą chusteczką po zjedzeniu potraw, aby nic nie zostało na skórze i nie zatykało porów.

Obszar pomiędzy nosem a ustami
Krostki w tym miejscu pojawiają się zazwyczaj przed miesiączką lub w czasie owulacji. Gdy trądzik w tym miejscu jest uciążliwy należy zbadać sobie poziom hormonów, szczególnie gdy mamy nieregularny okres. Wyskakujące nagle ropnee wypryski świadczą o jakimś stanie zapalnym w narządach rozrodczych. Jeśli do tego boli nas brzuch lub jajniki należy wykonać usg transwaginalne.

Okolice brody, żuchwy 
Najczęściej związane z problemami hormonalnymi, ale też nadmiarem toksyn i kłopotami z nerkami. Trądzik tutaj jest wynikiem przeważnie zmian hormonalnych i stresu. Trzeba pozwolić organizmowi funkcjonować prawidłowo, nie traktując go jak maszynę i pamiętać, że odpowiedni sen, relaksacja, nawodnienie i zrównoważona dieta mogą pomóc zachować zdrowszą skórę. Nieodpowiednie nawadnianie może prowadzić do nierównowagi nerek i wyprysków na brodzie.

U kobiet często przyczyną jest kuracja hormonalna bądź miesiączka. W okresie dojrzewania wypryski na brodzie mogą być szczególnie uciążliwie, gdy do akcji wkraczają hormony płciowe.

Uszy
Twoje nerki wysyłają ci sygnał - za dużo soli, alkoholu, kawy a za mało wody!

Szyja i dekolt.
Wypryski tutaj są zazwyczaj spowodowane stresem i nieodpowiednim oczyszczaniem tej części ciała. Szczególnie w gorące dni mogą pojawiać się potówki. Źródła:

 1. Lillian Bridges, Face Reading in Chinesese Medicine, 2e, 2012, Churchill Livingstone
 2. Paul Pitchford, Odżywianie dla zdrowia, 2008, Wyd. Galaktyka
 3. Tadeusz Błaszczyk, Podstawy medycyny chińskiej, Wydanie II (http://www.drtadeuszblaszczyk.pl/ksiazki/podstawy-medycyny-chinskiej-8-detail)

Share on Google Plus
  Blogger Comment
  Facebook Comment

40 komentarze:

 1. Bardzo dobry artykuł i wiele z tych punktów sprawdza się u mnie. Pozdrawiam 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Skąd pochodzą te informacje? Czy istnieją jakiekolwiek potwierdzenia dla tych teorii? Poza innymi niepoważnymi postami

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tekst jest wynikiem przeprowadzonych wywiadów z dermatologami. Stres, sposób odżywiania, przenoszone bakterie, higiena czy hormony wpływają na stan naszej cery. Natomiast anonimowych zarzutów bez dobrej argumentacji nie akceptuję.

   Usuń
  2. Artykuł ciekawy, teraz będę zwracać uwagę na takie rzeczy, ale gdyby na wstępie podała pani informację, że jest to wynik przeprowadzonych przez panią wywiadów, artykuł by na tym zyskał. Pozdrawiam

   Usuń
  3. Można prosić o podanie (tak jak to zwykle się dzieje przy tego rodzaju artykułach) o podanie szczegółów przeprowadzonego badania? Jaka próbę osób przebadano? W jakim wieku? Czy badanie zostało powtórzone na innej grupie z inną ankietą? itd.

   Usuń
  4. Badania nie są mojego autorstwa. Po szczegóły najlepiej zgłosić się bezpośrednio do The International Dermal Institute. U nich miałam możliwość zapoznania się z mapowaniem twarzy w usługach dermatologicznych, prowadzą też tematyczne szkolenia. Można zapoznać się z ich stroną: http://www.dermalogica.com/dermalogica-face-mapping-skin-analysis/ys_featured_5,default,pg.html

   Wiedza o łączeniu elementów twarzy z organami wywodzi się z medycyny chińskiej. Jak jednak widać, podejście holistyczne jest coraz częściej stosowane jako uzupełnienie medycyny zachodniej.

   Usuń
  5. Anonimowe zarzuty są nie do przyjęcia, ale artykuł bez konkretnych, podanych i zweryfikowanych źródeł już tak. Dobre. "Niepoważny" to żaden zarzut, zwyczajny wniosek płynący z braku jakiejkolwiek argumentacji i opisu działania mechanizmów przytoczonej tezy. Na podanej Przez Panią stronie również nie ma informacji na temat tego skąd biorą się takie doniesienia. Nie twierdzę oczywiście, że są nieprawdziwe, ale nie da się tego sprawdzić, a powinność udowodnienia prawdziwości leży po stronie wysuwającego takie wnioski, zwłaszcza, gdy publikuje się publicznie. Mój sprzeciw budzi taka forma szerzenia informacji w dzisiejszych mediach, ponieważ zbyt dużo jest nieprawdziwych i szkodliwych faktów. Może chociaz jakieś publikacje oparte o tę chińską medycynę?

   Usuń
  6. Ja tą ostatnią wypowiedź czytam tak : bla bla bla bla bla bla bla bla

   Usuń
  7. Zarzuty nie są bezpodstawne.. Ponieważ dotyczą braku źródła.

   Usuń
  8. Zacznijmy od tego , że nie wywodzi się to z wywiadów z dermatologami a z chińskiej metody obserwacji cery "mapa twarzy" znana już była w starożytności.

   Usuń
  9. @MONIKA CHUDZIO
   W takim razie jesteś zwykłą idiotką :)

   Usuń
  10. Mapa twarzy i powiązanych narządów oraz dolegliwości wywodzi się z medycyny chińskiej. I wystarczy zajrzeć do podręcznika medycyny chińskiej. Niestety to co Pani pisze to nie wszystko prawda. Przede wszystkim pryszcze to objaw tego, ze organizm nie radzi sobie z przemianą materii (ew. hormonami) i wyrzuca pryszczami. Dolegliwości poszczególnych organów na mapie twarzy objawiają się przede wszystkim przebarwieniami (np. czerwony lub żółty), suchością skóry, itp. Proszę sobie poczytać medycynę chińską.

   Usuń
 3. Ja mam problemy ze skórą w okolicy czoła i brwi,niekiedy nawet pod brodą..

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja mam wszedzie i nie widze juz szansy na normalne zycie. Mam widoczne blizny na policzkach i zadna mnie juz nie chce. Czasem chce odejsc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi przykro, że nie trafiłeś na dobrego lekarza po drodze. Zdaję sobie sprawę, że wygląd twarzy jest ważny dla każdego, ale uwierz mi, że w prawdziwych relacjach międzyludzkich osobowości i to, co o sobie sami myślimy jest ważniejsze. Na pewno sprawdziłabym czy nie masz jakiś alergii, nietolerancji pokarmowych, ale także uczuleń na kosmetyki itp. Ważna jest dieta, tryb życia oraz znalezienie stanów zapalnych w organizmie. Dermatolog powinien pokierować takie leczenie.

   Usuń
  2. w takich sytuacjach bardzo pomaga izotretynoina, polecam ;)

   Usuń
 5. w srednio trudnych i trudnych przypadkach warto siegnac po Izotec. Jestem po kuracji i wyglad skory jest bez prownania a do tego pryszcze juz nie wroca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poczekaj rok, dwa. Przyczyny nie zlikwidowałeś przestarzałym lekiem, który rujnuje wątrobę i ma potwierdzony ale niezbadany (!!!) wpływ na mózg. Szaleństwo jak działa dziś medycyna i na jakim poziomie stoi.

   Usuń
 6. Świetny artykuł. Nawet nie wiedziałam, o niektórych obszarach. Na mojej twarzy jeszcze kilka miesiącu temu nie brakowało niedoskonałości. Na szczęście obecnie jest ich coraz mniej. Odkryłam skuteczne tabletki na trądzik 4akne.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bzdura. Odżywiam się racjonalnie, nie objadam się (ostatnio nawet schudłam 5 kg) nie jem fastfoodów, odstawiłam słodycze, nie palę papierosów, a ciągle mam wypryski na policzkach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rekomenduję sprawdzenie jeszcze jamy ustnej u dentysty pod kątem zapaleń, zwrócenie uwagi na jakość kosmetyków oraz czystość wszelakich pędzli i gąbek. Warto też powstrzymywać się od dotykania twarzy rękoma, aby nie przenosić bakterii. Polecam również sprawdzenie nietolerancji pokarmowych, taki trądzik może być reakcją na nabiał, laktozę lub niektóre pszenice. Powodzenia!

   Usuń
  2. Mogą też to być nietolerancje i dieta wg własnego poczucia tego co jest zdrowe a co nie, może być zupełnie błędna. Leczenie dietą może obejmować np. wykluczenie pewnych grup produktów, włączenie innych (niedobory też mogą powodować trądzik), suplementację. Czasami czipsy raz w tygodniu mogą się okazać dla nas zdrowsze niż wyzwanie codziennie brokuła:) Trądzik też może być spowodowany zatruciem metalami ciężkimi, grzybicą ogolnoustrojową, pasożytami, nierownowagą hormonalną, insulinoodporność... wszystko to jest powiązane z dietą i to dlugoterminowo, niektóre sprawy sięgają nawet dziecinstwa, dojrzewania. Nie wystarczy więc jeść sałaty przez pół roku :) niestety

   Usuń
 8. Mnie na trądzik pomogło dopiero zastosowanie nonacne, który dostałam od mamy ( http://nplink.net/QBIc3sHC ). Wcześniej miałam mega duże problemy ze zmianami skórnymi, trądziku nie mogłam się pozbyć ani przed okresem ani po :(

  OdpowiedzUsuń
 9. Sprawdzone sposoby na trądzik ▶ http://poradniktradzik.blogspot.com/ Zastosowałam się do zaleceń z tej strony i buźka jak nowa po 3 tygoodniach :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Paszoł won z reklamą!!!

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja wypowiedziałam wojnę trądzikowi i zapisałam się do przychodni Fonte u siebie w Siedlcach na ozonoterapie. Ozon trafia głęboko do organizmu i regeneruje uszkodzenia skóry.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja mam problem z takimi stanami zapalnymi na podbródku i wzdłuż żuchwy. Ale zauważyłam, że bardzo się nasiliło od kiedy fryzjerka poleciła mi produkty z olejkami do włosów. Włosy rzeczywiście są lepsze, ale broda - masakra :-(. Co mogę zrobić?

  OdpowiedzUsuń
 13. Miałam ten problem zawsze na tydzień przed okresem :( wypryski pojawiały sie na brodzie i czole. Byłam z tym u dermatologa i polecił mi kapsułki Acneway Gothic Pharm z dużą ilością kolagenu i hialuronu. Poprawa jest duża bo jesli juz mi coś wyskoczy na twarzy to szybko znika i nie pozostają mi juz te czerwone ślady jak wcześniej, które starałam sie zakrywać podkładem ale i tak było widać

  OdpowiedzUsuń
 14. A Ja mam 45 lat i doslownie wszystko sprawdziłem i nic nie pomaga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A probowales izotretoniny? Ja polecam, mimo ze tradzik wrocil pare lat kuracji to w o wiele mniejszym stopniu i akurat w zimie kiedy wiadomo ze stan naszej cery jest znacznie gorszy (ogrzewanie, golfy, szaliki itd). Szybko da sie temu zaradzic a nie tak jak przez jakies 15 lat jak praktycznie cala twarz mialam w bolacych gulach i kompletnie nic nie pomagalo, a kuracje kosztowały majątek.

   Usuń
  2. Trądzik wrócił, a organizm został rozwalony. Ludzie to są naprawdę...

   Usuń
  3. I jeszcze polecasz innym. Poczytaj najpierw co to za lek... Nie leczy skutków, a powoduje inne, nieraz bardzo groźne.

   Usuń
 15. Twarz czysta, ale pryszcze na plecach to moja zmora...

  OdpowiedzUsuń
 16. U mnie wykryto ogniska gronkowca złocistego w płucach,śledzionie i na skórze twarzy. Zaczynam kurację suplementami Joalis. Jestem ciekawa czy one uporają się z gronkiem i kiedy w końcu nie będzie śladu po trądziku

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja z niedoskonałościami od jakiegoś czasu skutecznie walczę za pomocą różowego żelu mediqskin, który w składzie ma klindamycynę i kwas retinowy. Naprawdę szybko likwiduje pryszcze

  OdpowiedzUsuń
 18. Dlaczego "zła dieta" jest na samej górze czoła, a "fast foody" na brodzie? Organizm to jakoś rozgranicza czy jak? :P
  Ja całe jedzenie widzę na brodzie, łącznie ze stresem, hormonami (przed miesiączką itp). Jak tylko mam jakieś dni, gdzie mało śpię, jem niezdrowo, pojawia się czasem imprezka, alkohol, to natychmiast mam zaatakowaną brodę...reszta twarzy raczej w porządku...

  Niemniej jednak, nurtuje mnie na tej mapce twarzy rozbieżność pomiędzy złą dietą i fast foodami :p

  OdpowiedzUsuń
 19. Mapa twarzy to rewelacyjny pomysł i każdy sam może sprawdzić co powinien ograniczyć :)

  OdpowiedzUsuń

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.