Co przekonało wyborców do Andrzeja Dudy i dlaczego wygrał?


Nowym prezydentem Polski został Andrzej Duda. Dlaczego Polacy postawili swoje głosy na tego kandydata, mimo że media i sondaże tendencyjnie wskazywały na zwycięstwo Bronisława Komorowskiego?

Już we wcześniejszych analizach zwracałam uwagę na wizerunkową przewagę A.Dudy. Warto pamiętać, że większość wyborców nie zapoznaje się z programami wyborczymi, a polityka ich nie interesuje. Ludzie zapamiętują jedynie hasła, słowa klucze, w zależności od tego jakie media czytają bądź oglądają. W niektórych miejscach dostęp do mediów jest ograniczony, w dużych miastach króluje TVN, a w innych Gość Niedzielny. Społeczeństwo mamy bardzo zróżnicowane, nic dziwnego więc, że sondaże przedwyborcze zazwyczaj mijają się z  prawdą. Ogólnopolskie gazety czy telewizje zdaję się zapomniały, ze Polska to nie tylko największe miasta.

W przypadku, gdy osoba nie interesuje się polityką, kampanią, czy programem politycznym to w dużej mierze kieruje się jednym  wybranym hasłem wyborczym (dobrym dla niego samego) oraz bodźcami wzrokowymi.  Każdy ocenia kandydatów na podstawie wyglądu i szybko określa swoje sympatie czy antypatie. Bardzo często robi to nieświadomie. 

B.Komorowski i A.Duda mieli podobne budżety na kampanie oraz wielkie partie polityczne za sobą. Co mogło zadecydować o wygranej Andrzeja Dudy?

1. Przede wszystkim duża potrzeba zmiany. Pokazał to fenomen Kukiza. Wyborcy pragnęli rewolucji na górze. W momencie, gdy doszło do drugiej tury, dla mnie było już oczywiste, że głosy zostaną oddane na kandydata odmiennego od tego obecnego. Mało kto zastanawiał się czy inny kandydat postawi na nową, lepszą jakość, najbardziej liczyła się chęć odsunięcia poprzednika od władzy.

2. Lepszy wygląd A.Dudy i staranniej dopracowany wizerunek.  Wygląd jest niesamowicie istotny. Obywatele chcę mieć dobrze prezentującego się prezydenta.  A.Duda miał zawsze lepiej dobrane garnitury i  dla odbiorcy był po prostu przystojniejszy.

3. Za A.Dudą od początku kampanii stała rodzina. W naszym kraju rodzina jest priorytetem. Mamy też sentyment do stanowiska pierwszej damy i lubimy aktywne kobiety w roli żon prezydenta.

4. Sposób mówienia tez działał na korzyść A.Dudy. Lubimy słuchać nisko i wolno mówiących kandydatów. W tym przypadku B.Komorowski powinien mieć przewagę, zabrakło jednak emocji i zmiany intonacji w jego głosie. Przy energicznie mówiącym A.Dudzie, były prezydent wypadał flegmatycznie i zbyt powolnie. Dodatkowo A.Duda miał lepszą dykcję, mówił wyraźniej i prościej dla słuchacza.  

5. Słowa. W kampanii A.Dudy było więcej pozytywnych lub neutralnych słów. B.Komorowski skupił się na straszeniu PiSem i ich dojściem do władzy. Większości obywateli nie interesuje, która partia rządzi. Oni chcą usłyszeć słowa wypowiadane do nich oraz postulaty zmieniające coś w ich życiu. Hasła A.Dudy były lepiej doprecyzowane.  

6.Gesty. Obaj kandydaci byli przeszkoleni z mowy ciała i obaj wykonywali dużo sztucznych gestów. Jednak to A.Duda okazał się lepszym aktorem i mimo wystudiowanych gestów miał pozytywniejszą mowę ciała. Na pewno praktyka prawnicza wiele go nauczyła. B.Komorowski nie czuł się tak swobodnie przed kamerą, bardzo często krzyżował lub chował dłonie, a  do tego bardzo często „ganił” dłonią. On ganił i punktował kontrkandydata, ale odbiorca mógł odbierać ten gest również osobiście. 

7. Twarz i mimika. Są chyba najważniejsze.  To tam szukamy emocji i potwierdzenia słów. To na podstawie wyglądu twarzy decydujemy czy kogoś lubimy czy nie.  Ważny jest uśmiech i ilość pozytywnych mikroekspresji przekazywanych odbiorcom. Lubimy uśmiechniętych i zadowolonych z siebie ludzi, bo lepiej czujemy się w ich towarzystwie, a uśmiech jest zaraźliwy. Już poprzednio pisałam, ze A.Duda ma naturalnie pozytywną twarz i wygląd osoby cieszącej się ze swojego życia.  I większość wyborców też uznała, że to w jego towarzystwie czuliby się swobodniej.

Nowemu prezydentowi gratulujemy i mamy nadzieję, że będzie prezydentem wszystkich Polaków.

Diana Nowek

Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

2 komentarze:

  1. Przed nami wybory parlamentarne. Mam nadzieje, ze utrzyma Pani tak wysoki poziom artykułów. Pozdrawiam jako wierny czytelnik.

    OdpowiedzUsuń

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.