Namaste- gest powitalny o metafizycznym znaczeniu.

Namaste czyli Anjali Mudrę wykonuje się poprzez dokładne złączenie dłoni na wysokości serca. Jak każda mudra, ta również ma wpływ na nasze samopoczucie. Korzyści płynące z tej mudry odnosimy na kilku poziomach:
 • Fizycznym: energetyzuje, wzmacnia: wytrzymałość, żywotność i układ immunologiczny.
 • Mentalnym: wycisza, harmonizacja dwie półkule mózgowe, tak aby pracowały w koordynacji.
 • Emocjonalne: równoważy emocje, przynosi spokój i relaks.
W Indiach Anjali Mudra jest to również gest powitalny. W zależności od dialektu zwany jest „namaste” lub „namaskar”. Słowo to wywodzi się z Sanskrytu i oznacza  „namach”- pochylać się, kłaniać się, „te”- znaczy ty. W dosłownym tłumaczeniu oznacza „ Pokłon tobie”.  Słowo „namaste” można również rozłożyć na „na” i „ma” , będzie wtedy oznaczało „ nie moje”.  Rozumiane jest to jako uznanie, że istnieje w nas pierwiastek boskości oraz, że nasza dusza nie należy do nas , ale do „siły wyższej”- Boga. Dlatego wykonując ten gest w kierunku drugiej osoby sięga się do głębi istoty swojego jestestwa i pozdrawia się ten sam element w drugim człowieku.

"Boskość we mnie pozdrawia boskość w Tobie", "Światło we mnie kłania się Światłu w Tobie",  "Kłaniam się boskości w tobie z boskości we mnie."

Gest ten niestety nie obowiązuje w kulturze europejskiej i stosując go w życiu codziennym moglibyśmy narazić się na śmieszność. Dlatego nie namawiam do tego. Zachęcam jednak do refleksji nad sobą oraz naszą postawą w stosunku do drugiego człowieka. Oczywistym jest, że w społeczeństwie ludzie nie są sobie równi. Mamy swoje miejsc w drabinie stratyfikacji społecznej. Jesteśmy bogaci lub biedni, wykształceni  lub nie, pochodzimy ze wsi lub miast. Piastujemy różne stanowiska w firmie od Prezesa do Sekretarki. W rodzinie również istnieje hierarchia. W naszej kulturze panuje system patriarchalny. Na czele stoi mężczyzna u jego boku kobieta a pod nimi są dzieci, często obdarzeni różnymi przywilejami zależności od kolejności narodzin. W gronie znajomych każdy pełni inną funkcje. Jest lider o aprobatę, którego zabiegają wszyscy członkowie oraz milczek, który nigdy nic nie mówi, ale mimo wszystko lubimy jego obecność.  Każdy z nas znajduje się na innym etapie życia i zajmuje inne miejsce w społeczeństwie. Co więcej różnimy się co do posiadanych predyspozycji, umiejętności oraz zdolności. Każdy dostał talenty tylko nie w tej samej ilości i jakości. Wszyscy dobrze wiemy, że różnimy się niemalże pod każdym względem. Każdy jest inny, unikalny. Jedyną rzeczą która nas łączy jest to, ze wszyscy posiadamy duszę, która nie należy do świata materialnego, jest to pierwiastek czegoś większego, lepszego, bardziej wzniosłego, pierwiastek boskości który sprawia, że wszyscy jesteśmy nieodłączną częścią całości. Warto o tym pamiętać bo na tym poziomie wszyscy jesteśmy tacy sami.

NAMASTE !
                                                                                
Medytacja z użyciem Anjali Mudry.
Usiądź w pozycji pół-lotosu lub pozycji lotosu. Zamknij oczy i dołącz swoje ręce na swoim centrum serca w Anjali Mudra. Wyobraź sobie, że jesteś w miejscu dla siebie szczególnym, będącym oazą spokoju. To może być miejsce, które odwiedziłeś lub miejsce w swojej wyobraźni. Wyobraź sobie miejsce, w szczegółach. Poczuj energię tego miejsca i jak staje się częścią ciebie, wypełniając każdą część ciebie ciepłym światłem. Pomyśl o rzeczach za które jesteś wdzięczny i z tym uczuciem pozostań na kilka minut, korzystając z ciszy, spokoju i szczęścia tego szczególnego miejsca.

Autor: Ewa Ługowska
Share on Google Plus
  Blogger Comment
  Facebook Comment

3 komentarze:

 1. Wszystko się zgadza za wyjątkiem tego, że mamy duszę. Tak uczą w Kościele katolickim i tak się już przyjęło ale Vedy uczą(z resztą Biblia NT też) , że to my jesteśmy duszą, a nie, ze mamy duszę. Jaka jest różnica? Ano bardzo duża, bo skoro jestem duszą to nie jestem tym materialnym ciałem, ani myslami(Bo to tez materia tylko subtelna), a skoro tak to jestem inną energia niż materia, energia duchową, a zatem co robie w tym materialnym ciele i w tym materialnym świecie?
  Natomiast jeśli uwazamy, że mamy duszę wtedy sytuacje odwracamy, bo to my posiadamy duszę, my czyli ciało materialne mamy duszę. I taką koncepcje materialną ma wiekszosc osób, i jest to błedne ale wrecz niebezpieczne, bo prowadzi do hedonizmu, egocentryzmu, rasizmu, prowadzi do ukazania najgorszych instynktow jakie w nas drzemią.
  Dlatego to bardzo istotne, aby znać i rozumieć tę różnicę. Namaste 🙏

  OdpowiedzUsuń

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.