Czy mężczyźni z szeroką twarzą są bardziej atrakcyjni dla kobiet? Magia testosteronu.W artykule o najlepszych prezesach świata (znajdziecie go tutaj:http://www.psychologiawygladu.pl/2015/03/jaka-twarz-maja-najlepsi-ceo-swiata.html) opisałam wskaźnik WHR, mierzący proporcje męskich twarzy. Okazał on się również pomocny przy ocenie atrakcyjności mężczyzn w oczach kobiet. Badacze mierzyli szerokości twarzy na wysokości policzków oraz jej długości od brwi do górnej wargi. Im szersza twarz w stosunku do jej długości tym wyższy wskaźnik WHR i tym więcej testosteronu produkował organizm mężczyzny w trakcie dorastania.

Co wynika z dużej lub małej ilości produkowanego testosteronu?


Wysoki poziom testosteronu jest potrzebny przede wszystkim młodym mężczyznom, by stawiali czoła przeciwnikom i płodzili dzieci. Mężczyźni dobrze wyposażeni w testosteron są wiecznymi łowcami. Uganiają się nie tylko za kobietami, ale również za sukcesami zawodowymi, podejmują ryzykowne wyzwania, uprawiają ekstremalne sporty. Często też maja skłonność do bijatyk, nawet przemocy. To właśnie takie zachowania mężczyzn nadały testosteronowi przydomek hormonu gwałtu i przemocy.

Z wysokiego poziomu testosteronu panowie maja kilka korzyści. W jego obecności kości lepiej przyswajają wapń, a to chroni mężczyzn przed osteoporozą. W szpiku powstaje więcej czerwonych krwinek, co sprawia, ze panowie rzadziej niż kobiety maja anemię. Ale chociaż dużo testosteronu daje sylwetkę i siłę supermena, za ten efekt wielu panów musi słono zapłacić. Dowiedziono bowiem, ze nadmiar hormonu łączy się z podatnością na choroby. Dzieje się tak, bo w zetknięciu z testosteronem giną komórki odpowiedzialne za odporność organizmu. Organizm mężczyzny nie nadąża produkować przeciwciał w takiej ilości, jakiej potrzebuje. Dlatego panowie trudniej radzą sobie z infekcjami, depresją i chorobami nowotworowymi. Zbyt wysoki poziom testosteronu powoduje bujne owłosienie na ciele oraz łysienie i tworzenie się zakoli na głowie. Może być też przyczyną uporczywego trądziku.


Na niedobór testosteronu mężczyźni reagują indywidualnie. Jedni tego nie zauważają, u innych pojawiają się dolegliwości, które można by porównać do tych odczuwanych przez kobiety w okresie klimakterium. Zmniejszenie ilości testosteronu może być także skutkiem długo utrzymującego się stresu, nadużywania alkoholu, palenia papierosów. Wiadomo też, że sprzyjają temu niektóre choroby: miażdżyca, cukrzyca czy schorzenia jąder. Gdy tego hormonu jest za mało, sylwetka mężczyzny nabiera kobiecych kształtów – biodra się zaokrąglają, zarysowuje się brzuch i piersi. Rzednie owłosienie, jądra się zmniejszają. Spada, a niekiedy zupełnie zanika zainteresowanie seksem. Pojawia się nieuzasadnione zmęczenie, niska samoocena, apatia.

Jak już wspomniałam, duża ilość testosteronu przekłada się na sukces zawodowy i finansowy. Dla przykładu mężczyźni z szerokimi twarzami zdobywają najwyższe stanowiska w wojsku i innych jednostkach militarnych. Interesujące jest też to, że mężczyźni z mocnymi podbródkami i szczękami rzadziej umierają przez przemoc fizyczną np. w trakcie bójek, walk. Tłumaczy się to przypuszczeniem, że są lepszymi i bardziej agresywnymi przeciwnikami albo dzięki testosteronowi mają mocniejsze kości czaszki, które nie są tak podatne na urazy.


A jak męski testosteron wpływa na kobiety?

Napisałam na początku, że wskaźnik szerokości twarzy pomaga określić atrakcyjność mężczyzn w oczach kobiet. W wielu badaniach stwierdzono, że mężczyźni z wysokim poziomem testosteronu pociągają i przyciągają kobiety ze względu na wysoką jakość swoich genów i odporniejszy system immunologiczny. A także z powodu poczucia bezpieczeństwa, jaki odczuwają kobiety przy dominujących mężczyznach. Szeroka twarz kojarzy się więc kobietom z męskością. I takich osobników naładowanych testosteronem poszukują w czasie, kiedy są najbardziej płodne.

Są też oczywiście minusy, gdyż opisani mężczyźni z wysokim wskaźnikiem WHR są bardziej agresywni, żądni przygód i mniej im można ufać. Z ewolucyjnego punktu widzenia, biologia podpowiada kobietom, aby dawały się zapłodnić osobnikom z dużą ilością testosteronu, ale już na długoletnich partnerów wybierały tych o umiarkowanej ilości tego hormonu. Okrutne prawda?

Z drugiej strony kobiety na romans wybierają mężczyzn o silnej szerokiej szczęce i podbródku, ale jeśli szukają poważnego związku, to skierują swój wzrok na delikatniejsze rysy twarzy. Co ciekawe, wydaje się również, że pigułki antykoncepcyjne zaburzają ten rytm i kierują osobniczki je zażywające od razu ku tym długoletnim partnerom.

Shakespeare pisał, że to oczy są zwierciadłem duszy. Jak widać, kobietom może czasem wystarczyć kształt twarzy partnera.

Autor:Diana Nowek

Źródło:
https://www.psychologytoday.com/blog/head-games/201311/can-you-judge-man-his-face
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/hormony/Jak-testosteron-wplywa-na-organizm-kobiety-i-mezczyzny_36125.html
Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.