Ukryta mowa ciała - sygnały w pokerze. Blefować czy nie blefować?

Któż by nie chciał posiadać magicznych okularów, z którymi można by nie tylko odkryć całkiem nowe strony koleżanki z biura, lecz również zajrzeć swojemu przeciwnikowi w karty? O ile w przypadku odkrywania nowych stron u koleżanki nie należy oczekiwać żadnej pomocy ze strony nauki, o tyle w pokerze możesz zdobyć kilka informacji na temat kart przeciwników od nich samych. Nazywamy je sygnałami (tells).

Sygnał to świadome lub nieświadome zachowanie - gest lub spojrzenie, którym zdradza się przeciwnikowi swoje karty. Jedno poruszenie brwią i blef zostaje zdemaskowany.

Przy stole pokerowym aż się roi od sygnałów. Wszystko, co musisz zrobić, to uważnie się im przyglądać. Artykuł ten pomoże ci w tym, opisując kilka najczęściej występujących sygnałów.

Sygnały podświadome


Wyróżnia się dwa rodzaje sygnałów. Pierwszy rodzaj to sygnały podświadome. Są to drobne gesty, które ktoś wykonuje, gdy myśli, że nikt nie widzi lub które wykonuje mimowolnie. Gracz przysłania dłonią usta. Może to być sygnał, szczególnie wtedy, gdy właśnie postawił wysoki zakład. Często jest to oznaka, że nie ma zbyt mocnej karty.

Świadome sygnały występują wtedy, kiedy ktoś próbuje coś ukryć. Twój przeciwnik opowiada historię, a ty musisz zgadnąć, czy mówi prawdę. Świadome sygnały zostaną przedstawione w następnym rozdziale.

Skupmy się teraz na sygnałach podświadomych. Każdy z nas ma jakieś tiki. Jeśli jesteśmy nerwowi, przeczesujemy sobie dłonią włosy. Inni kiwają stopą lub zaciskają wargi. Podświadomym sygnałem może być również ubiór.

PIERWSZE WRAŻENIE

Styl ubierania mówi wiele o człowieku. Czy twój przeciwnik jest nieokiełznanym śmiałkiem, czy też podpieraczem ścian? Może to być wskazówką na temat sposobu jego gry.

Obserwuj, jak stawia on swoje żetony. Jeśli uważnie je segreguje, jest to przeważnie konserwatywny gracz, który raczej nie będzie wykonywał zwariowanych ruchów. Jeśli żetony leżą na stole nieuporządkowane, gracz ten jest raczej z rodzaju tych, którzy nie boją się żadnego ryzyka.

POSTAWA

Wielu graczy zdradza siłę ręki swoją postawą. Przykładowo, nieświadoma zmiana pozycji na krześle, jak pochylenie się do przodu, jest oznaką silnej ręki. Gdy trzymają słabszą rękę, stają się mniej napięci, np. rozluźniają ramiona.

NERWOWOŚĆ


Wielu myśli, że zdenerwowanie jest oznaką słabej ręki. Jeśli nerwowość jest udawana, wówczas jest to często oznaka czegoś innego, np. posiadania monstera.

Zdenerwowania nie da się skutecznie udawać. Zazwyczaj jest ono trochę przesadzone i można łatwo rozpoznać, czy ktoś rzeczywiście się denerwuje.

Jeśli przeciwnik w krytycznych sytuacjach sprawia wrażenie zdenerwowanego, jest to oznaka silnej ręki.

PŁYTKI ODDECH

Ważnym sygnałem może być oddech gracza. Jeśli zmienia się sposób, w jaki oddycha, zazwyczaj nie jest to udawane. Im bliżej niego siedzisz, tym lepiej możesz wykorzystać ten sygnał. Płytki oddech lub próba uniknięcia głośnego oddychania jest znakiem słabej ręki.

REFLEKS PRZY SPRAWDZANIU

Blefujący gracze będą próbować wszystkiego, by sprawiać normalne wrażenie. Powodem tego jest refleks przy sprawdzaniu.

Zwłaszcza niedoświadczeni gracze czekają do showdownu, by znaleźć u swoich oponentów sygnały, które mogłyby ich wydać.
Dlatego prawie wszyscy blefujący gracze instynktownie starają się zachować spokój i nie rzucać się w oczy.

DŁOŃ ZAKRYWAJĄCA USTA
Jeśli ktoś zakrywa dłonią usta, trzyma zwykle słabą rękę. Chciałby ukryć swoje emocje. Nie chce, by okazanie ich ujawniło jego rękę.

Podobnie zachowuje się gracz, który unika kontaktu wzrokowego. Boi się, że jego oczy mogłyby go zdradzić.

SPOJRZENIE NA ŻETONY

Jest to prawdopodobnie najcenniejszy nieświadomy sygnał. Jeśli gracz spojrzy na swoje żetony i natychmiast popatrzy w inną stronę, to chciałby postawić zakład. To samo oznacza spojrzenie na żetony przeciwników. Ważne jest, że nie czuje się obserwowany.

SPOJRZENIE W KARTY

Jest to niezawodny sygnał w przypadku gry z początkującymi zawodnikami. Mowa o szybkim rzuceniu okiem na swoje karty. Jeśli na flopie leżą trzy kiery, a twój niedoświadczony przeciwnik spogląda w swoje karty, to z dużym prawdopodobieństwem nie ma koloru.

Początkujący gracze nie zapamiętują zwykle kolorów swojej ręki startowej. Tylko przy kartach startowych w tym samym kolorze zdołają zapamiętać dokładnie karty. Dlatego też możesz założyć, że przeciwnik w tym przykładzie ma co najwyżej jednego kiera.

KIEDY PRZECIWNIK JEST MIŁY

Jeśli przeciwnik po postawieniu zakładu jest dla ciebie miły, to gra prawdopodobnie blef. Nie chce konfronacji z tobą, a ty powinieneś się skoncentrować na jego ręce.

Za to miły gracz, którzy staje się nagle nieprzyjazny, chciałby zwykle zostać sprawdzony.

Kolejnym sygnałem jest uśmiech. Jeśli ktoś próbuje zachować powagę, a nagle na jego twarzy wykwita uśmiech, trzyma z dużą pewnością rękę typu monster. Gracz z naturalnym uśmiechem będzie trzymał dobrą rękę, w przeciwieństwie do kogoś, kto ten uśmiech wymusza.

ZASŁANIANIE KART


Wielu graczy strzeże swoich dobrych kart startowych jak największego skarbu. Spoglądają w nie krótko i chowają pod dłońmi.

POKAZYWANIE KOMUŚ KART

Niedoświadczeni gracze będą często pokazywać swoje karty przyjaciołom lub partnerom w rozgrywce. W tym przypadku z dużym prawdopodobieństwem trzymają silną rękę.

Powody takiego zachowania są dwa: po pierwsze, chcą pokazać innym, jak dobrymi są graczami. Mogą to zrobić tylko wtedy, kiedy posiadają odpowiednio silny układ, który może rozpoznać nawet laik. Po drugie, osoba której pokazano karty, mogłaby zdradzić blef.

SZYBKA DECYZJA


Jeśli niedoświadczony gracz spogląda w karty i od razu stawia zakład, jest to w jego przypadku oznaka uczciwej gry. Większość ludzi potrzebuje trochę czasu, by zastanowić się nad blefem. Poza tym, unikają rzucającego się w oczy zachowania, aby nie wzbudzić podejrzeń.

SIĘGNIĘCIE PO COŚ DO PICIA

Przeciwnicy, którzy znajdą się w wyjątkowej sytuacji w grze, jak np. wtedy gdy próbują blefować albo trzymają monstera, często sięgają potem po coś do picia. Ma to wyglądać najzupełniej normalnie, ale właśnie na to powinieneś zwrócić uwagę.

Również sposób, w jaki niektórzy ludzie palą papierosy, może być wskazówką co do siły ich ręki. Wydmuchnięcie dużej ilości dymu wskazuje raczej na silną rękę i twoje sprawdzenie jest przeciwnikowi obojętne. Jeśli jednak przeciwnik wydmuchuje dym w sposób nie rzucający się oczy, to bardzo często blefuje. Sygnał ten jest jednak trochę niejasny i powininen być używany w połączeniu z innymi sygnałami.

JAK PRZECIWNIK STAWIA ZAKŁAD

Sposób, w jaki przeciwnik przesuwa swoje żetony na środek stołu, może również zdradzić coś na temat jego ręki. Jeśli trzyma silne karty, będzie próbował zachęcić oponenta do sprawdzenia, nie chcąc robić z tego wielkiego przedstawienia. Nie chciałby nikogo przestraszyć, więc albo nic nie powie, albo jedynie napomknie mimochodem o wartości swoich żetonów.

Inaczej zachowuje się gracz ze słabą ręką. Będzie pełen optymizmu bądź władczym tonem obwieści, że stawia zakład. Czy takie zachowanie nie jest dziwne przy blefie, kiedy to należy za wszelką cenę unikać rzucania się w oczy? Można to jednak wytłumaczyć, gdyż stara się on przestraszyć przeciwników, sprawiając wrażenie kontrolującego sytuację. Dopiero później będzie chciał, by jego zachowanie przeszło niezauważone.

Kolejnym sygnałem jest sposób postawienia żetonów. Ktoś, kto robi przedstawienie z przesuwania swoich żetony w kierunku przeciwnika, być może nawet nimi rzuca, chce go upokorzyć. Dobrą wskazówką jest wyprostowana ręka i palec wskazujący.

Sygnały świadome


W 1978 roku legenda pokera, Mike Caro, napisał:

Większość ludzi nie może żyć tak, jak by chcieli. Jako dzieci musieli wykonywać prace domowe, których nienawidzili [...] Jako dorośli muszą przestawać z ludźmi, których nie lubią, udawać, że się dobrze czują, gdy w rzeczywistości czują się marnie, działać, jak gdyby mieli wszystko pod kontrolą, chociaż są zdezorientowani i przestraszeni.

Ludzie to aktorzy. Podają się za osobę, którą właściwie nie są. Przy stole pokerowym działają podświadomie, zgodnie z mottem: „Jeśli się nie dostosuję, to inni mogą rozpoznać moje prawdziwe Ja."

Co robi gracz z silną kartą? Wielu będzie próbowało sprawiać wrażenie słabych. Co to jest blef? Próba sprawiania wrażenia, że jest się silnym. Jeśli jesteś w tym dobry, to przeciwnik nie spostrzeże, że tylko udajesz. Jeśli jednak cię zdemaskuje - masz kłopot.

Na szczęście wielu graczy jest złymi aktorami. Aby nie spotkała cię przykra niespodzianka, zastosuj prostą technikę rozpoznania przeciwnika: wyobraź sobie, że opowiada ci on historię. Nie kieruj się tym, co teraz robi, lecz patrz na to, co robił wcześniej. I zadaj sobie pytanie: czy to wszystko ma sens?

UDAWANA SŁABOŚĆ

Udawana słabość może się przejawiać we wzdychaniu, wzruszeniu ramionami, dłuższym zastanawianiu. Gracze, którzy udają słabość, trzymają silną rękę. Chcieliby w ten sposób zachęcić przeciwnika do sprawdzenia lub nawet do podbicia.

Ktoś, kto w czasie rozdania świadomie spogląda w dal, jest z reguły niebezpieczny. Zachowuje się tak, jak gdyby jego karty były mu obojętne, aby tym samym sprowokować akcję ze strony przeciwnika. Szczególnie często zdarza się to podczas gry na flopie. Krótkie spojrzenie na stół, a następnie spojrzenie w dal, są oznaką siły.

Spotkasz się z tym sygnałem w różnych formach, przy czym niedoświadczeni gracze będą reagować przesadnie. Podobnie zachowują się gracze, którzy poza swoją kolejką robią gest, jakby chcieli spasować rękę.

Większość graczy podejmuje decyzję w ciągu kilku sekund. Jeśli zawodnik zastanawia się bardzo długo przed wysokim podbiciem, chce w ten sposób sprawić wrażenie, że decyzja była dla niego niesamowicie ciężka. W normalnym przypadku możesz założyć, że przeciwnik ma bardzo silną rękę lub nawet rękę typu monster.

UDAWANA SIŁA

Jeżeli właściwie odczytujesz sygnały udawanej słabości, możesz uniknąć straty sporej sumy. Dużo bardziej dochodowe, lecz przy tym bardziej ryzykowne, jest zdemaskowanie udawanej siły.

Właściwym odczytaniem sygnału i odważnym zakładem możesz czasami wygrać ręce, o których nigdy byś nie pomyślał, że możesz je wygrać.

Gracze z silnymi kartami chcą cię zachęcić do przesunięcia żetonów na środek stołu, natomiast gracze ze słabymi rękami próbują tego uniknąć. Przedstawimy najlepsze oznaki:

GROŻENIE ŻETONAMI

Jeśli gracz sięga po swoje żetony, gdy to przeciwnik ma ruch, najczęściej jest to próbą zastraszenia przeciwnika. Jeśli jednak gracz cały czas bawi się żetonami i nagle przestaje, gdy następuje twoja kolej, przeważnie jest to oznaką jego siły.

WPATRYWANIE SIĘ

Gracze, którzy świdrują wzrokiem swoich przeciwników, nie są zwykle niebezpieczni. Sygnał „obserwuję cię, zastanów się więc, co czynisz" jest często oznaką słabości.

SPOGLĄDANIE DŁUGO W KARTY

Jeżeli twój przeciwnik bardzo długo przygląda się własnym kartom lub kartom na stole, zwykle trzyma słabą kartę. Jeśli po tym stawia zakład, to prawdopodobnie blefuje.

Silnym sygnałem jest kolejne spojrzenie w karty, po tym jak postawił zakład, a później przyglądanie się tobie, gdy sięgasz po swój stack. Można wówczas założyć, że twój przeciwnik blefuje.

PRZEDWCZESNE SIĘGANIE PO PULĘ

Gracze z bardzo silną ręka do ostatniej chwili mają nadzieję, że ich przeciwnik sprawdzi. Jeżeli zawodnik chce zakończyć akcję, sięgając po pulę na stole, można to interpretować jako słabość.

Podsumowanie


Tellsy nie zawsze są niestety tak jednoznaczne, jak byśmy chcieli. Dlatego szukaj u przeciwnika nie jednego, lecz wielu sygnałów. Jeżeli wszystkie się zgadzają, łatwiej podejmiesz decyzję.

Jeśli na przykład gracz spojrzy w swoje karty, następnie zakryje je dłońmi, popatrzy krótko na żetony, a potem podbije i znudzony, zacznie bawić się szklanką, wówczas możesz założyć, że posiada silną lub nawet bardzo silną rękę.

Sytuacja komplikuje się, jeśli sygnały są sprzeczne. Lecz również ten problem można rozwiązać. Często gracze są świadomi jedynie części swoich akcji. Odkryj, który sygnał jest udawany i rób dokładnie to, czego nie chciałby twój przeciwnik!


Źródło: Poker Strategy

http://pl.pokerstrategy.com/strategy/live-poker/1045/4/


Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.