Im bardziej zajęci i zapracowani małżonkowie tym szczęśliwsze ich małżeństwo?
Zapracowane kobiety są bardziej zadowolone ze swojego małżeństwa? Według badań opublikowanych w Journal of Family Psychology pary, w których kobiety dużo pracują uważają swoje małżeństwa za bardziej satysfakcjonujące. Jak to możliwe, skoro zawsze narzekamy na brak wolnego czasu, zmęczenie i zaniedbywanie życia prywatnego? 

Badacze wzięli pod lupę 169 par i przez cztery lata okresowo sprawdzali, ile czasu małżonkowie pracują i jak oceniają swoją satysfakcję ze związku. Dodatkowo obserwowano, jak bardzo pary były zadowolone ze swojej sytuacji zawodowej w tym okresie i czy małżonkowie mieli dzieci.

Wyniki badania były zaskakujące, okazało się bowiem, że im bardziej napięty grafik żon, tym małżeństwo było oceniane jako szczęśliwsze przez obie strony. Mówi to dużo o tym, jak ważna jest praca zawodowa dla kobiet.

Jak myślicie, jakie są wytłumaczenia dla tych wyników badań? Badacze przedstawili prawdopodobne wyjaśnienia, choć wierzę, ze może ich być dużo więcej.

 1. Zajęte i zapracowane kobiety, które w  dodatku lubią swoją pracę, są bardziej zadowolone z siebie i mają wyższe poczucie własnej wartości. Lepsze samopoczucie i wysoka samoświadomość przekładają się na lepsze stosunki w małżeństwie
 2. Na podniesienie poczucia własnej wartości wpływa też świadomość pewnej niezależności uzyskanej dzięki zarabianiu swoich pieniędzy. W małżeństwie występuje wtedy większa równowaga, bo żadna ze stron nie jest w stu procentach zależna od drugiej.
 3. Kobiety z dużą ilością obowiązków zawodowych otrzymują więcej wsparcia i pomocy od mężów w pracach domowych  i przy opiece nad dziećmi. Dzięki temu obie strony wiedzą, ze mogą na sobie polegać.
 4. Jeżeli dwie osoby w małżeństwie pracują i to pracują podobną ilość godzin, to mają większe poczucie sprawiedliwości i równości w związku. A właśnie wszelkie nierówności są źródłem niezadowolenia w małżeństwie.  Sprawiedliwiej dzielone są też wtedy obowiązki domowe.
 5. Pary mające dla siebie mniej czasu, lepiej go wykorzystują. Krótko mówiąc, stawiają jakość nad ilość. Prawdopodobnie lepiej go planują, aby rzeczywiście spędzać go wspólnie. Chętniej tez wyczekują tych chwil spędzanych tylko we dwoje. 
 6.  Pary dużo pracujące i rozwijające się w swoich dziedzinach są dla siebie bardziej interesujące, małżonkowie odczuwają też dumę, jeżeli drugiej stronie powodzi się w pracy.


Co myślicie o tych punktach? Zgadzacie się,  że napięty grafik w małżeństwie przekłada się pozytywnie na relacje w związku?


Żródło:
Journal of Family Psychology. 2011 Jun;25(3):345-55. doi: 10.1037/a0023653.
Workload and the trajectory of marital satisfaction in newlyweds: job satisfaction, gender, and parental status as moderators

Share on Google Plus
  Blogger Comment
  Facebook Comment

2 komentarze:

 1. Może by tak podać źródło?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za zwrócenie uwagi, już dodałam. Badania opublikowano w Journal of Family Psychology w 2011r.

   Usuń

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.