Uśmiech wyższości czyli jak pokazać pogardę poprzez mikroekspresjeŚledztwo w sprawie zamordowania czterech amerykańskich żołnierzy w miejscowości Chattanooga wykazało, iż zamachowcem był młody człowiek o nazwisku Muhammad Youssef Abdulazeez pochodzący z Kuwejtu. Służby sprawdzają jego ewentualne powiązania z Państwem Islamskim. Szef FBI ostrzega, iż tysiące obywateli Ameryki ujawnia w mediach społecznościowych swoją sympatię dla IS.

Zdjęcie, które widzicie, zostało zrobione do kartoteki policyjnej w kwietniu, kiedy Muhammad został aresztowany za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu. W lipcu dokonał zamachu, podczas którego sam został zastrzelony.

Patrząc na policyjne zdjęcie późniejszego zamachowca widzimy uśmiechniętego i zadowolonego z siebie chłopaka. No właśnie, nie ma tam smutku, żalu czy strachu jest za to dobrze widoczna inna mikroekspresja. Jaka? Pogarda.

W komunikacji niewerbalnej pogardę i dezaprobatę pokazujemy uśmiechając się jedną stroną ust. Na skali od 1-10 ocenilibyśmy siłę jego ekspresji na tym zdjęciu na 4. Ta ekspresja mimiczna wiąże się z poczuciem wyższości w stosunku do innych czy z poczuciem bycia lepszym. Osoby takie czują, że wszystko wiedzą lepiej od innych. Oglądając kandydatów na prezydentów USA w obecnej kampanii mistrzem tej miny jest Donald Trump. 

W trakcie robienia tego zdjęcia ten chłopak również odczuwa pogardę w stosunku do policji czy może Amerykanów, tego się nie dowiemy. Jednostki, które popełniają masowe zbrodnie czy ataki terrorystyczne mają na trwałe wypisaną emocję pogardy, obrzydzenia bądź złości na twarzy. Muszą je pielęgnować i kumulować w sobie, aby dać się ponieść tym emocjom w trakcie przygotowań do zbrodni. Dlatego chronicznie widoczne jest to na ich twarzach.

Oczywiście nie wszystkie osoby, które mają tendencje do częstego przeżywania i pokazywania tych emocji, zostaną zamachowcami czy innymi kryminalistami. Jednakże osoby z nadmiarem tych ekspresji mają większe skłonności do:
 • Narcystycznych zaburzeń osobowości
 • Problemów z kontrolowaniem emocji gniewu
 • Pociągu do zachowań agresywnych
Prawdopodobnie większość osób oglądających to zdjęcie oceniłaby pozytywnie wizerunek tego chłopaka. Nie lubimy zauważać pogardy czy uśmiechu wyższości, wolimy widzieć w tym zwykły, nieśmiały uśmiech.

Pamiętamy przy tym, że mowę ciała i mikroeskpresję oceniamy zawsze w odniesieniu do całościowego i normalnego zachowania danej osoby, kiedy nie odczuwa ona stresu i nie jest pod presją. Dopiero wtedy można oceniać wszelakie "czerwone sygnały" i sprzeczności.

FBI zidentyfikowało zamachowca. To 24-letni Muhammad Youssef Abdulazeez pochodzący z Kuwejtu i od jakiegoś czasu cieszący się obywatelstwem Stanów Zjednoczonych. Służby nie sprawdziły jeszcze, czy zabójca był formalnie powiązany z Państwem Islamskim, wiadomo jednak, że organizacja wzywała do podobnych działań podejmowanych przez „samotnych wilków” w czasie Ramadanu.

Do niedawna można było powiedzieć, iż Stany Zjednoczone są jednym z ostatnich krajów zachodnich, do których dotarły islamskie ataki terrorystyczne na ulicach miast. Teraz i tam zamachy w imię Allaha przechodzą do porządku dziennego. Do ostatniego ataku doszło w bazie wojskowej w miejscowości Chattanooga w stanie Tennessee. Zginęło czterech żołnierzy, jeden został ranny, podobnie jak obecny na miejscu oficer policji. Jak podaje Reuters, trzech z czterech marines było weteranami wojennymi, którzy odbyli służbę w Iraku i Afganistanie.P.S. Mała porada. Nie uśmiechajcie się takim "półgębkiem" do zdjęć do CV;)

Autor: Diana NowekShare on Google Plus
  Blogger Comment
  Facebook Comment

10 komentarze:

 1. Czy to nie podobne?
  http://cdn26.se.smcloud.net/t/photos/t/125412/rafal-ziemkiewicz_22517711.jpg

  OdpowiedzUsuń
 2. Żadnych źródeł badań. Brzmi to jak brednie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Artykuł jest wynikiem mojego doświadczenia zawodowego, współpracy z wymiarem sprawiedliwości oraz certyfikacji w zakresie odczytywania ekpresji mimicznych. Emocja pogardy jest wyjątkowo często widoczna u zamachowców i terrorystów, którzy w ten sposób wyrażają nienawiść do innych.

   Usuń
 3. nie do końca się zgadzam z tym ,że taki lekki półuśmiech to tylko pogarda. Czasem taki półuśmiech do zdjecia może wyrażać bardziej złożone emocje- jak np. smutek- rozczarowanie- nieufność (uśmiech na siłę w połączeniu ze smutnymi oczami) albo zwykły dystans do nazbyt narzucającej się osoby, którą wcale nie gardzimy ale płoszy nas zbytnia emocjonalność , prostolinijność itp.

  OdpowiedzUsuń
 4. aa ,dodam jeszcze uśmiech szelmowski-uśmiech półgębkiem z odpowiednim spojrzeniem kojarzący się raczej z psikusem niz pogardą

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz. Oczywiście, że taki uśmiech to nie tylko pogarda, a emocje analizujemy w zależności od kontekstu i okoliczności. Kiedy jesteśmy z siebie niezadowoleni, czujemy się nieswojo lub odczuwamy dyskomfort też będziemy sie podobnie "uśmiechać". Asymetryczna emocja z reguły świadczy o jakiejś wewnętrznej niespójności. Tu omawiamy jednak konkretny przypadek wielu obserwowanych zdjęć zamachowców, których fotografie wykonano po ich zatrzymaniu - w ich przypadku to właśnie pogarda jest emocją dominującą. Stworzę jednak oddzielny artykuł, aby omówić inne wspomniane przypadki i uniknąć nieścisłości:)

   Usuń
 5. nie zgodzę się... jestem wstydliwym introwertykiem, nie gardzę ludźmi i nie odczuwam wyższości ( raczej wręcz przeciwnie ), a mimo to na zdjęciach z moim wizerunkiem właśnie TEN grymas przeważa.. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taki uśmiech może być oczywiście spowodowany zmieszaniem, nieśmiałością czy choćby niezadowoleniem z siebie lub wewnętrznych niespójnościach. Bez obaw:) Tu akurat omawiany jest przykład terrorystów, którzy wyjątkowo często mają zdjęcie z tak ekspresją, także te policyjne. Jednak, tak jak wspomniałeś, wiele osób ma takie zdjęcia np. profilowe, bo trudno jest się uśmiechnąć szczerze do pozowanego zdjęcia, a więc wychodzi nam uśmiech asymetryczny.

   Usuń
 6. Również się nie zgadzam. Ja mam krzywe usta i mój uśmiech jest właśnie taki półgębkiem :D

  OdpowiedzUsuń

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.