Mowa ciała dłoni. Co uścisk dłoni mówi o tobie?


Jest coś ważnego w tym, w jaki sposób mężczyzna wymienia uścisk dłoni. Inaczej witamy się z ojcem, inaczej z przyjacielem, a w jeszcze inny sposób podajemy rękę potencjalnemu klientowi. Co uścisk dłoni mówi o Tobie? Wszystko! Może on pokazywać ogromną pewność siebie, a może też sygnalizować skromność i strach.

Witanie się w ten sposób jest zapomnianą sztuką. Mężczyźni nie zdają sobie sprawy z jego znaczenia, a przecież jest to ważne. Przypomnijcie sobie jak witają się ze sobą przywódcy. Uściskają swoje ręce w sposób pewny i silny. Nie robią tego bez powodu. Słaby uścisk dłoni daje sygnał drugiej osobie, że nie mamy wewnętrznej siły i brak nam pewności siebie. Przywódcy nie wypada takim być.

Na zdjęciu powyżej Putin ustawił się po lepszej stronie kadru, gdyż to jego dłoń jest na wierzchu i odbiorcy wydaje się, że to on sprawuje kontrolę. Stojąc po tej stronie co Putin, łatwiej jest też podawać prawą rękę, nie wyginając przy tym nienaturalnie ciała. Premier Tusk nie czuje się komfortowo w tym momencie. Jeśli spojrzymy na drugie zdjęcie poniżej, to widzimy, ze na nim to prezydent Bush stoi po lepszej stronie. Jego ręka jest na wierzchu, na dodatek położył drugą dłoń na ramieniu Putina. Putinowi ewidentnie się to nie podoba, dlatego chce poklepać Busha po ramieniu, aby nie wyglądać na całkowicie zdominowanego.


Rozmowa kwalifikacyjna
Kiedy przychodzimy na rozmowę kwalifikacyjną, pierwszym elementem naszego poznania się z przyszłym pracodawcą jest uścisk dłoni. Od momentu, w którym pojawiamy się w drzwiach biura rozpoczyna się tworzenie naszego wrażenia na potencjalnym pracodawcy i uścisk dłoni, jest jednym z bardzo ważnych elementów pierwszego wrażenia, które jest na tyle silne, że może albo dodać nam punktów na rozmowie, albo sprawić, że już od wejścia pracodawca będzie powątpiewał w to, że nadajemy się do jego zespołu. W jaki sposób podajesz rękę i co to mówi o Tobie?

Doktor psychologii William Chaplin przeprowadził w 2012 roku eksperyment związany z odczytywaniem cech osobowości i nastroju z uścisku ręki. 112 osób (a w zasadzie ich uściski dłoni) były przez 4 miesiące poddawanych ocenie przez 4 wyedukowanych ekspertów. Na podstawie eksperymentu ustalono, że sposób w jaki podajemy ręce jest w miarę stały (niezależny od emocji) i koresponduje z naszymi cechami.


O czym świadczy uścisk dłoni?

Sposób podania dłoni zdradza charakter tego kto wykonuje ten gest i przekazuje drugiej osobie jedną z trzech wiadomości: dominację (ten człowiek chce mieć nade mną przewagę – muszę uważać), uległość (mogę go zdominować, będzie mi posłuszny) oraz równość (lubię go, będzie się nam dobrze współpracować).

Mocny uścisk dłoni świadczy o dużym poziomie energii, otwartości na nowe doświadczenia i braku nieśmiałości. Co ciekawe odkryto, że między kobietami a mężczyznami występują różnice w sposobie podawania dłoni i cechami, z jakimi sposób ten się łączy. Okazuje się, że mocny uścisk u kobiety wiąże się z większym potencjałem intelektualnym i otwartością niż u kobiety która podaje „zimną rybę”, ale u mężczyzn analogia nie jest identyczna. Mężczyźni bardziej otwarci i ciekawi świata podawali rękę lżej niż mężczyźni o mniejszej otwartości. W efekcie robili też gorsze pierwsze wrażenie.

Inne badania nad mową ciała podkreślają, że słaby uścisk i miękka dłoń podczas jej podawania są odbierane jako przejaw niepewności, nieśmiałości, braku zainteresowania. Z kolei uścisk bardzo mocny, taki, że niemal wyłamuje nam palce, jest charakterystyczny dla osób gwałtownych, skłonnych do wahań nastrojów, ale uczciwych i szczerych. Te osoby często też mocno prą do celu, który sobie założą. Jeśli ktoś podaje ci same palce do uściśnięcia, to może to oznaczać że jest niepewny i zalękniony, ale również, że ma coś do ukrycia – taki uścisk zazwyczaj prezentują osoby zamknięte w sobie, introwertyczne, spokojne i niełatwo nawiązujące kontakty.

Jak zatem podawać dłoń? 

Energicznie i pewnie – to pierwszy klucz do tworzenia pozytywnego, pierwszego wrażenia.


Ważny jest nie tylko sam uścisk, ale również to jak ułożona jest nasza dłoń względem drugiej, ściskanej dłoni. Na rysunku mamy trzy sposoby podawania dłoni.
1. Nasza ręka skierowana jest ku górze - przejmujemy kontrolę
2. Nasza ręka skierowana jest ku dołowi - przyjmujemy pozycję uległą, oddajemy kontrolę
3. Obie ręce pionowo - najlepszy uścisk zawodowy

Te komunikaty niewerbalne przesyłane są nieświadomie. Ważne, aby nauczyć się je rozpoznawać, a także kontrolować:

Znak dominacji
Jeśli mamy tendencje do podawania dłoni w ten sposób, że grzbiet naszej dłoni znajduje się nad dłonią, którą ściskamy (czyli ręka jest delikatnie przekręcona w nadgarstku do wewnątrz - jak na obrazku) to sygnalizuje to naszemu rozmówcy, że jesteśmy osobami dominującymi, które chcą przejąć kontrolę nad spotkaniem (to dobry uścisk jeśli idziesz na negocjację, ale nie najlepszy, kiedy masz spotkać się ze swoim potencjalnym pracodawcą).
Według badań większość osób, które osiągnęły sukces na stanowiskach kierowniczych, stosuje właśnie ten rodzaj uścisku ręki;Znak podporządkowania się
Jeśli dłoń podajesz odwrotnie, grzbietem ku dołowi, przekręcając nadgarstek na zewnątrz (czyli odwrotnie niż na rysunku), to oznacza to,że sam oddajesz kontrolę nad spotkaniem i sytuacją drugiej osobie. Taki gest oznacza uległość. Uważaj na to, bo nie każdy szef oczekuje od pracownika tego, że ten będzie potulnym barankiem.

Potrząsanie ręki
Uścisk dłoni z potrząsaniem ręki witanego do góry i do dołu oznacza kontakt oficjalny, może być wyrazem konwencjonalnej radości i nadziei na dobry interes; często obserwowany u dyplomatów przy podpisywaniu kontraktów;

Objęcie dłoni
Uścisk mocny, z objęciem dłonią dłoni partnera – może wyrażać serdeczność, chęć opieki, bezpieczeństwo, zaufanie, sympatię. Przez partnera z kompleksem niższości może być czasem źle odebrany – jako wyraz nieszczerości. Uścisk dłoni mocny, przy wyciągniętej, wyprostowanej ręce, podkreśla własną godność i dystans;

Objęcie ramienia lub łokcia
uścisk dłoni z objęciem drugą dłonią ramienia partnera lub podtrzymaniem jego łokcia może wyrażać chęć zbliżenia i przyjaźni. Ale uwaga! Niekiedy może oznaczać wtargnięcie w strefę intymną rozmówcy rozmówcy i wywołać u niego agresję;

Sflaczała dłoń
Podanie rozluźnionej, „sflaczałej” dłoni może być wyrazem delikatności, jak również braku zdecydowania czy braku chęci dominowania.

Dodatkowe gesty dłoni na spotkaniu

 1. Stukanie palcami po blacie biurka może być wyrazem zdenerwowania.
 2. Złożenie dłoni jak do modlitwy (ale z rozchylonymi palcami) wskazuje często na poczucie wyższości lub dodawanie sobie w ten sposób animuszu – przekonywanie siebie o wyższości.
 3. Otwarta dłoń symbolizuje prawdę i uczciwość. Gdy ktoś chce być szczery i otwarty zawsze ukazuje wewnętrzną stronę dłoni. Kiedy usiłuje coś przed nami ukryć, ukrywa również ręce – za sobą, w kieszeni, pod stołem. Jest to gest nieświadomy, a jednocześnie powodujący poczucie, że dzieje się coś nieszczerego.
 4. Ręka zasłaniająca usta, kciuk wbity w policzek, palce dotykające ust albo też zaciśnięta dłoń, która dyskretnie je zasłania, wszystko to może być wyrazem nieszczerości lub kłamstwa.
 5. Obgryzanie paznokci jest zazwyczaj oznaką niepewności.
 6. Kciuki w języku gestów symbolizują siłę charakteru, naturę dominującą nad otoczeniem. Dlatego ludzie odznaczający się tą cechą często wkładają ręce do kieszeni, pozostawiając kciuki na wierzchu. Gdy pozostawiają kciuk na zewnątrz lub gdy wkładają ręce do tylnych kieszeni, to może to świadczyć o tym, że starają się ukryć swą dominującą naturę.

Mowa ciała jest cennym źródłem informacji. Warto być świadomym własnych gestów, ponieważ od mowy ciała zależy jak inni nas postrzegają. Jednym z nich jest podanie dłoni w trakcie powitania. Niektóre osoby potrafią od tego momentu wyrobić sobie określony pogląd na to, z kim mają do czynienia. Zwróć uwagę na to, w jaki sposób podajesz dłoń. Zapytaj najbliższe osoby, by powiedziały ci, na co zwracają największą uwagę podczas przywitania z Tobą. Mimo iż sposób podawania dłoni odzwierciedla niektóre aspekty naszej osobowości, jak wykazał eksperyment Chaplina, można nauczyć się pewnego uścisku dłoni.


Share on Google Plus
  Blogger Comment
  Facebook Comment

1 komentarze:

 1. Takie pipcenie o migrenie, przypominające wróżenie przyszłości z fusów. Jesli człowieka miałbym oceniać po uścisku dłoni to nie ubiłbym żadnego dobrego interesu.

  OdpowiedzUsuń

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.