Rozmowa o pracę a nasz wygląd.


Idąc na rozmowę kwalifikacyjna powinniśmy się wcześniej dobrze przygotować. Zazwyczaj pamiętamy o kwestiach merytorycznych czy poprawnym ubiorze, ale co dzieje się z mową ciała w sytuacji stresującej? Zwyczajnie wymyka się spod kontroli, dlatego polecam zapoznanie się ze sprawdzonymi regułami mowy ciała, które uwiarygodnią nasza kandydaturę w oczach rekrutera. Warto spojrzeć na siebie oczami osoby, która nas obserwuje. Na co my szczególnie zwracamy uwagę, kiedy oceniamy innych?
Oto kilkanaście podstawowych zasad, o których należy pamiętać:
 1. Przychodzimy 10 minut przed czasem.
 2. Postawa ciała ma świadczyć o naszej pewności siebie.  Sylwetka powinna być wyprostowana niezależnie od przybranej pozycji (siedzącej bądź stojącej). Przypominamy artykuł o prawidłowej postawie: http://www.psychologiawygladu.pl/2015/04/mowa-ciaa-wyznacza-to-kim-jestes-i-jak.html
 3. Uścisk dłoni powinien być pewny i stanowczy. Należy zadbać o to, by dłonie nie były spocone w przeciwnym razie już na samym początku obnażymy swoje zdenerwowanie.Nie podajemy wiotkiej dłoni, pewnie wyciągamy przed siebie rękę, przedstawiając się imieniem i nazwiskiem.
 4. Uśmiechamy się przy powitaniu, w końcu cieszymy się, że jesteśmy na tej rozmowie:)
 5. Zmierzając do sali, gdzie będzie odbywało się spotkanie, stawiamy stanowcze kroki.
 6. Prosimy zawsze o wodę do picia. Lepiej mieć ją pod ręką, gdyż jak zaschnie nam w ustach, oblizywanie ich jest bardzo nie na miejscu. Dla osoby obserwującej oblizywanie warg może ponadto świadczyć o ukrywaniu czegoś. Podczas stresu (którego źródłem może być sama rozmowa, ale może też być nim kłamstwo) wysychają nam usta stąd potrzeba oblizywania się.
 7. Siedząc powinniśmy przyjąć postawę wyprostowaną, aktywną, ale również naturalną, zrelaksowaną i otwartą. Nie siadamy na brzegu krzesła, jakbyśmy chcieli zaraz uciekać:)
 8. Ciało skierowane do rozmówcy oraz głowa pochylona lekko do przodu świadczy o naszym zainteresowaniu. Dłonie lekko układamy na kolanach lub na oparciu krzesła.
 9. Kiedy rekruter coś opowiada, delikatnie potakujemy głową od czasu do czasu. Wykazujemy w ten sposób zainteresowanie jego słowami.
 10. Nie należy nadmiernie gestykulować.
 11. Podczas wypowiedzi nie dotykamy nosa ani ust ponieważ jest to sygnałem dla rozmówcy, że nie jesteśmy z nim szczerzy. To samo dotyczy bawienia się włosami, pocierania szyi, gardła, czoła. Ogólnie ręce nie zbliżają się do głowy:)
 12. Ważne jest by utrzymać kontakt wzrokowy z rekruterem. Co nie oznacza oczywiście, że mamy się w niego wpatrywać przez całe spotkanie. Warto poćwiczyć wcześniej rozmowę, jeśli mamy problemy z utrzymaniem kontaktu wzrokowego i często spuszczamy wzrok.
 13. Kiedy rozmowa dobiegnie końca, jeżeli musisz spakować się, zrób to spokojnym ruchem. Wychodząc pamiętaj o pewnym kroku, uścisku dłoni oraz uśmiechu.
Pamiętaj, że nie wygrywa lepszy, ale ten kto potrafi lepiej się zaprezentować!

Autor:Ewa Ługowska
Share on Google Plus
  Blogger Comment
  Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.