Pokerowy wywiad z Joe Navarro - światowym ekspertem od mowy ciała.

Joe Navarro spędził ostatnią część z 25 lat swojej pracy dla FBI, przesłuchując podejrzanych, szpiegów i terrorystów. Podczas pracy w departamentach kontrwywiadu i terroryzmu, Navarro mistrzowsko opanował możliwość odczytywania języka ciała. W 2003 odszedł z FBI na emeryturę i został zatrudniony przez Annie Duke i Phila Hellmutha, którzy chcieli, aby nauczył ich pewnych umiejętności przy stole. Przez ostatnią dekadę, Navarro uczył jednych z najlepszych pokerzystów na świecie jak odczytywać niewerbalne telle (sygnały), napisał także dwie książki: Read'Em oraz 200 Poker Tells.

Navarro był na tyle miły, aby z nami usiąść i porozmawiać o doświadczeniach, a także tym czym są niewerbalne telle pokerowe. (Oryginalny wywiad znajduduje się tutaj: http://www.pokernews.com/news/2011/05/pokernews-interview-joe-navarro-the-nonverbal-expert-10341.htm)

PokerNews: Czym zajmowałeś się w FBI i w jaki sposób to doprowadziło cię do pokera?

Joe Navarro: w FBI od początku i przez większość czasu byłem agentem. Moim zadaniem było łapanie szpiegów, bo byłem w krajowym biurze do sprawa bezpieczeństwa. W tym programie brało udział 6 agentów, którzy oceniać mieli zachowanie podejrzanych. Moją specjalnością była mowa ciała, a także zrozumienie ludzkiego zachowania. Robiłem to przez 13 lat mojej kariery, a kiedy przeszedłem na emeryturę, kontynuowałem pracę w FBI ucząc tam. Annie Duke i Phil Hellmuth dowiedzieli się o mnie i mimo, że nie byłem pokerzystą, chcieli dowiedzieć się coś o mowie ciała.

Jakie były jedne z pierwszych telli, które zauważyłeś przy stole?


To świetne pytanie. Pomijając telle, w których używa się żetonów i kart, to co zauważyłem, to fakt, że podobny język ciała, który napotkałem podczas przesłuchań szpiegów i terrorystów, zobaczyłem przy stole pokerowym. Zobaczyłem tę samą pewność siebie, gdy ktoś mówi prawdę. Zobaczyłem te same zachowania co u szpiegów, gdy ludzie coś ukrywali i byli niechętni, aby to ujawnić. To w pewien sposób potwierdziło, że wszyscy mamy jeden ludzki mózg, który dominuje nasze zachowania i te same zachowania są niezmienne w ciągu dnia.

Jaką radę dałbyś graczowi, który nie ma doświadczenia w grze live, czy jest to gracz, który teraz kończy 21, czy taki, który już nie może grać w sieci, bo jest Amerykaninem?

Po pierwsze, najlepiej niech się pośpieszy [śmiech}. Jest wielu graczy, którzy spędzili wiele czasu i wydali sporo pieniędzy w ciągu lat, aby uczyć się mowy ciała i pokerowych telli, tylko po to, aby mieć przewagę nad przeciwnikami. Druga sprawa to fakt, że nikt nie wie tak naprawdę jak ważne są pokerowe telle, bo to zależy od sytuacji, graczy i rąk. Mogę powiedzieć ci, patrząc na Duke, Helmutha, Raymera i Esfandiariego, bo z nimi pracowałem, że podjęli oni bardzo ważne decyzje bazując tylko na mowie ciała. Mieli możliwość rozpoznania jej, ponieważ nauczyli się tej umiejętności, a gdyby nie wiedzieli na co zwracać uwagę, to nie wygraliby tych rozdań.

TJ Cloutier powiedział kiedyś: Myślałem, że podczas mojej 40-letniej pokerowej kariery, słyszałem i widziałem już wszystko, ale kiedy posłuchałem prezentacji Joe o wzorach zachowania pokerzystów, to zacząłem robić notatki. Czy masz jakiś swój ulubiony moment gdy coś cię zaskoczyło i czy sam nauczyłeś się czegoś z gry?

Gdy pojawiłem się w świecie pokera w 2005 roku, książką numer jeden była Book of Poker Tells, Mike'a Caro, którą wszystkim mocno polecam. Jednakże jedną z rzeczy, którą zauważyłem było to, że uwzględnia ona tylko około 50 telli i ku mojemu zaskoczeniu, wiele z nich miało związek z rękami i twarzą, ale nie z resztą ciała. Autor nie wspominał o szyi, palcach, torsie, stopach itd. To mnie strasznie zaskoczyło, tak wiec gdy napisałemRead'Em and Reap, nagle z 50 telli zrobiło się 140. Byłem zaskoczony, że przez te wszystkie lata gdy grano w pokera nikt nie zwracał uwagi na resztę ciała, która też informuje. Tak więc osoby takie jakie Cloutier i Hellmuth, którzy byli w pierwszej grupie moich słuchaczy, byli naprawdę zaskoczeni, że mogą tak dużo odczytać z ruchów czyichś stóp. Oni nigdy o tym nie słyszeli. Inna rzecz, którą odkryłem to ich niekończąca się chęć do dalszej nauki. To skłoniło mnie do wydania drugiej książki zatytułowanej 200 Poker Tells. Jest ona dostępna poprzez Kindle, a w wersji papierowej będzie dostępna za trzy tygodnie. Reade'Em and Reap jest teraz dostępna w 11 językach, a 200 Poker Tells sprzedała się w 12,000 kopii w zaledwie trzy tygodnie. Piękno tej drugiej polega na tym, że została ona przygotowana tak aby gracze mogli ją mieć w swoich telefonach i używać podczas gry.

Chwycenie drinka podczas gry to klasyczny ruch. Czy to oznaka siły czy słabości?

To ciężkie pytanie bo musiałbym spojrzeć na wszystko. Przykładowo, gdy gracz bierze do ręki drinka, opiera się na krześle i rękę kładzie na drugim krześle, zwiększa swoje terytorium. Za każdym razem gdy jakaś osoba zawłaszcza więcej terytorium, niż do niej należy, oznacza to, że jest naprawdę mocna. Gdy jesteśmy słabi to zajmujemy mniejszy teren. Tak więc gdyby gracz wziął swój drink i przesunął się do stołu, nie zajmując większego terytorium, powiedziałbym, że ma prawdopodobnie marginalną rękę.

Blefowanie jest oczywiście ważne w pokerze, ale ludzie mają tendencję do denerwowania się gdy blefują. Co powinni robić, aby uspokoić się gdy blefują?


Podczas wykładów dawałem graczom radę, mówiąc, że gdy już policzyli wszystko i gdy już wiedzieli czy są super silni czy super słabi, muszą o tym przestać myśleć. To tak jakby aktor utożsamiał się z graną postacią; trzeba wybrać osobę, które zachowanie chcesz naśladować. Czy chcesz wyglądać jakbyś się modlił, jakbyś był naprawdę szczęśliwy lub lekkomyślny? Cokolwiek zrobisz, wybierz takie zachowanie, którego możesz nauczyć się w mistrzowski sposób tak jak aktor i myśl o zagraniu w ten sposób. Nie myśl o ręce. Z profesjonalistami, z którymi pracowałem działało to skutecznie, bo przestawali myśleć o kartach i zaczynali myśleć o tym, żeby wyglądać jak Clint Eastwood lub jakiś inny aktor w konkretnej scenie. Twój mózg nie może się skoncentrować na więcej niż jednym działaniu, a więc skoncentrowanie się na odgrywaniu roli naprawdę pomaga.

Używanie okularów podczas gry zawsze było tematem wielu dyskusji. Czy uważasz, że powinno się je stosować? Czy oferują one jakąś przewagę?


Gdy poker wymyślono, nie było jeszcze okularów przeciwsłonecznych. Osobiście uważam, że nie powinno się ich używać, uważam też, że ludzie nie powinni siedzieć przy stole w bluzie z kapturem lub czymś podobnym. Równie dobrze mógłbyś grać mając na głowie burkę [śmiech] - to zmienia grę. Tak na marginesie, jedną z rzeczy, którą odkryłem po 4 latach badań, było to, że jeżeli chodzi o okulary przeciwsłoneczne, to one nie mają znaczenia. Dowiódł tego dla mnie Phil Hellmuth. Przykładowo, kiepski gracz zda sobie sprawę, że ma naprawdę dobrą rękę i podniesie wysoko swoje brwi - w ten sam sposób jakby mówił "cześć" dobremu koledze. Nazywa się to "zachowaniem przeczącym prawu grawitacji". Okulary przeciwsłoneczne tego nie ukryją. Możesz zobaczyć jak podnoszą się brwi i mrużenie oczu patrząc na mięśnie otaczające kanał oczny.

Jak często masz szanse zasiąść przy stole i użyć swoich umiejętności?

Gdzieś raz na trzy miesiące wychodzą ze swoimi przyjaciółmi z Tampa, na Florydzie i idziemy grać. Koszt gry to 5$ na całą noc [śmiech] i to tyle. Dla większości ze swoich badan udaje się do kasyn i oglądam od 4 do 6 stołów na raz. W ten sposób zauważam wiele rzeczy. Gdy gra się kończy, idę i rozmawiam z graczami pytając czy miałem rację. Początkowo gracze nie ufali mi, ale gdy powiedziałem im kim jestem, chcieli za mną rozmawiać i znaleźli sposób na opowiadanie mi o swoich bad beatach [śmiech].

Czy jest jeszcze coś co chciałbyś dodać?

Miejcie na uwadze to, że całe ciało cały czas przekazuje informacje. Wyrażamy swoje emocje, wyrażamy to jak czujemy się w danym momencie. O ile jest coś takiego jak "pokerowa twarz" to nie ma czegoś jak "pokerowe ciało. Czy masz dobrą, czy złą rękę, jakaś część twojego ciała to ujawni.

Źródło: PokerNews
http://pl.pokernews.com/newsy/2011/05/wywiad-pokernews-joe-navarro-ekspert-mowy-cia-a-4006.htm
Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Publikowanie komentarza

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.