Idąc na rozmowę kwalifikacyjna powinniśmy się wcześniej dobrze przygotować. Zazwyczaj pamiętamy o kwestiach merytorycznych czy poprawnym ubiorze, ale co dzieje się z mową ciała w sytuacji stresującej? Zwyczajnie wymyka się spod kontroli, dlatego polecam zapoznanie się ze sprawdzonymi regułami mowy ciała, które uwiarygodnią nasza kandydaturę w oczach rekrutera. Warto spojrzeć na siebie oczami osoby, która nas obserwuje. Na co my szczególnie zwracamy uwagę, kiedy oceniamy innych?
Oto kilkanaście podstawowych zasad, o których należy pamiętać:
- Przychodzimy 10 minut przed czasem.
- Postawa ciała ma świadczyć o naszej pewności siebie. Sylwetka powinna być wyprostowana niezależnie od przybranej pozycji (siedzącej bądź stojącej). Przypominamy artykuł o prawidłowej postawie: http://www.psychologiawygladu.pl/2015/04/mowa-ciaa-wyznacza-to-kim-jestes-i-jak.html
- Uścisk dłoni powinien być pewny i stanowczy. Należy zadbać o to, by dłonie nie były spocone w przeciwnym razie już na samym początku obnażymy swoje zdenerwowanie.Nie podajemy wiotkiej dłoni, pewnie wyciągamy przed siebie rękę, przedstawiając się imieniem i nazwiskiem.
- Uśmiechamy się przy powitaniu, w końcu cieszymy się, że jesteśmy na tej rozmowie:)
- Zmierzając do sali, gdzie będzie odbywało się spotkanie, stawiamy stanowcze kroki.
- Prosimy zawsze o wodę do picia. Lepiej mieć ją pod ręką, gdyż jak zaschnie nam w ustach, oblizywanie ich jest bardzo nie na miejscu. Dla osoby obserwującej oblizywanie warg może ponadto świadczyć o ukrywaniu czegoś. Podczas stresu (którego źródłem może być sama rozmowa, ale może też być nim kłamstwo) wysychają nam usta stąd potrzeba oblizywania się.
- Siedząc powinniśmy przyjąć postawę wyprostowaną, aktywną, ale również naturalną, zrelaksowaną i otwartą. Nie siadamy na brzegu krzesła, jakbyśmy chcieli zaraz uciekać:)
- Ciało skierowane do rozmówcy oraz głowa pochylona lekko do przodu świadczy o naszym zainteresowaniu. Dłonie lekko układamy na kolanach lub na oparciu krzesła.
- Kiedy rekruter coś opowiada, delikatnie potakujemy głową od czasu do czasu. Wykazujemy w ten sposób zainteresowanie jego słowami.
- Nie należy nadmiernie gestykulować.
- Podczas wypowiedzi nie dotykamy nosa ani ust ponieważ jest to sygnałem dla rozmówcy, że nie jesteśmy z nim szczerzy. To samo dotyczy bawienia się włosami, pocierania szyi, gardła, czoła. Ogólnie ręce nie zbliżają się do głowy:)
- Ważne jest by utrzymać kontakt wzrokowy z rekruterem. Co nie oznacza oczywiście, że mamy się w niego wpatrywać przez całe spotkanie. Warto poćwiczyć wcześniej rozmowę, jeśli mamy problemy z utrzymaniem kontaktu wzrokowego i często spuszczamy wzrok.
- Kiedy rozmowa dobiegnie końca, jeżeli musisz spakować się, zrób to spokojnym ruchem. Wychodząc pamiętaj o pewnym kroku, uścisku dłoni oraz uśmiechu.
Autor:Ewa Ługowska
0 komentarze:
Publikowanie komentarza
Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.