Mózg homoseksualisty przypomina mózg heteroseksualnej kobiety?


Na początku chciałabym poprosić was o naukowe podejście do tematu. Jeżeli znacie jakieś badania naukowe i artykuły wyjaśniające przyczyny homoseksualności mózgu lub stojące w sprzeczności z tezami w poniższym artykule bardzo proszę o przesyłanie do mnie źródeł. Jest kilka teorii opisujących wpływ zarówno środowiska jak i chemii mózgu oraz czynników neurologicznych, dlatego będę bardzo wdzięczna za pomoc w rozwinięciu tematu i poszerzeniu go o najnowszą wiedzę.

Jak powstaje płeć mózgu


Płeć genetyczną warunkują chromosomy, które są segregowane podczas zapłodnienia. Plemnik niesie kopię materiału pochodzącą od ojca, komórka jajowa – porcje genów od matki. W wyniku ich połączenia, dziecko otrzymuje po połowie cech od każdego z rodziców. Wśród 23 par chromosomów człowieka występują tzw. chromosomy płci X i Y. 

Genetyczne kobiety posiadają dwa chromosomy X (XX), dlatego swojemu potomstwu zawsze przekazują X. Mężczyźni posiadają jeden chromosom X i jeden Y (XY), a przy zapłodnieniu niesiony jest albo X albo Y. To materiał genetyczny plemnika decyduje czy urodzi się syn czy córka. 

Na bazie posiadanych genów wykształcają się wszystkie cechy organizmu, w tym pierwszorzędowe cechy płciowe (jajniki/ jadra), drugorzędowe cechy płciowe (srom, pochwa, jajowody / najądrza, nasieniowody, prącie), a następnie w trakcie dojrzewania pozostałe cechy zwiana z owłosieniem, głosem itp.

Na wczesnych etapach rozwoju odpowiedniemu kształtowaniu podlega także mózg. Około 6-7 tygodnia po zapłodnieniu następuje wprowadzanie odpowiednich połączeń nerwowych pomiędzy półkolami mózgu oraz przekształcanie pewnych struktur mózgu w zależności od genetycznej płci. 

„Bazą” jest mózg żeński. On występuje naturalnie na wstępnym etapie rozwoju płodu. Jeżeli w łonie matki rozwija się dziewczynka, jej mózg pozostanie bez większych zmian do końca rozwoju, natomiast mózg chłopca musi się „przeprogramować”. 

Konieczny jest do tego odpowiedni poziom hormonów płciowych. Poziom testosteronu w pierwszych miesiącach życia płodowego jest około 4 razy wyższy niż w całym dorosłym życiu, podobny pułap osiąga tylko podczas okresu dojrzewania. Testosteron dociera wraz z krwią do mózgu i stanowi niejako akcelerator potrzebnych zmian. 

Jeżeli w łonie matki płód XY dostanie zbyt mało testosteronu lub z jakichś przyczyn nie będzie on prawidłowo działał na mózg, może nie dojść do kierunkowych zmian mózgu, i pozostanie on żeński. Osoba ta, będzie czuła się kobietą, mimo, że jej cechy płciowe, a także genom wskazują, że jest mężczyzną. Takie zjawisko jest najczęstszą przyczyną innej orientacji seksualnej, a take transseksualizmu.

Zdarza się więc, że płeć mózgu nie współgra z płcią genetyczną i fizyczną danej osoby.  Zjawisko homoseksualizmu, jest tematem powszechnej debaty, rzadko spotyka się ze zrozumieniem i tolerancją. Jeszcze gorzej traktowani są transseksualiści, czyli osoby które postanawiają zmienić płeć. Aby ocenić, powinno się jednak wiedzieć, jakie mogą być tego podłoża.

Płeć mózgu to nie tylko stereotyp Wenus i Marsa. To bardzo złożona zależność, wynikająca z różnic w strukturze mózgu kobiet i mężczyzn. Nie wynika wyłącznie z utartych schematów wychowania i może przejawić się na każdym etapie rozwoju człowieka. Kształtujemy swoje gusta i rozwijamy swoje umiejętności, jednak podstawę wszystkiego stanowi to jak nasz mózg zaprogramuje się podczas życia płodowego. 

Homoseksualny mózg

Opisane badanie jest jednym z najważniejszych w temacie genetycznego uwarunkowania homoseksualizmu. Pochodzi z 2008 roku, jeśli więc znacie nowsze badania to podsyłajcie!

Ivanka Savić i Per Lindström, neurobiolodzy z Karolinska Institutet, badali anatomię mózgu w kontekście seksualności. Zauważyli, że mózgi gejów przypominają mózgi heteroseksualnych kobiet, a lesbijek mózgi heteroseksualnych mężczyzn (Proceedings of the National Academy of Sciences).

Wcześniejsze badania wykazały, że mózgi kobiet i mężczyzn różnią się pod względem budowy określonych rejonów i organizacji funkcjonalnej. Mózgi męskie są np. bardziej asymetryczne, z półkulą prawą większą od lewej. Z tego powodu Savić i Lindström zaczęli się zastanawiać, czy istnieją różnice między mózgami osób tej samej płci, ale odmiennej orientacji seksualnej.
Zebrano grupę 90 ochotników dopasowanych pod względem wieku: 50 osób heteroseksualnych (25 mężczyzn i 25 kobiet) i 40 homoseksualnych (20 kobiet, 20 mężczyzn).

Podczas rezonansu magnetycznego okazało się, że mózgi homoseksualnych kobiet były w podobny sposób asymetryczne jak mózgi heteroseksualnych mężczyzn, z prawą półkulą większą od lewej, natomiast mózgi heteroseksualnych kobiet i homoseksualnych mężczyzn były w dużym stopniu symetryczne.

Kiedy podczas tomografii pozytronowej (PET) naukowcy zaczęli się przyglądać przepływowi krwi, by wykryć sieć połączeń wewnątrz mózgu, znowu okazało się, że mózg osoby homoseksualnej przypomina mózg osoby heteroseksualnej płci przeciwnej. U gejów i kobiet heteroseksualnych występowało np. więcej połączeń pomiędzy prawym i lewym jądrem migdałowatym (amygdala), a więc strukturą odgrywającą ważną rolę w emocjonalnym uczeniu się i reakcjach na bodźce zewnętrzne, m.in. na stres. Zaobserwowano też istnienie większej liczby połączeń w przedniej części zakrętu obręczy w okolicy ciała modzelowatego (spoidła wielkiego mózgu). Są to obszary, które biorą udział w modulowaniu procesów związanych z nastrojem i lękiem.Badanie PET przeprowadzano w dwóch sytuacjach: 1) w czasie odpoczynku i 2) podczas wdychania bezwonnego powietrza.

Tak ścisłe połączenia funkcjonalne powodują, że kobiety są bardziej podatne na zaburzenia nastroju, m.in. depresję. Najnowsze odkrycia Szwedów pozwalają też wyjaśnić, czemu osoby homoseksualne, a zwłaszcza geje, także wydają się bardziej podatne na wystąpienie chorób afektywnych.
Savić i Lindström nie dociekali, czemu i jak dochodzi do powstania opisanych podobieństw anatomicznych. Wcześniej udało im się wykazać, że heteroseksualne kobiety i homoseksualni mężczyźni podobnie reagują na zapach pochodnych męskich hormonów płciowych (androgenów).
Inni eksperci komentują, że nie wiadomo, jak dochodzi do zmiany rozwoju mózgowych centrów emocjonalnych. Czy wpływają na to geny, czy też chodzi o oddziaływania hormonalne w łonie matki.

Zgodnie z obecnym stanem wiedzy, geny mogą odgrywać dużą rolę w homoseksualności męskiej, ale już nie w żeńskiej. Wiadomo też, że u samców szczurów asymetria mózgu ustala się w wyniku wczesnej ekspozycji na oddziaływanie androgenów. Rozwój symetrii półkul u samic można odwrócić, usuwając tuż po urodzeniu jajniki. 
(tekst Anny Błońskiej, Kopalniawiedzy.pl)

Geny czy wychowanie

Jest to odwieczne pytanie w psychologii i dotyczy rozwoju każdego człowieka - co jest kluczowe -genetyka czy wychowanie/środowisko. Opisane badania wskazują, że oba te czynniki mają znaczenie. Homoseksualizm może rozwijać się poprzez zmiany w mózgu w okresie płodowym, może za niego odpowiadać konkretny gen lub być wynikiem specyfiki wychowania (jak np, odrzucenie płci przeciwnej, złe wzorce, pierwsze kontakty seksualne, wykorzystywanie seksualne).

Jaka jest wasza wiedza na ten temat?


Literatura
Bao, A., & Swaab, D. (2011). Sexual differentiation of the human brain: Relation to gender identity, sexual orientation and neuropsychiatric disorders Frontiers in Neuroendocrinology, 32 (2), 214-226 DOI: 10.1016/j.yfrne.2011.02.007

Hines, M. (2010). Sex-related variation in human behavior and the brain Trends in Cognitive Sciences, 14 (10), 448-456 DOI: 10.1016/j.tics.2010.07.005

Luders, E., Sánchez, F., Gaser, C., Toga, A., Narr, K., Hamilton, L., & Vilain, E. (2009). Regional gray matter variation in male-to-female transsexualism NeuroImage, 46 (4), 904-907 DOI:10.1016/j.neuroimage.2009.03.048

Nugent, B., Wright, C., Shetty, A., Hodes, G., Lenz, K., Mahurkar, A., Russo, S., Devine, S., & McCarthy, M. (2015). Brain feminization requires active repression of masculinization via DNA methylationNature Neuroscience, 18 (5), 690-697 DOI: 10.1038/nn.3988

Savic, I., Berglund, H., & Lindstrom, P. (2005). Brain response to putative pheromones in homosexual men Proceedings of the National Academy of Sciences, 102 (20), 7356-7361 DOI:10.1073/pnas.0407998102

Savic I, & Lindström P (2008). PET and MRI show differences in cerebral asymmetry and functional connectivity between homo- and heterosexual subjects. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, 105 (27), 9403-8 PMID: 18559854

Swaab, D. (2007). Sexual differentiation of the brain and behavior Best Practice & Research Clinical Endocrinology & Metabolism, 21 (3), 431-444 DOI: 10.1016/j.beem.2007.04.003

Swaab, D. (2008). Sexual orientation and its basis in brain structure and function Proceedings of the National Academy of Sciences, 105 (30), 10273-10274 DOI: 10.1073/pnas.0805542105
Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

2 komentarze:

  1. Niestety widać, że autorka nie ma elementarnej wiedzy na temat seksualności. Homoseksualność to nie zaburzenie, a transeksualizm to nie orientacja. Niech sobie autorka zada pytanie: po co badać przyczyny homoseksualności? Jakie będą konsekwencje odpowiedzenia sobie na to pytanie? Jeśli biologiczne, to co- ah no trudno, trzeba jakoś to przeboleć? A jeśli środowiskowe- no to jest nadzieja, może da się to "naprawić"? Mam nadzieję, że żadna osoba LGBT nie trafi na ten artykuł. I niech ją Pan Bóg strzeże przed podobnymi. Amen.

    OdpowiedzUsuń
  2. A czemu Ty tak piszesz ? Jestem gejem i mnie to wszystko bardzo ciekawi. To tak jak by powiedzieć do matki Iwony Wieczorek, po co Pani szuka czy Pani córka żyje czy nie. Lepiej o tym nie myśleć i GO do przodu. Go do przodu owszem, ale ona na pewno chce znać prawdę, choćby najgorszą ale prawdę.

    OdpowiedzUsuń

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.