Jak się widzisz tak Cię piszą. Inni traktują cię tak, jak ty siebie samego.

Powiedzenie "Jak cię widzą tak cię piszą" jest niezwykle trafne i powszechnie znane. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że to, w jaki sposób sami siebie widzimy ma również niebagatelny wpływ na to, jak traktują nas inni. A ma to wpływ znacznie większy niż się może wydawać! Z całą pewnością można sparafrazować to stare powiedzenie w ten sposób: "Jak się widzisz tak cię inni piszą". A wiec jak się widzisz? Czy masz do siebie zaufanie? Czy sam siebie lubisz?

Jeśli zależy ci na zaufaniu innych (a komu nie zależy?) - musisz zacząć od pełnego zaufania do siebie. Będzie ci niezwykle trudno przekonać innych do siebie, jeśli sam sobie nie wierzysz!

Nie wszystko sprawą jest Amora


Ci, którzy są ufni w stosunku do siebie, wzbudzają, zaufanie u innych! Oto typowy przykład:

Dwóch panów jest zakochanych po uszy w pani Basi. Pan Jurek i pan Kazik. Pan Jurek mimo tego, że obiektywnie rzecz biorąc jest bardzo atrakcyjny pod każdym względem, czuje sie jednak zbyt zażenowany by ubiegać się o Basine względy. Obawia sie, że ta s1iczna dziewczyna ma o wiele lepszych niż on adoratorów, lepiej wykształconych, lepiej sytuowanych i bardziej wyrobionych towarzysko. Boi się, że gdy zrobi pierwszy krok, narazi się tylko na śmieszność. Nawet nie próbuje się więc z nią umawiać, wzdycha tylko po nocach w sekrecie. Basia umawia zaś z panem Kaziem mimo, że pan Kazio jest o wiele mniej przystojny i mniej wykształcony. Pan Jurek jest zdumiony zadając sobie to tradycyjne pytanie ludzi odrzuconych: "Co ona w nim widzi?".

Bardzo wiele! Pan Kazio swoją wiarą w siebie potrafił przekonać Basię do własnej wartości

Nie zwalaj na Amora albo na brak szczęścia winy za niepowodzenia uczuciowe. W większości wypadków tylko od ciebie zależy, w jaki sposób druga osoba cię przyjmie.

Pewność siebie - czy aby na pewno?


Wszystko sprowadza się do umiejętności bycia pewnym siebie. Pewność siebie to poczucie własnej wartości, objawiające się zrównoważeniem i pozytywnym nastawieniem do ludzi.

Brak wiary w siebie jest demonstrowany wieloma objawami. Skrytość, nieufność, przesadna nieśmiałość, skłonność do krytykowania innych to tylko kilka z nich.

W wielu wypadkach brak wiary w siebie objawia się także tym, co wiele osób odbiera błędnie jako przesadna pewność siebie. Bierze się to stad, że ludzie z głęboko zakorzenionymi kompleksami na ogół starają się to ukryć. Często tego typu osoba bywa ogromnie męcząca dla otoczenia - będąc na przyjęciu nie dopuści nikogo do słowa usiłując bawić towarzystwo wyłącznie własnymi dowcipami; przypadkowo spotkana na przystanku zagada cię na śmierć informacjami na temat własnych sukcesów. Ktoś niepewny siebie często do przesady stara się o nowe znajomości - jest zdolny czasem nawet do wielu poświęceń, bo zrobi wiele by być w centrum zainteresowania - musi bowiem stale przekonywać siebie i innych o swojej wartości.

Kiedy widzisz kogoś, kto drażni cię tego typu zachowaniem - nie oburzaj się jego "pewnością siebie". Takie zachowanie jest często właśnie dowodem braku pewności siebie i zasługuje na współczucie.

Skąd się biorą kompleksy


Chyba każdy z nas usłyszał przynajmniej raz w życiu: "Wcale nie jesteś tak zdolny / interesujący / atrakcyjny /oryginalny / sprytny (niepotrzebne skreślić) jak myślisz". Tego rodzaju stwierdzenie wypowiedziane nieuważnie przez osobę "z autorytetem" może zrujnować wiarę w siebie na długi czas - dla wielu ludzi na zawsze.

Tak, to prawda! Nie jesteś tak zdolny / interesujący / atrakcyjny /oryginalny / sprytny (niepotrzebne skreślić) jak ci się wydaje. Twoja wartość jest wielokrotnie wyższa I niezależnie od tego, na jak niskim etapie jesteś w tej chwili, możesz zajść dalej niż w swoich najśmielszych marzeniach!

Przeważająca większość z nas ma jakieś zahamowania, coś co nas trzyma i uniemożliwia prawdziwe rozwinięcie skrzydeł. Bardzo często te zahamowania to naprawdę rzeczy zupełnie bez znaczenia, istniejące tylko w naszej wyobraźni - wyolbrzymione do maksimum pod wpływem czasu. I właśnie z powodu takich nieuzasadnionych kompleksów źle wykorzystujemy własne możliwości.

Wiele kompleksów rodzi się w dzieciństwie. Ktoś kto kiedyś był autorytetem obdarzył cię etykietką. Ty w to uwierzyłeś. Nie miałeś na to wpływu - dla dziecka prawie każda dorosła osoba to autorytet! Niektórzy mieli więcej szczęścia, wychowując się w otoczeniu bardziej pozytywnych ludzi niż ty i zamiast tych negatywnych etykietek przylgnęły do nich pozytywne, te które podbudowują i dodają odwagi.

Co jest twoim największym kompleksem? Skąd się wziął? Kto cię tak zaszufladkował? Czy w dalszym ciągu ta osoba, która to zrobiła jest twoim autorytetem? Całkiem prawdopodobne, że już zaszedłeś dalej niż ten nauczyciel, który ci powtarzał "nic z ciebie nie będzie". A jeśli jeszcze daleko nie zaszedłeś, to możesz zajść w niedalekiej przyszłości.

Te stare etykietki nadane przez ludzi, którzy się dawno przestali liczyć w twoim życiu, wciąż roztaczają kontrolę nad twoim codziennym życiem. Ktoś, kto dawno stracił autorytet w twoich oczach wciąż jeszcze decyduje o twoich sukcesach i niepowodzeniach, jeśli wciąż więc słyszysz ten szept :

- I tak odrzucą moja propozycje

- Jak tym razem się nie uda - jestem skonczony.

- Ona sie nigdy ze mną nie umówi.

- Tylko sie tym ośmieszę.

- Jestem w tym bez szans.

O trenowaniu słoni


Czy widziałeś kiedyś słonia w ogrodzie zoologicznym? Na ogół słonie są oddzielone od widzów zaledwie małym rowem, a jednak żaden słoń w ZOO nie próbuje wyrwać się z tej maleńkiej przestrzeni życiowej, jaką mu zostawiono. Nawet, gdyby ogród zoologiczny graniczył z sawanną, słoń nie będzie próbować. Dlaczego? Wiadomo - bo wpojono mu, że nie może.

Czy wiesz jak trenowane są słonie? Malutkie słoniątka są często wiązane na zwykłym konopnym sznurku, którego koniec uwiązany jest do palika wbitego w ziemię. Słoniowe maleństwo może się swobodnie poruszać tylko w promieniu kilku metrów. Całymi miesiącami. Słoń nie wie, kiedy dorośnie, że jest silniejszy od sznurka - w okresie dorastania ten sznurek okazywał się zawsze mocniejszy. Słoń nie zdaje sobie sprawy ze swojej, tak oczywistej dla innych - siły. Teraz trzeba byłoby słonia przetrenować, by uzmysłowił sobie, że jest w stanie zerwać to, co go wiąże.

Przeegzaminuj własne limity i sprawdź, w jaki sposób zostały one wyznaczone. Pora na to, by sobie uświadomić, że nie ma sznurka, którego nie jesteś w stanie zerwać!

Anatomia zmiany


Co się dzieje na początku każdego roku? - Masz nowe postanowienia oczywiście. Także przez pierwszych kilka tygodni na każdym kroku masz kłopot z pisaniem poprawnej daty.

Co się stanie, kiedy przesuniesz kosz na śmieci z prawej strony biurka na lewą? Będziesz rzucać przez pewien okres czasu wszystkie zbędne papierzyska na podłogę w to miejsce, gdzie kiedyś był kosz. Ktoś kiedyś wyliczył, że zajmuje nam około trzech tygodni przyzwyczaić się do tej drobnej zmiany!

Nie da się w ciągu tygodnia pozbyć wszystkich kompleksów, limitów, które były formowane latami przez ciebie, twoich przyjaciół, rodziców, nauczycieli. Nie odzyskasz pełnej wiary w siebie w ciągu tygodnia. Proces polubienia się, to dłuższa procedura. Jeśli jednak będziesz stosować się do poniższych rad efekty nie dadzą na siebie długo czekać.1. Zrób remanent osobisty

o Pozwól sobie na brak skromności w stosunku do samego siebie! Spójrz w lustro.Może nie jesteś materiałem na Miss albo Mister Universum, ale wyglądasz całkiem dobrze.Mogę się założyć, że masz oczy w odpowiednim miejscu, uszy też. A to się nazywa miła powierzchowność!

o Być może nie zostaniesz laureatem nagrody Nobla - ale z twoim intelektem jest też całkiem dobrze, prawda? Sam wiesz, że sroce spod ogona nie wypadłeś!

o Teraz zrób listę swoich zalet. Możesz poprosić przyjaciół, by powiedzieli ci za co cię lubią. Zapisz te cechy na karteczce, noś przy sobie tę listę i czytaj od czasu do czasu.Szczególnie wtedy, kiedy napada cię atak zwątpienia.

o Zrób także listę swoich zwycięstw. Ten spis może zawierać wydarzenia od dzieciństwa do dzisiaj - wszystko, co sam zdobyłeś i co dało ci poczucie satysfakcji. Począwszy od tego, że pokonałeś strach i nauczyłeś się jeździć na rowerze albo pływać, przez zaliczenie tego trudnego egzaminu o którym wciąż jeszcze pamiętasz do momentu... - co było twoim największym zwycięstwem?.. Sam wiesz, prawda? Zapisz to właśnie tu, bo ta lista będzie ci wciąż przypominać, że jesteś w stanie zwyciężać!

2. Uśmiechaj się!

Do siebie i do innych. Jeśli się uśmiechasz do kogoś kto ten uśmiech odwzajemnia czujesz sie wspaniale, prawda? A więc uśmiechaj się jak najczęściej! Rozsiewaj dobre samopoczucie - to murowane, że dostaniesz w zamian to co z siebie dasz (choć niekoniecznie od tej samej osoby!).

Sprawdzaj często w lustrze czy się uśmiechasz. Brzmi idiotycznie, ale to naprawdę przypomina! - niektórzy z nas mają bardzo dyskretny (czytaj: niewidoczny) uśmiech,a chodzi o to, żeby uśmiech pokazać na zewnątrz. Nie bój się uśmiechnąć do ekspedientki i innych osób w sklepie albo w tramwaju. Uśmiech wprawia w dobry nastrój ciebie i innych!

A jeśli ktoś nie odpowie ci uśmiechem na uśmiech - uśmiechnij się jeszcze raz. Tym razem z pobłażaniem i z duma, bo masz prawo do tego by być z siebie dumnym!

3. Idź na pozytywną dietę

Otaczaj się pozytywną literaturą. Czytaj wywiady z ludźmi wartymi podziwu, życiorysy ludzi, w których ślady chciałbyś pójść. Przeczytaj przynajmniej jedną inspirującą książkę na miesiąc - jest ich pełno w polskich księgarniach, nie wspominając juz o krajach zachodnich. Czytaj o ludziach, którzy doszli do wielkich rzeczy mimo ogromnych przeciwności losu - wtedy sobie uzmysłowisz, że twoje zwątpienia są łatwo uleczalne, a możliwości większe niż wielu innych.

4. Rozpraw się ze swoim strachem

Jednym z największych powodów dla których ludzie nie mają dobrego wyobrażenia o sobie jest strach, który nie pozwala im na to by sięgnąć po więcej. Boją sie porażki, ryzyka, odmowy innych, ośmieszenia. Jest tylko jeden sposób na pozbycie się takich obaw - rób to, czego się obawiasz najbardziej!

Wiara we własne siły przychodzi z praktyką.. Czego się najbardziej boisz? Na przykład jeśli się obawiasz zabierania głosu w obecności wielu osób - staraj się włączać w jak największą ilość dyskusji w coraz to większym gronie (przygotowując się jednak zawczasu).

Jeśli boisz się porażki, nie jesteś sam. Wszyscy ludzie sukcesu maja jakieś obawy - potrafią je jednak pokonywać. Ludzie odważni to nie ci, którzy nie odczuwają strachu - odwaga polega na tym by zrobić to, co się powinno zrobić pomimo strachu. Strach sam w sobie jest zjawiskiem pozytywnym, bo ochrania nas przed zbytnia brawura i zmusza do przygotowania do akcji.

Rób często to, czego się najbardziej boisz - a wkrótce się przekonasz, że nagle przestałeś się tego bać!

5. Z jakim przestajesz...

Przyjrzyj się swoim znajomym. Od ludzi, z którymi przebywasz przejmujesz sposób myślenia, sposób wyrażania się, ubierania, patrzenia na świat. Pod wpływem otoczenia kształtujesz poglądy i uprzedzenia. Psycholodzy udowodnili, że nawet stopień inteligencji jest uzależniony od wpływu środowiska!

Unikaj więc ludzi, którzy cię wciąż krytykują i przypominają ci czego nie będziesz w stanie osiągnąć bo właśnie ich wpływom nie chcesz ulegać! Szukaj towarzystwa tych, którzy są entuzjastyczni i pełni optymizmu, z tymi którzy sami chcą osiągnąć w życiu wiele. Ludzie, którzy odnoszą sukcesy najczęściej są także zainteresowani sukcesami innych. Ci właśnie najprawdopodobniej pomogą ci rozwinąć skrzydła.

Z jakim przestajesz takim się stajesz.
Autor: Wanda Loskot 
Mieszka na stale w USA gdzie jest doradcą do spraw rozwoju biznesu. Odwiedź jej strony internetowe AkademiaSukcesu.com i SukcesTwojejFirmy gdzie znajdziesz więcej podobnych artykułów - możesz się tam nawet zapisać na bezpłatny Kurs Planowania Życia!
Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.