Ukryta siła uśmiechu. Śmiech wydłuża zycie.

Wiedzieliście, że wasz uśmiech może być wyznacznikiem długości waszego życia — oraz że uśmiech znacząco wpływa na wsze samopoczucie? Przygotujcie się na pracę mięśniami twarzy, gdyż dowiecie się więcej o tym ewolucyjnie zakaźnym zachowaniu. Ron Gutman przedstawia wyniki badań na temat uśmiechu oraz przedstawia zaskakujące fakty.

Video możecie obejrzec tutaj:
http://www.ted.com/talks/ron_gutman_the_hidden_power_of_smiling/transcript?language=pl

Oto co autor, mówi na ten temat.

Gdy byłem dzieckiem, zawsze chciałem być superbohaterem. Chciałem ratować świat i sprawiać, by wszyscy byli szczęśliwi. Jednak wiedziałem, że będę do tego potrzebować super mocy, by spełnić to marzenie. Tak więc angażowałem się w te wyimaginowane podróże poszukując kosmicznych pozostałości planety Krypton. co oczywiście było ogromną frajdą jednak nie dało zbyt wielkiego rezultatu. Gdy dorosłem, zrozumiałem że fikcja naukowa nie jest dobrym źródłem super mocy,zadecydowałem zatem angażować się w podróże po prawdziwej nauce, by znaleźć bardziej użyteczną prawdę.

Rozpocząłem swoją podróż od Kalifornii, na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkley, prowadząc przez 30 lat badania nad strategią badań podłużnych. podczas którego badałem zdjęcia studentów z księgi rocznikowej i starałem się zmierzyć ich sukces i samopoczucie w trakcie ich życia. Mierząc ich studenckie uśmiechy, naukowcy byli w stanie przewidzieć jak bardzo spełniające i trwałe będą ich małżeństwa, jak sobie poradzą w standardowych testach powodzenia oraz jak bardzo staną się inspirujący dla innych. w jednym z almanachów natrafiłem na zdjęcie Obamy. Gdy zobaczyłem je po raz pierwszy, pomyślałem, że jego siła wzięła się z super kołnierzyka. Teraz jednak wiem, że chodziło o uśmiech.

Kolejna chwila olśnienia przyszła podczas badań prowadzonych na Uniwersytecie Wayne State w 2010 roku skupiających się na kartach bejsbolowych z przed 1950 z graczami Pierwszej Ligii. Badania wykazały, że szerokość uśmiechu graczy mogła wskazywać jakość jego życia. Gracze, którzy nie uśmiechali się na zdjęciach żyli średnio 72,9 lat podczas gdy gracze emanujący uśmiechem żyli średnio prawie 80lat!Dobra wiadomość to fakt, że właściwie rodzimy się z uśmiechem na ustach. Używając technologii ultrasonograficznej 3D jesteśmy w stanie podejrzeć jak uśmiechają się dzieci, nawet w łonie matki. Gdy się rodzą, dzieci dalej się uśmiechają -- początkowo, głównie podczas snu. Nawet niewidome niemowlaki uśmiechają się słysząc ludzki głos. Uśmiech jest najbardziej podstawowym, biologicznym wyrazem twarzy u wszystkich ludzi.

Studia przeprowadzone w Papui Nowej Gwinei przeprowadzone przez Paula Ekman'a, najbardziej zasłużonego badacza wyrazów twarzy, wykazały, że nawet członkowie plemienia Fore, rozwijających się w odosobnieniu od kultury Zachodniej, znanego również z niecodziennych rytuałów kanibalistycznych, przypisało uśmiech do tych samych sytuacji, do których przypisałbym ja czy wy. Od Papui Nowej Gwinei, przez Hollywood, aż po współczesną sztukę w Pekinie, uśmiechamy się często uśmiechamy się by okazać radość i zadowolenie.

Jak dużo osób w tym pomieszczeniu uśmiecha się więcej niż 20 razy dziennie? Podnieście ręce. Och, wow. Poza tym pomieszczeniem, więcej niż 1/3 z nas uśmiecha się więcej niż 20 razy dziennie,podczas gdy mniej niż 14% uśmiecha się rzadziej niż 5 razy. Właściwie wszyscy ci z niezwykłymi zdolnościami są dziećmi uśmiechającymi się ponad 400 razy dziennie.

Zastanawialiście się kiedyś czemu przebywanie z dziećmi uśmiechającymi się często sprawia, że sami się uśmiechamy częściej? Ostatnie badania na uniwersytecie w Uppsali, w Szwecji, wykazały, że ciężko jest marszczyć brwi patrząc na kogoś, kto się uśmiecha. Zapytacie 'czemu?' Ponieważ uśmiech jest zaraźliwy, tłumi kontrolę, którą przeważnie mamy w mięśniach twarzy. Mimika uśmiechu oraz jego fizyczne doświadczenie pomaga nam zrozumieć kiedy nasz uśmiech jest sztuczny, a kiedy prawdziwy,byśmy mogli Ostatnie badania nad mimiką przeprowadzone na Uniwersytecie w Clermont-Ferrand, we Francji,skupiają się nad wyjaśnieniem kiedy uśmiech jest prawdziwy, a kiedy nie, podczas trzymania ołówka w ustach, w celu stłumienia mięśni odpowiadających za uśmiech. Bez ołówka, badani byli doskonałymi sędziami, jednak z ołówkiem, nie mogąc imitować zobaczonego uśmiechu, ich osąd był znacznie słabszy.

Podczas wysuwania teorii, w 'O powstaniu gatunku', Karol Darwin stworzył teorię mimicznego sprzężenia zwrotnego. Teoria ta zakłada, że uśmiech sam w sobie sprawia, że czujemy się lepiej -- a nie tylko że uśmiech jest efektem dobrego samopoczucia. Badania Darwina w zasadzie cytowały francuskiego neurologa, Guillame Duchenne, który użył wstrząsów elektrycznych na mięśniach twarzy,w celu stymulacji uśmiechu. Proszę, nie próbujcie tego w domu.

W powiązanym niemieckim eksperymencie, badacze wykorzystali funkcjonalnego magnetycznego rezonansu jądrowego w celu zmierzenia aktywności mózgu przed wstrzyknięciem Botox'u obezwładniającego mięśnie odpowiedzialne za uśmiech. Wynik potwierdził teorię Darwin'a pokazując, że mimiczne sprzężenie zwrotne zmienia przetwarzanie nerwowe emocjonalnego ładunku w mózgu w taki sposób, który pomaga nam czuć się lepiej podczas uśmiechu. Uśmiech stymuluje nasz mechanizm nagrody w sposób, z którym nawet czekolada -- uznany pobudzacz przyjemności -- nie może się równać.

Brytyjscy naukowcy odkryli, że uśmiech może generować ten sam poziom stymulacji mózgu co 2000 tabliczek czekolady.  Czekajcie. Te same badania wykazały, że uśmiech stymuluje tak samo jak otrzymanie 16tyś. funtów w gotówce. Uśmiech wart 25 patoli ($). Całkiem nieźle! Pomyślcie o tym w ten sposób: 25000 razy 400 -- gdzieś tam, kilka dzieciaków czuje się jak Mark Zuckerberg, i to każdego dnia!

Oraz, w przeciwieństwie do dużej ilości czekolady, uśmiech jest zdrowy. Może zmniejszyć poziom hormonów, odpowiedzialnych za stres, takich jak adrenalina i dopamina, zwiększając poziom hormonów odpowiedzialnych za dobry nastrój, np. endorfina oraz zmniejszyć ogólne ciśnienie krwi.

Jakby tego było mało, uśmiech wygląda atrakcyjnie w oczach innych. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Penn State udowodniły, że uśmiechając się nie tylko wyglądamy milej i uprzejmiej, ale również bardziej kompetentnie.

Tak więc kiedykolwiek będziecie chcieli wyglądać świetnie i kompetentnie, zwalczyć stress czy poprawić relacje małżeńskie, albo po prostu poczuć się jak po porcji niezłej czekolady -- bez narażania się na kalorie -- albo tak jakbyście znaleźli 25 tyś. w kieszeni starej kurtki, od wieków nie noszonej, albo gdy chcecie zyskać super moce, które pomogą wam i wszystkim dookoła, żyć dłużej, zdrowiej, szczęśliwiej, uśmiechajcie się.

Autor:  Ron Gutman
Ron Gutman is the founder and CEO of HealthTap, free mobile and online apps for health info. He's also the organizer of TEDxSiliconValley.
Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

1 komentarze:

  1. Swieta prawda...uśmiech czyni cuda...nie oplaca sie być ponurym:)

    OdpowiedzUsuń

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.