Lewy profil lepszy! Dlaczego warto fotografować lewą część twarzy?


Czy wiedzieliście, ze lewy profil to wasz atrakcyjniejszy i przyjaźniejszy profil? Do zdjęcia należy ustawiać się lewym profilem, a w szkole siadać po lewej stronie nauczyciela? Politycy, którzy chcą pokazać się z tej sympatyczniejszej strony, mówią do kamery, odwracając lekko głowę, aby ukazać lewą cześć twarzy. My sami, kiedy chcemy ukryć emocje, mówimy do innych prezentując im bardziej prawą stronę naszej twarzy. Uczeni odkryli, że lewa strona twarzy otrzymuje wyższe oceny i jest odbierana jako przyjemniejsza. Może to mieć związek z większą "emocjonalnością" lewego profilu.

Lewy profil bardziej emocjonalny

Ludzkie emocje w dużej mierze wypisane są na twarzy, której mięśnie wyspecjalizowały się do wyrażania dziesiątek różnych stanów emocjonalnych. Co ciekawe, wiele badań wykazywało, że lewa strona twarzy jest silniej aktywowana i intensywniej wyraża emocje (lateralizacja emocji) niż prawa. Zainspirowani tymi wynikami Kesley Blackburn i James Schirillo z Wake Forest University postanowili sprawdzić, czy istnieją jakieś różnice w postrzeganiu lewego i prawego profilu na podstawie zdjęć.
– Wyniki wskazują, że na lewym profilu wyrażanych jest o wiele więcej emocji, które nasi ankietowani oceniali jako przyjemne – zdradzili uczeni.

Uczestnicy mieli ocenić, na ile przyjazne wydają się oba profile twarzy sfotografowanych kobiet i mężczyzn. Badani dostali do oceny nie tylko zdjęcia oryginalne, ale także ich lustrzane odbicia, na których profile były odpowiednio pozamieniane miejscami.

Okazało się, że najwięcej pozytywnych ocen zdobyły lewe profile i to niezależnie od tego, czy znajdowały się na właściwym miejscu, czy były cyfrowo przeniesione na prawą stronę twarzy. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety wyżej oceniali lewe profile osób na zdjęciach. Być może stanowi to także wyjaśnienie, dlaczego zachodni artyści najczęściej portretowali swoich modeli i modelki z lewej strony. Do CV warto więc załączać zdjęcie, na którym delikatnie prezentujemy swój lewy profil.

Uczeni bazowali nie tylko na udzielonych przez uczestników badania odpowiedziach, ale także na ich źrenicach. Powszechnie wiadomo, że źrenice rozszerzają się, ilekroć patrzymy na coś przyjemnego lub interesującego, a zmniejszają rozmiar, gdy widok jest dla nas nieprzyjemny.

Badanie to potwierdza, że prawa półkula ma większy udział w odbieraniu i ekpresji emocji na twarzy.
As the investigators point out, studies have found that the right hemisphere has greater control over voluntary—or posed—emotional expressions on the left side of the face. In addition, research has revealed that the left side of the face is more intense and active when expressing emotions.

Co ciekawe, aż 70% kobiet uważało, że ich prawy profil jest atrakcyjniejszy i z tej strony wolą być fotografowane.

Jak można wykorzystać tę wiedzę w szkole i biznesie

Badani wykazały, że lewy profil jest lepszy do przeprowadzania prezentacji. Powinni o tym pamiętać uczniowie jak i osoby prowadzące publiczne wystąpienia. Dr John Kershner z Uniwersytetu Badań Edukacyjnych W Ontario badał nauczycieli i zapisywał, gdzie patrzą co 30 sekund. Odkrył, ze niemal ignorują uczniów po swojej prawej stronie. Zauważył również, że uczniowie, którzy siedzieli po lewej, lepiej pisali dyktanda niż uczniowie z prawej i rzadziej byli wyrywani do odpowiedzi. Możecie wspomnieć o tym dzieciom, przed pójściem do szkoły. Lepiej siadać po lewej stronie nauczyciela.

Z innym badań wynika, że w świecie biznesu więcej transakcji  się zawiera, kiedy sprzedawca siedzi po lewej stronie klienta. Zaufanych ludzi sadzamy po naszej prawej, gdyż widzimy wtedy ich emocjonalną lewą stronę twarzy. Warto też zrozumieć, w jaki sposób podczas prezentacji przed większą grupą, publiczność odbiera i zapamiętuje informacje. Kiedy stoisz po lewej stronie słuchaczy - czyli po prawej stronie sceny - treść twojej przemowy wywiera silniejszy wpływ na emocjonalną stronę słuchaczy (trafia do ich prawej półkuli mózgu). Z kolei zajęcie pozycji po prawej stronie słuchaczy -  a po lewej stronie sceny - powoduje silniejsze oddziaływanie na lewą półkulę. Dlatego publiczność częściej i dłużej się śmieje z żartów wygłaszanych z lewej strony sceny, a lepiej reaguje na emocjonalne apele i wystąpienia przedstawiane ze strony prawej. Zawodowi komicy od dawna wiedzą, ze rozśmieszać należy z lewej a doprowadzać do płaczu z prawej. Wykorzystajcie tę wiedzę podczas prezentacji, tylko najpierw rozrysujcie sobie te układy na kartce, żeby się nie pomylić.

Niemowlę prawdę powie?

Na koniec przypomnijcie sobie, jak trzymamy niemowlę na rekach? W większości przypadków w ten sposób, że główka dziecka jest po naszej lewej stronie. Przez wiele miesięcy życia uczy się ono obserwować mimikę na lewym profilu matki i ojca. Stąd może też pochodzić wyjaśnienie, dlaczego ta strona jest bardziej przyjemna dla odbiorcy oraz dlaczego na lewym profilu podświadomie szukamy prawdziwych emocji.

Źródła: 
Polska Agencja Prasowa;
Kelsey Blackburn, James Schirillo (2012). Emotive hemispheric differences measured in real-life portraits using pupil diameter and subjective aesthetic preferences. Experimental Brain Research; DOI: 10.1007/s00221-012-3091-y;
Psychologytoday.com
Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.