6 zaskakujących rzeczy, które zdradza twój wygląd zewnętrzny. Czy na pewno nie da się ocenić książki po okładce?


Mówi się, że nie powinieneś oceniać książki po okładce. Mimo tego zwykle to robimy - oceniamy ludzi na podstawie pierwszego wrażenia - ich wyglądu, ubioru i zachowania. Ewolucja wyposażyła nas w ten mechanizm, aby wiedzieć komu możemy zaufać, a kto stanowi zagrożenie. Dawno temu musieliśmy w ułamku sekundy zgadnąć czy znajdujemy się w bezpiecznym miejscu.

Obecnie nasze zmysły trochę stępiły się przez współczesną kulturę, zostaliśmy nauczeni, aby nie oceniać po wyglądzie i dawać drugą szansę. Ludzi też jest coraz więcej, codziennie mijamy setki anonimowych osób, nie zastanawiając, co mówi ich wygląd zewnętrzny. Nauczyliśmy się myśleć stereotypowo i największą wagę przykładać do słów. Może dlatego jest tak dużo wszelkiego rodzaju oszustw? Wystarczy ładny ubiór i miłe słówka, żebyśmy dali się nabierać przez naciągaczy. Tak jakbyśmy zupełnie przestali słuchać naszego instynktu, który przez tysiące lat ostrzegał nas przez niebezpieczeństwami.

Wiele badań potwierdziło, że patrząc na twarze obcych ludzi bez problemu ocenimy czy ktoś jest godny zaufania lub jaki ma poziom ekstrawersji. Nasz wygląd zewnętrzny wysyła innym sygnały o chorobach, z którymi się zmagamy oraz jakim potencjalnym partnerem seksualnym jesteśmy.

Poniżej przedstawiam kilka badań i ciekawostek, mówiących o tym, że często zupłenie podświadomie prawidłowo "czytamy" z wyglądu zewnętrznego.

1. Ludzie potrafią wiele powiedzieć o tobie na podstawie zdjęcia profilowego


Courtesy of Max Schwartz


Pierwsze wrażenie często uważa się za złudne. Jednak naukowcy twierdzą, że wbrew pozorom, jesteśmy w stanie prawidłowo ocenić wiele cech charakteru tylko za pomocą zdjęcia profilowego.

W badaniu brało udział 123 studentów Uniwersytetu w Texasie. Poproszono ich o dostarczenie dwóch zdjęć, jednego pozowanego z neutralnym wyrazem twarzy, a drugiego spontanicznego, z miną według ich uznania

Następnie obce osoby miały ocenić studentów na podstawie zdjęć, przypisując im konkretne cechy charakteru. Okazało się, że byli w tym bardzo skuteczni, niezależnie od tego czy oceniali zdjęcie pozowane czy spontaniczne. Do zdjęcia spontanicznego bez problemu prawidłowo dopasowali takie cechy jak ekstrawersja, pewność siebie, religijność, ugodowość czy sumienność. Do zdjęcia pozowanego natomiast dobrze dobierane były trzy pierwsze cechy

Jaki z tego wniosek? Może kiedy się nie zastanawiamy i nie analizujemy okoliczności, to nasza podświadomość prawidłowo ocenia ludzi tylko na podstawie wyglądu twarzy?


2. Ludzie oceniają siłę fizyczną na podstawie budowy i szerokości twarzy

Image courtesy of Jonathan Freeman and Eric Hehman


Wielokrotnie pisałam już o wpływie testosteronu na szerokość twarzy. Wszystkim badanym mocne szczęki i szerokie twarze kojarzą się z siłą fizyczna i dominacją.

Więcej przeczytasz tutaj:
CZY MĘŻCZYŹNI Z SZEROKĄ TWARZĄ SĄ BARDZIEJ ATRAKCYJNI DLA KOBIET? MAGIA TESTOSTERONU.
http://www.psychologiawygladu.pl/2015/05/czy-mezczyzni-z-szeroka-twarza-sa.html


3. Mężczyźni o męskich twarzach pociągają kobiety w czasie owulacji
Getty Images

Kobiece preferencje mogą zmieniać się w zależności od dnia cyklu owulacyjnego. W badaniu z 2010 roku na heteroseksualnych parach okazało się, że kobiety będące w związku z mężczyzna o mniej męskiej twarzy, czuły pociąg do innych mężczyzn w trakcie owulacji. Druga grupa kobiet (związana z mężczyznami o męskich twarzach) wykazywała mniejszą ochotę do poszukiwań przygód.

Jak wiadomo, przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych zaburza gospodarkę hormonalną kobiet, a tym samym ich działalność i preferencje seksualne. I tak kobiety łykające tabletki, preferują osobników męskich o mniej męskich cechach twarzy. Czyli tych, którzy są lepszymi partnerami i ojcami długookresowymi.


4. Skazańcy o twarzach określanych jako niegodne zaufania częściej usłyszeli wyrok kary śmierci

REUTERS/Handout/Files
Ted Kaczynski in his booking mug shot from April 1996.


To jak ludzie oceniają nasza twarz może okazać się sprawą życia i śmierci (przynajmniej w USA). W lipcu tego roku badani dostali do obejrzenia zdjęcia skazańców z Florydy i musieli określić ich poziom zaufania - czy ich twarz wygląda na godną zaufania.

Skazańcy,których twarze wskazano jako te najbardziej niegodne zaufania mieli większe prawdopodobieństwo uzyskania wyroku skazującego na śmierć. Czyli można by wnioskować, że wygląd też w pewnym stopniu determinuje wyrok oraz opinię sędziego i ławy przysięgłych.

Bardziej niepokojące w tym badaniu było to, że jego uczestnicy w wielu przypadkach określili wygląd skazańców jako niegodnych zaufania, a ci później zostali oczyszczeni z zarzutów. Nie możemy na tej podstawie stwierdzić, że to sam wygląd twarzy spowodował, że wylądowali w więzieniu jako podejrzani, jednak pokazuje, że ławnicy i sędziowie też mogą kierować się takim fałszywym wrażeniem.5. Twoje oczy są dla lekarzy wskazówką odnośnie twojego zdrowia, także psychicznego

Flickr/Adam


Oszy są zwierciadłem duszy oraz często lustrem dla chorób w organizmie.

Na przykład, czerwone kropki krwi na siatkówce mogą być oznaką cukrzycy zwanej retinopatią cukrzycową.W momencie kiedy twój poziom cukru jest za wysoki, może on blokować naczynia krwionośne w siatkówce. Nieleczona może nawet prowadzić do ślepoty.

Wygląd oczu jest też często wskazówką dotyczącą zdrowia psychicznego. Więcej przeczytacie tutaj:
WYGLĄD TWARZY W DEPRESJI 
JAK ZMIENIA SIĘ WYGLĄD CIAŁA I TWARZY W DEPRESJI?


6. U mężczyzn długość palców może być wskazówką, co do długości penisa

Mattias/Flickr Creative Commons


Tak, takie badania też się odbywają. W jednym z nich naukowcy mierzyli 20-letnim Koreańczykom, poddawanym zabiegom urologicznym (byli oni pod narkozą), długość palców oraz członka - zarówno leżącego jak i w stanie erekcji. W opisie badania nie podano niestety, w jaki sposób ich pobudzano.

Badacze odkryli wtedy, że im niższy stosunek palca wskazującego do palca serdecznego tym dłuższy penis w stanie erekcji. Innymi słowy im krótszy palec wskazujący od palca serdecznego, tym większa erekcja. Ma to swoją przyczynę. Zarówno na długość kości dłoni jak i na długość penisa wpływa ilość testosteronu w łonie matki.

Okazało się, że stężenie testosteronu i estrogenu podczas życia płodowego wpływa nie tylko na Twoją osobowość i predyspozycje, ale także względną długość palca wskazującego i serdecznego. Stąd na ich podstawie można wysnuć kilka ciekawych - potwierdzonych analizami - wniosków.

A jak to jest u Europejczyków?Źródło: Business Insider

Diana Nowek
Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.